Svojimi žiarivými žlto-oranžovými hlávkami nás poteší celé leto. Aksamietnica je jednoročná bylina, známa skôr pod názvom smraďoška.
Je to mimoriadne aromatická rastlina, i keď jej vôňa nie je vábivá pre ľudí. Mnohých škodcov a otravný hmyz doslova vyháňa preč. Aksamietnicu odborníci považujú za prírodného lekára záhrady.Odpudzuje háďatká, červíky v pôde, vošky, mšice, molice a mnoho ďalších škodcov. Z pôdy odstraňuje plesne a hnilobu. Vďaka tomu v biozáhradke pomôže vyhnúť sa množstvu pesticídov a postrekovna ochranu rastlín.Aróma kvetov nevonia moliciam a komárom. Pôsobí ako prírodný repelent, pretože korene starších rastlín vylučujú do pôdy látky podobné repelentu. Zvyšky rastliny sú mimoriadne vhodné aj do kompostu, nakoľko svojim zložením obohacujú a regenerujú pôdu. Rastlinu je dobré vysadiť, alebo vysiať na okraje záhonov s kvetinami, ale tiež priamo do zeleninových záhonov. V debničkách a kvetináčoch ju môžete kombinovať s muškátmi, fuksiou, ale aj bylinkami ako sú mäta, či rozmarín.
Pestovanie
Aksamietnici sa darí na plnom slnku a často vydrží aj veľmi horúce letá. Vzpriamené a drobnokveté druhy sú tolerantné voči suchu, zatiaľ čo rozložitá toleruje vlhké podmienky.Vyššie odrody by sa mali vysádzať v oblasti chránenej pred silným vetrom a škodlivými zrážkami. Aj keď aksamietnica rastie takmer v každej pôde, najlepšie sa jej darí v mierne úrodnej. Zdravie kvetov sa výrazne zlepší dodaním organického kompostu alebo dobre prestarnutého hnoja, ktorý dáme do pôdy pred výsadbou. Aksamietnica rozložitá sa ľahko pestuje zo semien, zatiaľ čo vzpriamená sa odporúča kúpiť ako mladá rastlina. Ako náhle je pôda na jar dostatočne teplá, zasejte semená priamo do záhrady. Štartovanie semien v interiéri neponúka žiadnu výhodu, pretože aj vonku klíčia veľmi rýchlo. Pokiaľ ide o aksamietnicu vzpriamenú kúpte sadenice, alebo zasaďte semienka v interiéri asi 4 až 6 týždňov pred posledným dátumom mrazu. Semená zasejte do biologicky odbúrateľných štartovacích kvetináčov a zakryte tenkou vrstvou vermikulitu, perlitu alebo zmesi pre kvetináče. Semená nepotrebujú pre klíčenie slnečné svetlo, ale ťažia z priehľadného plastového veka, ktoré funguje ako skleníkové veko. Rastlinka vyklíči v priebehu jedného týždňa za teplého počasia a rastliny zvyčajne kvitnú asi za 8 týždňov.
Výsadba
Semená saďte asi 2,5 cm od seba a dôkladne zalejte. Po vyklíčení semien by sa mali popretrhať na vzdialenosť podľa odrôd, a to odroda Tagetes patula a Tagetes tenuifolia 20 až 25 cm od seba a odrody Tagetes erecta na 25 – 30 cm od seba. Ak ste semená naštartovali vnútri, vyklíčené sadenice sa môžu vysádzať, keď sú vysoké 5 cm. Pri vysádzaní aksamietnice zakúpenej v škôlke, alebo záhradnom centre, vykopte a uvoľnite pôdu asi 6 centimetrov nadol. Zasypte zeminou a pevne zatlačte na miesto. Dôkladne polejte. Pridanie 2,5 až 5 cm vrstvy mulča pomôže udržať vlhkosť pôdy a odradiť burinu.Najlepší čas na výsadbu je skoro ráno alebo podvečer, takže rastliny nie sú ihneď stresované horúcim slnkom.
Tri najbežnejšie druhy:
Aksamietnica vzpriamená (Tagetes erecta) – má veľké brmbolcové kvety na kompaktných a relatívne vysokých rastlinách – môžu narásť cez 60 cm. Hodí sa do záhonov, pričom kvety majú priemer aj 12 cm. Farby zahŕňajú žltú a oranžovú farbu.
Aksamietnica rozložitá (Tagetes patula) – je to nízka, krovitá rastlina, ktorá môže dorásť do výšky od 15 do 45 cm. Má purpurovo zafarbené stonky s dvojitými kvetmi v žltej, oranžovej a mahagónovej farbe, ktoré majú priemer asi 5 cm.
Aksamietnica drobnokvetá (Tagetes tenuifolia) – vyzerá úplne odlišne ako jej dve predchádzajúce „sestry“. S čipkovými listami, ktoré voňajú po citrusoch, a malými, jednoduchými kvetmi podobnými sedmokráskam, určite ovzvlášni vašu záhradu. Šľachtitelia ponúkli kvety v žltej a oranžovej farbe, pričom niektoré hybridy majú odtiene smotanovej, vínovej afarby.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock