Jedným slovom by sa dalo povedať, že nabitý udalosťami. Pokračovala vojna na Ukrajine, stále je citlivá téma udalostí na Blízkom východe – Izrael kontra Hamas. Žili sme voľbami v USA, sledovali olympiádu v Paríži.
Smrť Navaľného
Vo väzenskej kolónii zomrel ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj Potvrdila to 16. februára jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová s odvolaním sa na informácie oznámené Navaľného matke Ljudmile. Tá potom navštívila väzenskú kolóniu IK-3, kde Navaľnyj podľa ruských úradov v zomrel. Väzenská služba uviedla, že 47-ročnému mužovi sa po prechádzke vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom urobilo zle, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť. Navaľnyj bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a otvorene kritizoval režim predovšetkým za korupciu. Od roku 2021 bol vo väzení.
Olympiáda v Paríži
Letné olympijské hry sa konali od 26. júla – dátum otváracieho ceremoniálu do 11. augusta 2024 vo Francúzsku. Paríž sa po Londýne stal druhým mestom v histórii, ktorý privíta tretíkrát olympijské hry. Olympijské hry hostil už v rokoch 1900 a 1924. Olympijské hry v Paríži 2024 sa stali najväčším podujatím, aké sa kedy vo Francúzsku organizovalo. Ikonické pamiatky Paríža sa zmenili na športové arény, aby divákom ponúkli jedinečný zážitok a poskytli vynikajúce pozadie pre športové výkony. Plávalo a súťažilo sa aj v samotnej Seine, rieke pretekajúcej Parížom. To však vyvolalo aj značné kontroverzie pre znečistenú vodu.
Prípad Gisele Pelicotovej
Pár dní pred Vianocami padlo vo francúzskom meste Avignon súdne rozhodnutie v prípade organizovania znásilnení a sexuálneho zneužívania Gisele Pelicotovej. Manžel Dominique v priebehu desiatich rokov nechával cudzími mužmi, ktorých naverboval na internete, znásilňovať svoju manželku a robil si z toho videá. Manželku pred tým nadrogoval liekmi, ktoré jej dával do nápojov a jedla a aj on sám sa podieľal na znásilňoval. Súd uložil päťdesiatim obžalovaným mužom väzbu tresty vo výške od 3 až 15 rokov. Najvyšší a maximálny trest – dvadsať rokov väzenia dostal sedemdesiatdva ročnýDominique Pelicot. Bývalí manželia sú už rozvedení. Tento prípad vyvolal vo Francúzsku zdesenie, protesty a diskusiu o násilí na ženách páchanom mužmi. Po celej krajine konali desaťtisícové demonštrácie.
Voľby prezidenta USA
Prezidentské voľby v Spojených štátoch v roku 2024 nepochybne dominovali ako hlavná svetová udalosť. Konali sa 5. novembra, s tým, že voliči mohli v predstihu odovzdať svoj hlas aj poštou. Súčasný prezident Joe Biden, člen Demokratickej strany, sa 22. júla 2024, štyri mesiace pred voľbami, vzdal kandidatúry na prezidenta. Na jeho miesto nastúpila Kamala Harrisová, viceprezidentka. Za Republikánsku stranu kandidoval Donald Trump. Aj keď sa očakával tesný súboj, napokon výrazne zvíťazil Donald Trump, ktorý bol v tomto úrade už v rokoch 2017 a 2021.
Stovky obetí po ničivých záplavách v Španielsku
Po ničivých búrkach a následných záplavách na juhu a východe Španielska zaznamenali takmer 230 obetí. Najviac zasiahnutým regiónom bola Valencia, zdevastovaných bolo 80 obcí. Záplavy spôsobili inokedy suché korytá riek, ktoré sa rýchlo naplnili vodou. Mnohé ulice pokryli nánosy blata, zaplavilo garáže. Na mnohých miestach boli nakopené zničené autá, ktoré so sebou strhli prívalové povodne.
Diktátorský režim v Sýrii padol
Diktátorský režim v Sýrii padol a s ním aj vláda klanu Asadovcov, ktorí boli pri moci vyše pol storočia. Prezident Bašár Asad s rodinou má byť podľa Kremľa v Moskve, kde mu prisľúbili azyl. Bodku za krvavým režimom dala blesková ofenzíva, ktorá trvala len 11 dní, na konci novembra. Islamisti takmer bez odporu obsadili hlavné mesto Damask. Tam zavládol chaos. Prepustili väzňov, prezidentov dom začali rabovať ľudia. Napriek tomu, že Damaskom sa ozývala len oslavná streľba, počas poslednej ofenzívy zomrelo vyše 100 civilistov. Medzitým sa už do krajiny začali vracať utečenci, ktorí v dôsledku prenasledovania režimom a občianskej vojny utiekli do okolitých krajín.
Austrália zakázala sociálne siete pre deti
Austrália sa stala prvou krajinou sveta, ktorá zakázala sociálne siete pre deti do 16 rokov. Prelomové oparenie schválili Austrálsky parlament koncom novembra. Tento zákon, prvý svojho druhu na svete, je zameraný na ochranu duševného zdravia detí a obmedzenie negatívnych vplyvov sociálnych médií. Prieskum spoločnosti YouGov zverejnený v utorok ukázal, že zákaz podporuje 77 percent Austrálčanov. Ide o jedno z najtvrdších obmedzení pre platformy ako Facebook, Instagram alebo X na svete. Platformy musia zabezpečiť overovanie veku používateľov. Za systémové porušenia im hrozia pokuty až do 49 miliónov austrálskych dolárov (30,2 milióna eur). Na aplikáciu zákona majú rok.
Stanné právo v Južnej Korei
Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo 3. decembra v krátkom televíznom prejave, v ktorom sľúbil „zastaviť sily, ktoré napomáhajú Severnej Kórey, a brániť demokratický ústavný poriadok“. Opozíciu zároveň obvinil zo sympatií voči Severnej Kórei a z protištátnej činnosti, ktorá paralyzovala vládu. Len niekoľko hodín po ohlásení stanného práva sa však proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda. Prokuratúra krajiny vyšetruje prezidenta pre podozrenie z velezrady. Juhokórejský parlament napokon na druhý pokus rozhodol o odvolaní prezidenta Jun Sok-jola.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: SITA, Profimedia