Báseň Marína v mysli každého z nás pretrvala v podobe väčších či menších fragmentov ešte z čias, keď sme ju nadrilovanú recitovali pred tabuľou. Málokomu vtedy pripadali Sládkovičove verše čarovné, hoci sú viac než len to. Málokomu pri nej naskakovali zimomriavky tak, ako tej, ktorá jej dala meno. Málokto vtedy o básni rozmýšľal ako o vyznaní, do ktorého skutočný muž a básnik zakódoval skutočnú lásku k skutočnej žene a vytvoril tak jedinečnú a najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete. V Banskej Štiavnici, kde sa odohral príbeh lásky medzi Andrejom Sládkovičom a Marínou Pišlovou, je dnes miesto, v ktorom ožíva ich večná ľúbosť, prehovorí k vám a vy sa môžete stať jej súčasťou.
Celé sa to začalo asi pred šiestimi rokmi, keď sa dvaja kamaráti Igor Brossmann a Ján Majsniar raz v noci nečakane ocitli na evanjelickom cintoríne pri hrobe Maríny Pišlovej. „Janči mi porozprával príbeh básne Marína, povedal mi o konkrétnych miestach v Banskej Štiavnici, kde sa láska medzi Marínou a Sládkovičom odohrávala, kde sa stretávali, kde randili. Zhodli sme sa, že je škoda, ak sa toto mesto nevenuje viac krásnemu príbehu skutočnej lásky. Verone dal Shakespeare vymyslených milencov – Romea a Júliu a ich fiktívny príbeh tam denne privádza húfy zamilovaných, ktorí sa chcú dotknúť ich lásky. Na konci tejto debaty sme si povedali, že sa pokúsime s tým niečo urobiť,“ začína rozprávanie Igor Brossmann, spoluzakladateľ neziskovej organizácie Marína a Sládkovič a spoluzakladateľ Banky lásky. „Pár mesiacov po tom sme sa náhodou dozvedeli, že päť storočí starý dom, v ktorom Marína prežila väčšinu života, je na predaj. No a najhoršie bolo, že šli chýry o tom, že dom má v úmysle kúpiť investor, ktorý ho chce rozparcelovať na byty. To by znamenalo, že genius loci miesta, ktoré sa viaže k tomuto úžasnému príbehu, by bol navždy stratený, zmizol by a nebolo by návratu. S Jančim sme sa po dohode s manželkami rozhodli, že rozbijeme prasiatka, ostatné peniaze si požičiame od banky a dom kúpime. Bol v dezolátnom stave. Strecha bola zničená, do domu zatekalo, hrozilo narušenie statiky, štát ako vlastník nemal peniaze na opravu. No my sme si povedali, že v dome Maríny urobíme niečo výnimočné, aby sa z neho aj z Banskej Štiavnice stalo nové pútnické miesto pre ľudí, čo veria v lásku, a zároveň tým povzniesť turizmus v Banskej Štiavnici,“ hovorí Igor Brossmann, ktorého neprestávala nadchýnať predstava, že by v básni ospievaná slovenská Marína mohla byť vo svete raz taká populárna, ako Shakespearova Júlia. „Je to láskyplný produkt, ktorý by sme radi ,vyviezli‘ do sveta.“
Keď zaľúbenci ožijú z obrazov
Tak vznikla zážitková expozícia Banka lásky v Dome Maríny. Priamo v centre Banskej Štiavnice, ktorú potulkami éterickým banským mestečkom jednoducho musíte stretnúť. „Marína je od roku 1846 najdlhšia ľúbostná báseň na svete. Od roku 2017 je aj oficiálne zapísaná ako svetový rekord vo World Record Academy, najväčšej organizácii na certifikáciu svetových rekordov. Banka lásky sa zrodila ako pocta tejto básni. Nesnaží sa popisovať históriu od slova do slova, byť exaktnou, ale podať literárne dielo ľudsky, zaujímavo a zážitkovo. Nevymýšľame si, ale spracovávame to, čo je pravda tak, aby to ľudí oslovilo. Marína má stále punc nudného povinného čítania a my sa ju snažíme popularizovať. Vyberáme verše, ktoré ožívajú z olejomalieb v štvorrozhovore medzi Andrejom Sládkovičom ústami a podobou herca Roba Rotha, Marínou (Táňa Pauhofová), Maríninou mamou (Emília Vášáryová) a Maríniným manželom, medovnikárom Jurajom Geržom (Luboš Kostelný).“ Je to dych berúce predstavenie plné túžob, hnevu, žiarlivosti, ale najmä spaľujúcej vášne. Dá sa tu zažiť naozaj pestrá paleta emócií a poriadna porcia zimomriavok. Banka lásky nie je vyhľadávaná len zaľúbencami, jej genius loci láka návštevníkov všetkých vekových kategórií, dospelých záujemcov, ale aj školákov s učiteľmi, ktorí sa rozhodli učiť o tomto našom literárnom veľdiele trochu inak. „Pôvodne sme si mysleli, že to žiakov nebude baviť, ale opak bol pravda. Nudná látka im ožíva pred očami, je interaktívna, a vnímajú ju ako príbeh dvoch reálnych ľudí, nie ako učivo. Každý človek potrebuje cítiť lásku a opantať sa ňou, lebo každý má niečo alebo niekoho rád,“ hovorí spokojne Igor Brossmann.
Jediný Trezor lásky na svete
Hlavnou atrakciou Banky lásky je Trezor lásky. Ľudia z celého sveta v ňom uschovávajú symboly lásky, priateľstva a šťastia. „Trezor lásky je vytvorený z veršov básne Marína. Tých má báseň vyše 2 900, a v nich je dovedna stotisíc znakov. Každý znak je jedna schránka, jeden sejf. Na každej schránke je kúsok originálneho Sládkovičovho rukopisu básne z roku 1846. Ľudia dnes veria, ak že si v Trezore lásky, vytvoreného z veršov Najdlhšej ľúbostnej básne na svete, uschovajú symbol svojej lásky, ich láska ostane večná. Ukladajú si sem spoločné fotografie, vyznania lásky, snímky z ultrazvuku ich dieťatka… Láska tu má naozaj veľmi silnú koncentráciu,“ smeje sa Igor Brossmann. Ide o fundraisingový projekt. Schránka zriadená na rok vás vyjde 50 eur a ak sa rozhodnete zriadiť si ju na večnosť, s tým, že schránku budú dediť vaše deti a ich deti, suma za otvorenie schránky je 100 eur. Príspevky budú použité na ďalšiu renováciu, záchranu a zveľaďovanie historického Domu Maríny. Trezor lásky vás skutočne nabije pozitívnou energiou, zvláštnym pokojom a nadšením. Ocitnete sa v nádhernej sále zhotovenej zo zrkadiel, ktoré odrážajú Sládkovičove verše a vy, stojac obkolesení nimi zo všetkých strán, ste zrazu ich súčasťou. Okrem Trezoru lásky si návštevníci môžu vyskúšať Láskomer alebo využiť služby Zaľúbenej pošty. Dôkazom láskyplnej atmosféry je aj fakt, že v Trezore lásky pokľakol už nejeden muž a požiadal medzi veršami svoju vyvolenú o ruku. „Zásnuby tu máme veru často, pár manželských párov si tu dokonca povedalo pred pani primátorkou aj svoje áno. Je to krásna súčasť našej práce,“ hovorí spoluzakladateľ Igor Brossmann. Hoci mnohí Slováci dosiaľ netušili, že Banská Štiavnica ukrýva v sebe takéto čarovné miesto, jeho cveng vo svete už rezonuje. „Valentínska reportáž o Banke lásky už bola vo viac ako osemdesiatich krajinách sveta. Veľký fanklub máme v Paname, Pakistane, Indii, Holandsku… Veľa schránok v Trezore lásky si online zriadili Američania, Európania aj obyvatelia Singapuru a niekoľkých afrických štátov.“