Keď do života vstúpi náhla cievna mozgová príhoda – ľudovo porážka, alebo mŕtvica, ide o čas. Je to závažná diagnóza, po ktorej sa ľudia musia napríklad znova učiť hovoriť, či chodiť. Alžbeta Husarovič, ktorá má sama skúsenosti s týmto ochorením, sa rozhodla týmto ľuďom pomáhať a preto založila OZ Porážka.
Skôr než začneme hovoriť o samotnej diagnóze, spropagujme trocha vašu akciu. V októbri chystáte v poradí už piaty ročník behu, ktorý ste nazvali Beh neporazených. Už z názvu cítiť veľké odhodlanie. Je teda určený prednostne pre ľudí, čo prekonali porážku?
Hlásia sa aj pacienti po prekonaní cievnej mozgovej príhody. Majú vyčlenenú vlastnú kategóriu – chôdza na sto metrov. Táto kategória je veľmi emotívna. Posúďte podľa obrázkov sami. Čo sa týka ohlasov, musím povedať, že každý rok je stále silnejší. Minulý rok sme mali cez šesťsto bežcov. Zároveň sa aj týmto behom vytvára komunita pacientov po cievnej mozgovej príhode, ktorí sa stretávajú aj mimo tohto podujatia. Cieľom Behu neporazených je nielen samotná osveta cievnej mozgovej príhody, ale aj socializácia týchto pacientov.
Bežnému človeku to nemusí byť jasné – aj pacient, ktorý prekonal cievnu mozgovú príhodu, sa dostane to takého stavu, že opäť môže športovať, respektíve prejsť tých spomínaných sto metrov? Koľko úsilia je za tým?
Každá mŕtvica, keď tú diagnózu nazvem takto laicky, je iná. Postihuje inú časť mozgu, v inom rozsahu. Pozrite sa na mňa, ja sa snažím začleniť späť do úplne bežného života. Ale ako môžete aj z fotiek vidieť, následky sú rôzne. Človek môže ostať absolútne imobilný, zaplienkovaný, so sondou na prívod stravy a vody, závislý od pomoci druhých. Na druhej strane sú tu aj úplne zrehabilitovaní pacienti, čo sa týka reči a mobility.
Vaše OZ Porážka sa zameriava na osvetu náhlej cievnej mozgovej príhody. Pôsobíte od roku 2011, môžete teda hodnotiť. Je u nás už väčšie povedomie o tejto závažnej diagnóze? Vedia už ľudia ako postupovať v prípade, že ich príbuzného postihne tento závažný stav? A vedia, že ide o čas, že musia konať rýchlo, rozoznajú príznaky?
Presne o tomto je Beh neporazených – naučiť čo najširšiu verejnosť, ako rozpoznať porážku, teda náhlu cievnu mozgovú príhodu. Celý vizuál 7. ročníka Behu neporazených je postavený na piktogramoch, ktoré vyznačujú, ako rozpoznať príznaky. Sami to môžete vidieť na obrázku. Štatistický úrad hlási okolo 11-tisíc pacientov za minulý rok, avšak percento úmrtia je stále nižšie a nižšie. Pripisuje sa to jednak osvete, ale aj prístrojovému vybaveniu v špecializovaných nemocniciach. Môžem celému tímu občianskeho združenia len a len zatlieskať, že sa nám darí napĺňať naše ciele.
Ako sa staráte o vašich členov, respektíve, čo potrebujú pacienti, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu? Máme na Slovensku dostatok doliečovacích zariadení s profesionálnym personálom?
Pacienti po porážke potrebujú logopedickú starostlivosť, fyzioterapiu, ergoterapiu – nácvik jemnej motoriky, psychologickú starostlivosť, starostlivosť hematológa, neurológa, všeobecného lekára. No najdôležitejšia je podpora a zázemie v rodine, aby bol pacient motivovaný a aby chcel aktívne spolupracovať. Aj v tomto vidím potenciál behu – pacienti sa stretnú, môžu sa porovnávať, aké pokroky a výsledky dosiahli. Môžu sa vzájomne podporiť.
A aká je vaša spolupráca s lekármi a nemocnicami, radíte sa s doktormi, čo robiť? Čo vám odporúčajú, čím môže občianske združenie pomôcť týmto u pacientom?
V rámci OZ Porážka spolupracujeme aj s lekármi, s ktorými sa radíme a spolupracujeme. Špecializované nemocnice nás kontaktujú s cieľom prezentácie zariadení pre pacientov po prekonaní porážky. Rezervy vidíme v spolupráci s rezortom zdravotníctva. Je to pre nás pôda, kde chceme rokovať, prednášať svoje návrhy.
Cievna mozgová príhoda
Je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu.
Hoci postihuje väčšinou starších ľudí, ktorí už majú iné chronické ochorenie, týka sa aj mladých.
Pre štáty predstavuje závažný zdravotnícky, sociálny aj ekonomický problém.
Výskyt tohto ochorenia je 300-500 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za rok.
Jednou z posledných metód v liečbe cievnej mozgovej príhody je endovaskulárna liečba, pri ktorej sa mechanicky odstráni krvná zrazenina priamo z mozgovej cievy.
Viera Mašlejová
Foto: A. H.