Dnes je pondelok, 30.november 2020, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Beňovský neodolal pokušeniam

november 17, 2011 - 10:55
Príbeh Mórica Beňovského ľudí stále vzrušuje. Teší nás, že článok Kráľ z Vrbového v čísle 39 vzbudil záujem čitateľov.

 

Zistili sme, že nové informácie o Beňovskom vypátral diplomat a publicista PhDr. Miroslav Musil, CSc. Výskumu stôp po Beňovskom na Madagaskare, na Mauríciu, v USA alebo vo Francúzsku venoval vyše pätnásť rokov, vylúštil archívne dokumenty vo francúzštine a angličtine, a zúročil to v knihe Madagaskarský denník a v štúdii Skutočný príbeh grófa Beňovského.

V minulom roku ste uskutočnili už druhé expedičné pátranie na Madagaskare. V čom bol prínos oboch expedícií?
Pri prvej, v roku 1996, s cestovateľom Františkom Kelem, som v archíve v hlavnom meste Antananarivo objavil mapku Beňovského hrobu, a to celkom inde, než sa predpokladalo. Vypátral som tiež Beňovského delá v Antalahe. Je to v oblasti najvýchodnejšieho cípu Madagaskaru, kde veľkokráľ („Ampansakabe“) Beňovský situoval hlavné mesto svojej ríše a tam aj zahynul. Dal som podnet, aby tam vzniklo Beňovského námestie. Pri druhej výprave, s režisérom Vladimírom Dudlákom, som získal originál mapky hrobu. Vyplynulo z nej, že hrob nie je na kopci nad morom, kde sme ho pôvodne lokalizovali, ale na jeho úpätí. Overili sme si, že rodák z Vrbového je na Madagaskare uznávanou historickou osobnosťou. Nakontaktovali sme stále fungujúceho miestneho kráľa, ktorého rod vďačí Beňovskému za záchranu.

 

Takže sa vám podarilo objaviť hrob Beňovského?
Máme už pomerne presne delimitovanú zónu, v ktorej sa nachádza, no tá je pokrytá bujnou vegetáciou. Pre ďalšie pátranie potrebujeme metódy ako satelitná lokalizácia a letecké snímkovanie.

Objavili ste v archívoch aj niečo celkom nové, aj o grófovom ľúbostnom živote? O jeho vzťahu k domorodým ženám?
Predovšetkým som zistil, v archívoch na Mauríciu a potom v Paríži, že Beňovský vôbec nemusel zahynúť. Tamojší francúzsky guvernér oľutoval, že súhlasil s jeho likvidáciou, a uvádzal ho ako príklad získavania si domorodcov. Aj ďalšie francúzske autority sa o ňom neskôr vyjadrovali ako o „slávnom Beňovskom“. Sám gróf o ženách málo napísal. S miestnymi domorodými kráľmi a náčelníkmi uzavrel tridsaťdva spojeneckých dohôd a pri každej z nich bolo zaužívané, že náčelník dohodu „utužil“ ponukou jednej zo svojich početných dcér za manželku (v domorodom poňatí). Beňovského verný francúzsky pobočník Lasalle napísal: „Tamojšie ženy neopomenú nič, čo by vo vás vzbudilo túžbu po rozkoši zmyslov... sú polichotené tým, že dostanú belocha a poskytnú mu ich vnady.“ Odolal gróf a veľkokráľ toľkým pokušeniam?


Autor: - AR-

- - Inzercia - -