Dnes je nedeľa, 24.január 2021, meniny má: Timotej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bláznivý svet v rukách Jakuba Petraníka

júl 17, 2014 - 08:53
Svet je hore nohami. Plný absurdít, prevrátených hodnôt a turbulentných zmien. Zrkadlo pomýlenej spoločnosti nastavuje Jakub Petraník vo svojom novom singli „Kúpim si svet“. Skladba o absurdnom svete si zaslúžila aj poriadne absurdný videoklip. Jakubov tím ho nakrútil na jediný záber bez akýchkoľvek strihov.
Foto: 
 
Deti hrajúce sa vonku na trávniku s počítačmi. Dospelí, bežiaci o život  za zmrzlinárskym autom. Obézna baletka tancujúca uprostred ulice, ktorej vôbec neprekáža, že baletky nemôžu byť obézne. Sused polievajúci hadicou morskú pannu ležiacu na trávniku. Ďalší sused schovávajúci mŕtvolu do kufra auta za bieleho dňa... a uprostred toho celého spievajúci Jakub Petraník, ktorý si tento chorý svet kúpil... Aj to je nový singel „Kúpim si svet“.  „Spievam o tom, že si chcem kúpiť svet, no nakoniec si uvedomím, že to nebol až taký dobrý nápad (smiech). Je to pesnička o tom, aké je dnes všetko divné, posunuté, zvláštne, ale nám to už príde ako normálna súčasť našich životov,” vysvetľuje ideu skladby Jakub, ktorý sa naposledy hlásil o slovo vlani s baladou  „Porazený“.
 
Vizuálne stvárnenie špecifického námetu skladby si vyžadovalo aj poriadne neobyčajný videoklip. Jeho výrobu spevák zveril rovnako ako pri predošlom singli režisérke Kristíne Cibulkovej. „Keď mi Kubo pustil skladbu prvýkrát, povedala som mu - toto musí byť niečo uletené. Keď mi potom poslal text, bolo to jasné – klip musí nejakým spôsobom reagovať na dnešnú dobu. Myšlienka je  jednoduchá - v dnešnej dobe je všetko možné a aj „divné“ veci sa nám zdajú byť normálne."
Ako Jakub vysvetľuje, práve komparzisti a ich kostýmy i úlohy dopomohli v klipe spersonifikovať extrémne absurdno dnešnej doby: „V klipe sú znázornené bežné veci, ktoré kedysi takými bežnými ani zďaleka neboli. Deti hrajúce sa vonku, no s počítačmi a mobilmi bez akéhokoľvek záujmu o banálne hry - naháňačky, schovávačky… Na druhej strane dospelí nám v klipe absurdne utekajú za zmrzlinárskym autom (znázornenie myšlienky ako sa dospelí radi často v myšlienkach vracajú k svojmu detstvu). Na ulici stretávam suseda - vraha, ktorý dáva do auta mŕtvolu – tu ide o tragikomické znázornenie, toho, že akékoľvek zvláštne veci okolo nás si už ani nevšímame a s radosťou ich prehliadame. Ľudia totálne podľahli materiálnym veciam, ktoré ani nepotrebujú. Napríklad ja mám notebook, tablet aj smartfon. Pritom smartfon a tablet je v podstate to isté. Tablet som si kúpil len kvôli väčšiemu displeju. 
 
Túto ľudskú vlastnosť zobrazuje v klipe pán, ktorý si kúpi morskú pannu a polieva ju na trávniku, pretože doma nemá bazén. V klipe sa objaví aj komparzista zamaskovaný ako Conchitta Wurst - zvláštnosť aktuálnej doby, ktorá vystihuje snáď všetko, o čom táto pesnička je. Moja obľúbená postavička  je baletka, ktorá je moletnejšia než by mala byť, a napriek tomu „si ide” v tom, že je proste baletka (smiech) a nezaujíma ju názor okolia. No a napokon tu máme tancujúce 6-ročné dievčatko, ktoré je namaľované ako dospeláčka – aby zosobnilo myšlienku, že deti dnes dospievajú oveľa rýchlejšie, až príliš rýchlo,” dodáva Jakub na záver. 
 
 
FOTO: Martin Krejčík
ZDROJ: SOUL FOR SHOW
 

- - Inzercia - -