Dnes je utorok, 26.január 2021, meniny má: Tamara
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Nové tváre Bratislavských módnych dní

júl 01, 2010 - 14:45
Už v októbri spozná Bratislava tvorbu šestich mladých módnych tvorcov, ktorých vybrala odborná porota z dvadsiatich dvoch prihlásených účastníkov. Muži, ženy, vysokoškolsky i stredoškolsky vzdelaní. Paleta a modely budú skutočne pestré. Jednotou ich kolekcií bude iba téma Bratislava. Ako ju však pochopia a zhostia sa jej je iba na nich.
Foto: 

Úplnou novinkou jesennej časti Bratislavských módnych dní je projekt hľadania mladých talentov, módnych návrhárov pod názvom ,,New Faces of Bratislava Fashion Days.“ Do súťaže sa prihlásilo 22 dizajnérov i začiatočníkov, ktorí sa snažili zaujať odbornú porotu svojimi návrhmi. Vybratých bolo 6 uchádzačov a jedna náhradníčka. Ak však i ona ušije modely, ktoré zaujmú, dostane možnosť tak ako ostatní finalisti, odprezentovať svoju tvorbu v rámci jesennej časti BMD už v októbri tohto roka. Novým módnym tváram bude venovaný hneď prvý deň.

V hoteli Holiday Inn bude sviatok módy od 18.do 20. októbra. V rámci Bratislavských módnych dní však nedostávajú celkovo mladé talenty šancu prvý krát. Je už každoročnou tradíciou, že si jeden z už etablovaných mladých tvorcov odnesie Dunajskú perlu od uznávanej výtvarníčky Gordany Turuk. Ocenenie sa udeľuje v dvoch kategóriách. Prvý ročník súťaže sa konal v roku 2009, kedy sa Objavom slovenskej módnej scény za rok 2008 stal Martin Hrča a ocenenie za Najväčší prínos slovenskej módnej scény získal Boris Hanečka. V roku 2010 si túto cenu odniesla Hana Převrátilová.

Žiadny oddych ale práca
Pre šiestich vybraných, do ktorých sú vkladané veľké nádeje, teraz nastáva náročné obdobie príprav. Celé leto budú pracovať na svojich modeloch a proces ich tvorby bude monitorovať kamera Slovenskej televízie a relácia EXTRA. Samozrejme aj tým odborníkov a odborná porota bude svojimi cennými radami usmerňovať nové nádeje slovenskej módnej scény. Nebude chýbať ani priebežné hodnotenie ich kreativity. Konečný termín je stanovený na 15. septembra, čo je len mesiac pred začiatkom samotných BMD. Tento rok je témou Bratislava. Fantázii sa medze nekladú a je len na finalistoch, čo si pod týmto slovom predstavia. Či to bude krásny modrý Dunaj, bratislavská stará i moderná architektúra alebo množstvo fontán, ktoré v hlavnom meste Slovenska  sú,  zistíme už v októbri.

Už je to na nich...

„Myslím, že my sme vybrali naozaj kvalitných začínajúcich navrhárov,“ zhodnotila členka poroty, návrhárka Veronika Hložníková ich. Najdôležitejšie bolo aby modely mali individuálny štýl a nekopírovali niekoho iného. Musia mať aj hĺbku a svojské prevedenie.  Medzi mladých návrhárov, ktorú však už sú etablovaní na slovenskej módnej scéne patrí aj nitrančan Róbert Bartolen. Chápe a vie, že aj vek návrhára sa premieta do toho ako tvorí. On sa vo svete módy a dizajnu pohybuje od dvanástich rokov , kedy začínal na aranžérskych súťažiach, ktoré už momentálne organizuje.

„Teším sa na to ako sa zhostia hlavnej témy,“ načrtáva čo môže byť pre všetkých najväčším prekvapením. Laickým okom sa na skice pozerala manželka španielskeho veľvyslanca, ktorá však módu miluje. Už na jeseň sme tu mali španielku Agathu Ruiz de la Prada a na jar svetoznámeho Elia Berhanyera. Podľa Emmy Josefiny je španielske návrhárstvo o trochu menej komplikované. „Má viac čistých línií a je o trochu klasickejšie,“ porovnáva ich domácu tvorbu a slovenskú módu a dodáva: „Nemáme radi ak je priveľa vecí, na jednom kúsku.“ Odborná garantka a módna návrhárka Iveta Lederer priznala, že sa síce porota výnimočne zhodla na menách finalistov, no predsa len to bola v niečom ťažká úloha.

„Je veľmi ťažké u začínajúcich výtvarníkov hľadať nejakú originalitu, a autorský rukopis,“ priznáva skúsene. O hlavnú tému na ktorú budú mladé tváre tvoriť sa postarala vedúca katedry textilnej tvorby Vysokej školy výtvarných umení Júlia Sabová, ktorá bola zároveň predsedkyňou odbornej poroty. „Myslím, že väčšina z finalistov nie je z Bratislavy a preto by bolo dobré keby sem prišli a inšpirovali sa buď architektúrou, parkami, mostami. Možno ich ovplyvní Dunaj a jeho symbolika. Sú to veci, ktoré sa dajú veľmi pekne pri tvorbe využiť a majú sa čoho chytiť,“ načrtáva a radí. Medzi 22 prihláseními boli absolventi vysokých škôl no i stredoškolskí študenti a preto si Júlia myslí, že by sa do budúcich ročníkov súťaže malo ešte lepšie vyšpecifikovať, kto sa môže prihlásiť, aby nevznikali veľké rozdiely medzi návrhmi.

„Možno by bolo lepšie keby mali štartovaciu líniu, ktorá bude rovnako nastavená, aby sa nestalo, že študentka vysokej školy výtvarných umení súťaží s mladou gymnazistkou, ktorá nemá vzdelanie a zodpovedajúce skúsenosti,“ načrtáva. Je teda ešte čo vylepšovať a každý z ďalších ročníkov už bude len lepší.

Kto teda rozhodol?
Čestnou predsedkyňou poroty sa stala vedúca katedry textilnej tvorby VŠVU Júlia Sabová, ktorá má mnohoročné skúsenosti s vedením študentov. Ona sa zároveň pričinila aj o návrh hlavnej témy prvého ročníka New Faces of Bratislava fashion Days. Podpredsedníčkou bola kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková a nechýbala riaditeľka vydavateľstva Starproduction Mária Reháková, Monika Reháková z agentúry Promotion. Svoj názor vyjadril aj šéfredaktor mesačníka La Femme Radomír Brhlík.

Vlastnou tvorbou mladé talenty v prvý deň BMD podporí aj osvedčená tvár slovenskej módnej tvorby Veronika Hložníková. Rozhodla aj módna kritička Oľga Perušková, managing director TOP Auto Slovakia Ľuboš Kekeši. Čestnou členkou bola módna návrhárka Iveta Lederer a majiteľka Nine fashion Slávka Kállay. Pozvanie prijala aj  manželka španielskeho veľvyslanca na Slovensku Emma Josefina Hernández Landaeta.

Postúpili:

Zlatica Hujbertová
Katarina Halasová
Milan Cehlárik
Jana Ľuptáková
Paulína Polonyová
Lucia Homoliaková
náhradníčka: Michaela Balogová

V GALÉRII POD ČLÁNKOM SI MÔŽETE POZRIEŤ FOTOGRAFIE Z PREBIEHAJÚCEHO VÝBEROVÉHO KONANIA. VIAC INFORÁCIÍ O BRATISLAVSKÝCH MÓDNYCH DŇOCH SA DOČÍTATE PO KLIKNUTÍ NA STRÁNKU BMD.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Tony Štefunko

- - Inzercia - -