Dnešný rok praje turistom. Svedčí o tom aj fakt, že turistická sezóna na Slovensku začala o 2 týždne skôr, ako bolo pôvodne plánované. Do hôr prichádzajú turisti, ktorí hľadajú aktívny oddych, o pár stupňov nižšiu teplotu či príjemne strávený čas s rodinou a priateľmi. Viete však, ako správne sa máte na túru pripraviť?
Turistika v horách nie je prechádzka mestským parkom. Preto na to myslite skôr, ako obujete turistické topánky a predovšetkým vtedy, ak idete do hôr s deťmi. Pred plánovaním trasy kriticky zhodnoťte svoju kondíciu a kondíciu ostatných spoluúčastníkov. Ak nie ste pravidelný turista, vyberte si radšej menej náročnú trasu. Myslite aj na to, že počas letných dní hrozí náhla zmena počasia.
Dôkladnou prípravou sa dokážete vyhnúť nepríjemnostiam, ktoré vás na horách môžu stretnúť, akou je napríklad aj náhla zmena počasia. „Túru je vhodné dopredu plánovať a sledovať predpoveď počasia. V dnešnej „smart“ dobe plnej množstva aplikácií s veľmi presnými údajmi to už nie je problém. Z pohľadu horských záchranárov je vhodné tiež sledovať oficiálnu web stránku Hasičskej záchrannej služby, kde uverejňujeme výstrahy a prípadné informácie o obmedzeniach, ktoré môžu ovplyvniť plánovanú túru,“ hovorí Oľga Krajčiová z tlačového oddelenia Horskej záchrannej služby (HZS) a radí, aby ste svoju túru naplánovali na skoré ranné hodiny a vyhli sa tak častým letným búrkam už niekde v bezpečí.
Ak sa aj počasie zhorší, radšej sa vráťte do bezpečia. Jeden z ďalších dôvodov, prečo HZS zasahuje, je zablúdenie turistov pre zle zmapovaný terén. Turisti často nevyužívajú len značené chodníky, ale odbočujú do neznámeho terénu.
V horách vás nosia nohy, nie horskí nosiči
Alfou omegou pohodovej turistiky je správny výber turistickej obuvi. Pošmyknutie sa, výron, boľavé otlaky či dokonca pády bývajú spôsobené práve nevhodným výberom obuvi. Vybrať sa do hôr v sandáloch nie je naozaj len cieľom dobre miereného vtipu, ale hazardom so zdravím.
„Najdôležitejšie kritérium je zvážiť, na aký povrch sa chystáte. Pokiaľ sa vydáte na ľahkú turistiku, čím sa myslia lúky, ihličnaté lesy či nespevnené lesné cesty, stačí nízka obuv s drapákovou podrážkou. Ak mierite do vyšších nadmorských výšok, potrebujete obuv, ktorá obopína členok. Takáto obuv pôsobí proti vyvrtnutiu, pretože drží členok na skalách. Má tvrdú, nepoddajnú medzipodrážku a tak isto drapákovú podrážku. Väčšina turistickej obuvi obsahuje vo zvršku obuvi nepremokavú membránu a je ideálna aj do nepriaznivého vlhkého terénu,“ vysvetľuje odborník Mgr. Rastislav Magna z Intersport Foltán Group. Ideálne je, ak si viete obuv vyskúšať priamo v predajni na testovacej turistickej dráhe. Takáto dráha pozostáva zo skál, dreva, koreňov a plošín so sklonom smerom hore a dole, aby ste sa uistili, či vám obuv sedí.
„Ideálne je, ak máte v topánke pol čísla rezervu, čo je 0,5 cm. Pri chôdzi sa chodidlá zalejú vplyvom gravitácie krvou a môžu vám trošku opuchnúť,“ dodáva odborník R. Magna. Topánky si navyše môžete vylepšiť o anatomicko-športové vložky, ktoré vám vďaka 3D skeneru chodidla a nášľapu pomôžu vybrať presne na mieru v Running Lab v OC Nivy alebo v Leviciach.
Dobre zbalený batoh odnesie všetko potrebné
Aj výber batoha je veľmi dôležitý. Športový, anatomicky tvarovaný, so spevnenou časťou zaistí, že vám bude na chrbtici držať pevne a rovno. „Oproti bežným batohom sa odlišuje možnosťou zapínania popruhov okolo hrude, prípadne okolo pásu. Veľkosť je individuálna, podľa toho, na ako dlho ste na ceste, v akom ročnom období, či ste v horách sami alebo s deťmi. Deťom často treba brať viac oblečenia, doplnkov a občerstvenia. Veľkosť sa udáva v litroch a je už na každom jedincovi, akú veľkosť využije,“ vysvetľuje odborník z Intersport Foltán Group. A keďže počasie je nestále, nezabúdajte ani na rezervné oblečenie, akým je náhradná vrchná časť funkčnej bielizne, ktorú si v prípade prepotenia prezlečiete, a nepremokavú bundu, ktorá poslúži v prípade daždivého počasia.
Čo si ešte pribaliť: Na toto nezabudnite
Nezabúdajte samozrejme na pitný režim, jedlo, svetlo, ochranu pred slnkom, nožík, dobre nabitú batériu na mobilnom telefóne a v prípade potreby volať na tiesňovú linku HZS 18 300.