Domov je pre mnohých ľudí nedosiahnuteľným snom, pričom každá tretia slovenská rodina je ohrozená chudobou a možnou stratou strechy nad hlavou. Práve tieto rodiny čelia najťažším výzvam, pretože im hrozí odňatie dieťaťa z rodiny. Organizácia Úsmev ako dar sa celoročne snaží pomáhať týmto rodinám nájsť východisko z náročnej životnej situácie. Nedávno poskytla prístrešie trom rodinám v zrekonštruovaných a plne zariadených bytoch vo svojom sídle v Bratislave, ktoré vznikli z bývalých kancelárskych priestorov po ročnej rekonštrukcii.
Jednou z týchto rodín je aj pani Oľga, matka dvoch detí, ktorá sama prešla kojeneckým ústavom a tromi detskými domovmi. „Prežila ulicu, odmietnutie partnerov svojich detí, neustále sťahovanie a zdravotné problémy. Napriek tomu zostáva optimistická a veselá,“ hovorí Zuzana Spiessová, vedúca Centra pre obnovu rodiny.
Ďalšou obyvateľkou centra na Ševčenkovej je pani Eva, matka piatich detí, ktorá do konca roka 2022 žila vo svojom byte v Bratislave. Kvôli zlým hygienickým podmienkam jej hrozilo odňatie dvoch maloletých detí. „Vnímali sme silnú vzťahovú väzbu matky a jej detí, a preto sme sa snažili nájsť riešenie, aby rodina zostala spolu,“ uviedol výkonný riaditeľ Úsmevu ako dar Štefan Adamjak.
Rodina pani Evy potrebovala okrem strechy nad hlavou aj sociálnu a psychologickú podporu. „Pani Eva sa nám zverila, že po odchode a smrti otca jej detí stratila schopnosť viesť domácnosť a starať sa o deti. Snaží sa však na sebe pracovať a veríme, že dokáže vychovať svoje deti správne,“ dodáva Spiessová.
Pomoc v uliciach
Úsmev ako dar systematicky pomáha rodinám už viac ako tri desaťročia. Organizácia aktuálne sprevádza 556 rodín, v ktorých je 1 390 detí. Spustila aj 23. ročník zbierky Uličnica na finančnú podporu týchto rodín, ktorá prebieha v 60 mestách. Študenti s pokladničkou a červeným tričkom Úsmev ako dar zbierajú peniaze, ktoré sú určené na úhrady nájmov, energie, teplé obedy, školské pomôcky, družinu, potraviny, hygienické potreby a obuv.
„Rodiny často premýšľajú, čo majú zaplatiť, aby prežili. Ak zaplatia nájom, neostane im na iné. Zvolia si preto iné potreby a nájom nezaplatia, čo vedie k narastaniu dlžôb a nutnosti odísť,“ konštatuje Soboličová.
Sociálne nájomné bývanie ako prevencia bezdomovectva
Úsmev ako dar momentálne disponuje 23 prenajatými bytmi od súkromných osôb, miest či reholí pre potreby dostupného sociálneho nájomného bývania, z toho 20 na východnom Slovensku. Táto iniciatíva je modelom prevencie a riešenia bezdomovectva, umožňujúcim rodinám získať stabilné bývanie a lepšie životné podmienky.