Za cenu bytu v hlavnom meste si v obciach o pár kilometrov ďalej viete dovoliť nový dom. Cena na m2 je nižšia aj o viac ako 30 %. Aj preto sa obľúbenosť satelitov vracia. Svedčí o tom aj oveľa dynamickejší dopyt a predaje v regióne. Najväčší záujem je o obce v tesnom susedstve s Bratislavou.
Hoci sa zdalo, že éra mestských satelitov už pominula, výsledky posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 ukazujú, že stále ide o atraktívnu alternatívu bývania „takmer“ v hlavnom meste, keďže dojazd do mesta je autom zhruba 15 minút. V roku sčítania bolo v okresoch susediacich s hlavným mestom rozostavaných celkovo 712 rodinných domov. Najviac sa stavalo v okrese Senec (338 neskolaudovaných domov), Malacky (244) a najmenej v okrese Pezinok (130).
Stále obľúbené
„Satelity sú stále obľúbené, lebo dostupnosť bývania v hlavnom meste značne klesla. Najmä ak hovoríme o novostavbách. Rodinné domy v okolitých obciach sú tak veľkým lákadlom pre tých, čo si chcú dopriať vysoký štandard bývania no za výhodnú cenu v porovnaní s cenami bývania v novostavbe v Bratislave,“ hovorí Filip Žoldák, partner v realitnej kancelárii Herrys.
V nových projektoch, čo vyrastajú v satelitoch dominujú projekty radovej zástavby, ktoré v obciach vytvárajú nové štvrte či uzatvorené komunity, častokrát aj priamo v strede obce. Príkladom je projekt rodinných domov Husičky v Chorvátskom Grobe. Názov dostal podľa chýrnej lahôdky, ktorá sa tu chovala a ponúkala v reštauráciách.
Husičky
Priamo v starej, malebnej časti Chorvátskeho Grobu pribudne dvadsať domov, ktoré sú rozlohou štvorizbové s menšou záhradkou, no cenovo sú na úrovni dvojizbového bytu v Bratislave. Typická výmera rodinného domu v Husičkách je cca 100 m2 a prislúchajúceho pozemku od 134 m2 do 306 m2. Cena sa pritom pohybuje v priemere okolo 2675 Eur/m2 bez DPH v porovnaní s priemernou cenou 4000 Eur/m2 bez DPH v novostavbe v Bratislave.
Nové domy, ktoré pribúdajú, prinášajú do obcí novú, modernú architektúru a rozvíjajú mestský typ komunitného bývania. Nové štvrte dávajú svojim obyvateľom pocit anonymity mesta a bezprostrednosti dediny zároveň.
„V Husičkách sa to developer snažil docieliť tým, že projektom vytvoril slepú uličku, ktorú možno uzavrieť elektronickým vrátnikom, čo dáva ľuďom pocit väčšieho bezpečia. Deti sa tak môžu hrať voľne na ulici bez toho, aby ich ohrozovala hustá premávka,“ dodáva Filip Žoldák.