Prvosienky sú jedny z prvých záhradných kvetov, čo nám doprajú pokochať sa po zime na nádhernej rôznorodej palete farieb. Práve blížiaca sa jar je preto obdobím, kedy sa najväčšia pozornosť zameriava na tieto kvety.
Ako ich pestovať, aké stanovište im dopriať, aby sa im darilo čo najlepšie? Tu sú naše rady. Väčšina prvosienok vyžaduje polotienisté priepustné a mierne vlhké stanovište. Vzhľadom na nie veľkú výšku sa hodia do nízkych trvalkových či zmiešaných záhonov. Prvosienky môžete pestovať tak, že si zakúpite semená a vysejete si ich. Semienka vysejeme do prenosných nádob, zasypeme jemnou vrstvou substrátu alebo piesku a presunieme na tienisté miesto, kde vyklíčia. Pozor však, klíčia pomerne dlho, štyri a viac týždňov. Po vytvorení dvoch pravých listov ich pikírujeme a koncom leta, na jeseň ich vysadíme na koncové stanovište.
Delenie trsov
Delenie trsov, čiže vegetatívne množenie, je výhodné v tom, že umožní zachovať vlastnosti rodičovskej rastliny. Každé dva až tri roky po odkvitnutí vyberieme dostatočne veľký a vitálny trs z pôdy a opatrne rozdelíme rukami na viac častí, prípadne na jednotlivé ružice. Vysadíme ich do kvetináčov a umiestnime do polotieňa, prípadne priamo na chránený a tienistý záhon. Udržiavame ich vlhké, pretože mladé rastlinky sú náchylné na preschnutie. Po zakorenení pridávame do zálievky aj hnojivo, a keď sadenice na jeseň spevnejú, vysadíme ich na konečné stanovište. Pred zimou prikryjeme čečinou.
Hotové sadenice
A ešte jedno riešenie. Nemusíte čakať, kým vám zo semienka vyklíči prvosienka. Záhradníctva, a už aj supermarkety, ponúkajú hotové rastlinky – prvosienky bezbyľové obyčajné. Ak sa rozhodnete, že si ich takto zaobstaráte, už pri výbere jedincov si dajte záležať, ktorý kvet si zvolíte. Nazriete medzi listy, či sa tam nachádza ešte dostatok pukov. Všimnite si tiež, či niektoré listy neplesnivejú, na čo bývajú prvosienky náchylné.
V kvetináči
Prvosienky môžete pestovať aj v kvetináčoch. Pozor však na teplotu – vyhovuje im okolo 10 až 15 stupňov Celzia. Umiestnite ich preto na verandu, balkón alebo na terasu. Z otvorených balkónov ich preneste pred mrazivou nocou do chladnejšej miestnosti, alebo zakryte. Mráz by ich mohol poškodiť. Počas pestovania odstraňujte odkvitnuté kvety, ako aj žltnúce a plesňou napadnuté listy. Prvosienky neznášajú trvalé premokrenie. Pomerne dobre sa dokážu spamätať z ľahšieho preschnutia. Neskôr na jar ich môžeme vysádzať aj von do záhona, do priepustnej pôdy. Vyhovuje im polotieň. Keď odkvitnú, môžeme ich nahradiť letničkami.
Paleta farieb
Významným atribútom pri prvosienkach je ich farba. Po tom, čo sa prvosienok chopili šľachtitelia, priniesli pre záhradkárov skutočne pestrú škálu farieb. Už dávno nie sme odkázaní len na typickú žltú. Prinášame vám tipy na rôzne druhy – rôznofarebne kvitnúce prvosienky. Dobrá správa je, že niektoré z nich kvitnú aj v lete, či na začiatku septembra.
1.Žlté
Primula acaulis
Náš pôvodný druh prvosienky bezbyľovej sa uplatní ako súčasť podrastu pod listnatými stromami a krami, medzi nízkymi trvalkami. Kvitne od marca do mája.
2.Modré
Primula acaulis
Šľachtenec prvosienky bezbyľovej s plným kvetom sa pestuje ako sezónna rastlina, netvorí semená. Substrát má byť mierne vlhký, nie premočený. Kvitne od marca do mája.
3.Purpurovo-fialové
Primula vialii
Prvosienka vstavačokvetá pochádza z Číny, kvitne začiatkom leta, a niekedy aj opakovane na konci sezóny, keď prestanú horúčavy. Kvitne jún, júl, september.
4.Žlté s bordó
Primula elatior
Domovom prvosienky vyššej sú svetlé a mierne vlhké lesy. Šľachtence patriace do skupiny Gold Lace sú typické sfarbením kvetov, ktoré majú výrazne žltý stred a svetlejší žltý lem. Kvitne od apríl až do konca mája.
5.Tmavá fuksiová
Primula japonica
Prvosienka japonská je krátkoveká trvalka, vhodná do polotieňa na okraj jazierok, potokov, mokradí. Každé 2 – 3 roky je vhodné ju presadiť alebo nechať na stanovišti vysemeniť. Kvitne od mája do konca júna.
6.Strakatá bielo-modrá
Primula auricula
Prvosienka holá s dužinatými listami patrí k našim pôvodným druhom. V záhradníctvach je možné zakúpiť jej rôzne kultivary, ktoré sa hodia na pestovanie do skalky. Kvitne od apríla až do konca mája.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock