Ondrej Grňa si za roky svojho pôsobenia vyslúžil post celebritného kaderníka. Jeho salón navštevujú známe krásky, finalistky miss, ale aj slovenské herečky, speváčky či moderátorky. Občas sa však nejedna z nich stretne s mýtmi, ktoré dnes pre nás Ondrej vyvráti. Pozreli sme sa spolu na deväť najčastejších…
Korunu krásy si uňho dávajú pravidelne skrášľovať Dominika Kavaschová, Elena Podzámska, Viki Ráková, Martina Šchindlerová, Barbora Andrešičová, Denisa Višňovská, Mária Zelinová a mnohé ďalšie známe dámy, ktoré sú vystavované drobnohľadu médií, a tak dbajú o to, aby boli ich vlasy vždy vo forme. Každá z nich má prirodzene inú kvalitu vlasov, a pritom na ne platia tie isté pravidlá, čo sa týka základných návykov starostlivosti.
Studená voda
Veľakrát som počul, že vlasy by sa mali oplachovať ako posledná fáza studenou vodou pre lesk vlasov. No vieme, ako pokožka reaguje na chlad. Jej obrana automaticky začne produkovať viac mazu. Tým docielime akurát tak rýchlejšie zamastenie pokožky.
Maska
Mnohé z vás si určite mysleli, že masku na vlasy používame hneď po umytí vlasov. Necháme ju pôsobiť niekoľko minút, opláchneme a to je všetko. Práve naopak! Maska je regeneračný produkt a jej úlohou je vniknúť do vlasov hĺbkovo. Tým pádom otvorí vlas, a tak ostane aj po opláchnutí náchylnejší na lámanie a krepatenie. Preto po maske použijeme vždy kondicioner. Ten má zaúlohu vlas zatvoriť, vďaka čomu sa v ňom udrží viac živín z masky. Samozrejme, že sa bavíme o profesionálnej kozmetike, kde je naozaj maska maska a nie krém plný silikónov a parabénov.
Turban
Väčšina z vás si po umytí nechá vlasy zabalené v uteráku (turbane) a myslí si, že sa tým vyhne sušeniu vlasov. Opak je pravdou. Zaparíte ním pokožku hlavy, čoho následkom môžu byť plesne – tým pádom nastupuje svrbenie pokožky, začervenanie až lupiny.
Sušenie vlasov
Sušenie vlasov respektíve sušenie vlasovej pokožky je veľmi dôležité, najmä, ak máte veľmi husté vlasy. Vlasová pokožka by mala byť vždy suchá, pre spomínaný problém s plesňou, nepríjemné svrbenie a podráždenie pokožky. Veľakrát počúvam “prestala som si sušiť vlásky a je lepšie”. Ja sa môžem len vyjadriť k tomu, čo je správne a hlavne prospešné pre pokožku. Moja rada je sušiť vlasy tak, že ich necháme voľne prestreté cez ramená na uteráku.
Spánok s mokrými vlasmi
To je asi to najhoršie, čo môžete pre svoje vlasy a vlasovú pokožku urobiť. Spaním s mokrými vlasmi riskujete nemalé problémy, ktorým sme sa venovali vyššie. Plus sa počas noci vlasy zamotajú do seba, čím sa aj lámu. Absolútne neodporúčam tento trend pre lenivcov.
Mokré vlasy plus kilo oleja a idem regenerovať
Aj v tomto pripoade treba používať naozaj kvalitné oleje a nie lacné náhrady, ktoré vám akurát tak upchajú pokožku a o vlasoch ani nehovorím. Nezabúdajte, čistá pokožka – zdravé vlasy!
Úprava vlasov
Neraz som počul “ráno sa zobudím a narýchlo si prežehlím vlasy! Nikdy toto nerobte týmto štýlom, inak si dobrovoľne zničíte a spálite vlasy. Pred žehlením je priam nutné použiť najskôr prípravok tepelnej ochrany.
Farbenie vlasov na mastnú pokožku
Mýtus ako svet! Ak sú vlasy zamastené, plus k tomu prirátajme aj ďalšie vplyvy z okolia ako prach, smog či vlhkosť, toto všetko je usadené na pokožke a vlasoch a tým pádom farba nemá dostatočnú silu prejsť cez tieto podmienky a stráca tým percentá prekrytia. Napríklad, momentálne sú veľmi obľúbené salónové ošetrenia (čistenia vlasovej pokožky – pílingy, aby farby, ktoré sú dnes veľmi šetrné bez amoniaku – prírodné farby, lepšie prekryli šedivé vlasy. Samozorejme, najhoršie je, keď sú na vlasoch aplikované farbiace spreje. Vtedy sa účinost farieb znižuje viac ako o 50 % Čiže, farbenie odporúčam vždy len na umyté čisté vlasy.
Šedivé vlasy
“Ak si vytrhnem šedivý vlas narastú mi ďalšie dva tri.” Aj toto je mýtus. Ak nám z jednej cibuľky rastie jeden vlas, tak aj po vytrhnutí z nej bude rásť len jeden . A tej istej farby – ciže šedivý. Ak raz vlas stratí pigment, už o znova nenadobudne. Bude navždy šedivý.Radí profesionálny kaderník Ondrej Grňa
Radí profesionálny kaderník Ondrej Grňa