Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove sa sťahuje na novú adresu – do vynovenej budovy, ktorá prešla náročnou rekonštrukciou za vyše 6,7 milióna eur. Knižnica tak dostala podobu modernej kultúrnej inštitúcie, aj keď stále bude v svojom historickom “obale”. Čo však môže priniesť pre čitateľov ďalší rozmer.
Zrekonštruovaná knižnica je umiestnená v troch vzájomne prepojených meštianskych domoch. Navonok však stále pôsobia ako tri samostatné budovy. Každý dom má inú – svoju pôvodnú farbu, aby sa zachoval ich historický ráz.
Učaroval jej storočný platan
Stojíme na terase jedného z oddelenia – detskej knižnice Slniečko a pozeráme dole na pekne upravený priestor – vnútorný dvor pred knižnicou. Všetkému „kraľuje“ nádherný, majestátny strom. Nemôžete od neho odtrhnúť oči.
„Niekedy sa smejem, že táto knižnica vznikla kvôli tomuto platanu. Objavila som to tu už veľmi dávno. Predtým tu bolo dopravné učilište a pod historickými stropmi, v nádherných starobylých priestoroch tu žiaci opravovali autá a ja som si tu za oknami historickej pavlače predstavovala krásnu modernú knižnicu… Viac ako storočný platan, prirodzene ponúka príjemné a pekné prostredie pre autorské čítania, literárne a iné kultúrne podujatia. Pre mňa je to splnený sen, že sa sem sťahujeme,“ prezrádza pani riaditeľka. Dodáva, že je to taký malý zázrak, že sa rekonštrukcia podarila. „Bolo to tu naozaj zdevastované. Veľmi si cením, že Prešovský samosprávny kraj sa rozhodol a zrealizoval takúto rozsiahlu rekonštrukciu pre kultúrnu inštitúciu.“ Dobrá vec sa podarila a my sme sa mohli spoločne poprechádzať po knižnici, ktorá by už v novembri mala privítať prvých čitateľov.
Moderné technológie
Pri vstupe do knižnice nájdu čitatelia novinku posledných rokov – samoobslužné zariadenie – SelfCheckTM. Umožňuje vypožičať si a vrátiť knihu bez toho, aby ste museli ísť na príslušné oddelenie, či za knihovníčkou k pultu. Obsluha novej technológie je pre čitateľov veľmi jednoduchá. Dotyková obrazovka vás vedie krok za krokom ako si knihu požičať alebo vrátiť. Pre zamestnancov knižnice to prináša výraznú časovú úsporu. Získaný čas tak môžu využiť na iné aktivity, kde je potrebný priamy kontakt človeka s človekom.
Po lávke ku knihe
Vchádzame na ďalšie z oddelení – konkrétne s náučnou literatúrou – podobne však budú zariadené všetky ostatné. „Na tomto oddelení budú regály visieť od stropu až po zem. Po schodoch sa čitateľ dostanete na lávku a medzi regálmi budú aj taburetky, takže si tu môže sadnúť a čítať,“ vysvetľuje Iveta Hurná. Dodáva, že pri architektonickej súťaži na interiér mali požiadavky na dodržanie noriem pre knižnicu 21. storočia. Výsledkom je napríklad naozaj moderné osvetlenie – nielen dizajnom, ale aj funkciou. Špeciálne svetlá zabezpečia dobré svetelné podmienky, ktoré sú pre knižnicu základom. Zaujímavosťou je napríklad to, že knihovníčky nebudú zapínať klasické vypínače. Je tu nainštalovaný moderný ovládač – minipanel, ktorým naraz osvetlia celú miestnosť a dokonca si môžu vybrať režim – pološero, tma a určiť potrebnú silu osvetlenia.
Rodinná knižnica
„V celej budove je wi-fi a rozhlas – to kvôli požiaru, ale my ho využijeme, aby sme hlásili, napríklad, že sa knižnica pomaly zatvára. Cez rozhlas budeme informovať návštevníkov aj o akciách, podujatiach, ktoré budeme robiť v knižnici,“ uvádza riaditeľka. Pre čitateľov je tu tiež parkovisko, trojposchodová budova má po rekonštrukcii aj výťah, čo ocenia hlavne mamičky s kočíkmi a seniori. „Našou víziou je byť rodinou knižnicou, kde chodia celé rodiny. To, že deti nečítajú, že nerozumejú textom, treba „riešiť“ v rodine. Preto robíme všetko preto, aby sme oslovili rodinu. Chceme, aby sem chodili spolu mamičky s deťmi, oteckovia, dedkovia i babičky, a aby sa tu dobre cítili, aby sa sem vždy radi vracali. Keď nechceme, aby rodičia s deťmi chodili len po nákupných centrách, musíme byť krajší, modernejší a zaujímavejší,“ prezrádza Iveta Hurná „taktiku“, na ktorú stavili.
Štvornožky ku knihám
V oddelení detskej knihy Slniečko počítajú aj s herňou pre najmenšie deti. „Herňa, s klasickou detskou šmykľavkou, bude spojená s knižnicou, ale všetko je to o knihách a čítaní. Už niekoľko rokov realizujeme projekt Štvornožky ku knihám, kde učíme mamičky, čo sa dá s knihou „robiť“, a ako ju priblížiť už tým najmenším. Deti cez pekné, dobré a kvalitné knihy spoznávajú svet, učia sa vnímať krásu, vzťahy a rozlišovať dobro a zlo. Vďaka čítaniu tak nevychovávame len múdrych, ale i dobrých a citlivých ľudí,“ myslí si Iveta Hurná.
Pivnice ako bonus
Vďaka tomu, že knižnica je v starých meštianskych domoch, „dostala“ ako bonus pivnice. Aj v tomto prípade sa architekti chopili príležitosti a podzemné priestory zrekonštruovali, ale, samozrejme tak, aby zachovali „patinu“ – ich historický ráz. „Sú naozaj krásne a aj tieto podzemné priestory využijeme na podujatia a kultúrne akcie. Napríklad v tejto podzemnej miestnosti budeme organizovať rôzne podujatia a besedy, myslím, že pre tínedžerov to bude celkom príťažlivé prostredie,“ ukazuje mi nadšene riaditeľka. Vo všetkých troch meštianskych domoch architekti zachovali pôvodné stropy, pôvodné okná, ktoré odkazujú na históriu. Budovy, kde sa onedlho presťahuje nová knižnica, sa nachádzajú v pamiatkovej zóne mesta Prešov. Tri meštianske domy na Slovenskej ulici č. 18, 20 a 22 sú národné kultúrne pamiatky. Ide pôvodne o štyri stredoveké budovy, ktoré boli koncom 19. storočia výrazne prestavané pre potreby dievčenskej školy.
Unikátny barokový strop
Nová krajská knižnica v Prešove sa bude môcť popýšiť aj jedným historickým unikátom. „Kým sa začala realizovať samotná rekonštrukcia museli sa urobiť potrebné výskumy – architektonicko – historický, archeologický a reštaurátorský. Každý priniesol niečo zaujímavé, ale asi všetkých najviac prekvapil reštaurátorský výskum. Skoro v každej miestnosti objavil zaujímavú maľbu. Spolu so zriaďovateľom – Prešovským samosprávnym krajom, sme sa rozhodli pre reštaurovanie najstaršej výzdoby stropu v tejto miestnosti, ide o neskoré baroko! Podľa reštaurátorov je to z tohto obdobia jediná stropná maľba zachovaná v interiéri v rámci Prešovského a Košického kraja,“ ukazuje pani riaditeľka rukou hore na plafón na skutočne krásnu historickú maľbu. Už teraz vedia, ako túto miestnosť využijú. Držia sa pritom hesla, že vznešené priestory si žiadajú rovnako vznešené podujatie – a tým podľa slov Ivety Hurnej budú napríklad literárne večery v rámci projektu Dotyky s poéziou. „Ten priestor si to priam pýta – čítať, počúvať, snívať a „lietať“ s poéziou.“
Koniec behačkám
Výhodou novej zrekonštruovanej knižnice je tiež to, že čitatelia už obrazne povedané nebudú behať po celom meste. Doteraz boli totiž jednotlivé oddelenia knižnice rozmiestnené na rôznych adresách. Keď si chceli čitatelia vypožičať beletriu a náučnú literatúru, museli ísť na Levočskú ulicu. Kto chcel cudzojazyčnú literatúru alebo využiť centrum regionálnych dokumentov, musel ísť na Hlavnú ulicu v centre mesta. A detská knižnica Slniečko bola zase na inom mieste na Hlavnej ulici. Takto budú mať všetko pod „jednou strechou“, na jednom mieste.
Masívna investícia do kultúry
Rekonštrukcia Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove je veľkou investičnou akciou Prešovského samosprávneho kraja, a to v sume vyše 6,7 mil eur. Ide o rekonštrukciu starých meštianskych domov na Slovenskej ulici č. 18, 20 a 22, čo je blízko hlavného námestia, Hlavnej ulice v Prešove.
Viera Mašlejová
Foto: KKPOH, autorka