Slovenský nordic walking oslavuje jubileum a rozrastá sa aj za hranicami. Nositeľka ocenenia Slovenka roka 2022 a svetovo uznávaná odborníčka pred desiatimi rokmi založila, vyškolila a riadi sieť inštruktorov po celom Slovensku. Prezidentku Slovenskej asociácie Nordic walking Luciu Okoličányovú vymenovala Svetová akadémia moderného nordic walkingu aj za riaditeľku Českej akadémie.
A teraz si zo slovenskej asociácie berú príklad aj okolité štáty. Tento rok je SNWA dokonca prvá na svete, ktorá sa oficiálne zapája do benefičného podujatia na výskum ochorenia miechy Wings for Life World Run.
Severská chôdza je fenomén, ktorý prináša úžasné zdravotné benefity a zapája 90 percent svalov tela. Ozdravno-pohybová aktivita má u nás stále viac fanúšikov, čím nás pomaly zaraďuje medzi walkingové veľmoci. Dá sa praktizovať kdekoľvek, stačí sa naučiť správnu techniku.
Na Slovensko ste nordic walking priniesli pred desiatimi rokmi, oslavujete teda výročie, ako ho vnímate?
Tento rok oslavujeme desiate výročie asociácie. Pre mňa je to doslova oslava našej práce – úspech, ktorý sa nám podaril zanietením, čestnou prácou zo srdca, doslova krok po krôčiku. Ja si to totiž v dennom nasadení vôbec neuvedomujem. Až keď mi niekto povie, zaspomína, pripomenie, čím všetkým som prešla, len sa usmejem. Výročie oslavujeme tak, že na každom našom tohtoročnom väčšom podujatí si zaspomíname a štrngneme. Je to super, lebo tým pádom oslavujeme celý rok.
Ako a kedy ste začali s nordic walkingom?
Pred dvanástimi rokmi. Mala som problémy pohybového aparátu z výkonnostného športu. Dvakrát operované koleno a hrozila mi aj operácia chrbtice. Hľadala som okrem klasickej fyzioterapie aj niečo akčné, vonku v prírode. A zistila som, že existuje nordic walking, avšak nie na Slovensku. Tak som sa doškolila v zahraničí a pred desiatimi rokmi som založila Slovenskú asociáciu Nordic Walking.
Čo vás motivovalo športovať?
V prvom rade zdravie, fyzické aj psychické. Moje, ale aj všetkých ostatných, ktorých nordic walking učíme. Stretávanie inšpiratívnych ľudí a spoznávanie nádhernej prírody a miest nie len na Slovensku.
Čím vás najviac uchvátil nordic waking?
Je vhodný pre každého – deti, pacientov, dospelých, ale aj výkonnostných športovcov, pre ktorých sú určené náročné imitácie, akými je napríklad nordic running, teda beh s palicami. Pohlavie, váha, vek, kondícia, zdravotné obmedzenia ani počasie nordic walking neobmedzujú.
Aké sú zdravotné benefity nordic walkingu? Ktorým chorobám pomáha chôdza s paličkami?
Pravidelná a aktívna zdravá chôdza napomáha pri prevencii kardiovaskulárnych, neurologických, pohybových aj mentálnych ochorení. Taktiež pri reumatických ochoreniach, problémoch s lymfatickým systémom, poruchách učenia u detí. Ak sa naučíme nordic walking správne, zapájame viac ako 90 % svalov tela – aj vnútorných, a kráčame v aeróbnom tepe, spaľujeme tuky.
Chrbticu držíme vzpriamene, medzistavcové priestory sa nám otvárajú a posilňujeme jadro tela. Nordic walking má obrovské množstvo výskumom prebádaných zdravotných benefitov. Nie je to však akákoľvek chôdza s obyčajnými palicami. Dôležitá je technika. Je presne určené, v akom postavení sú chodidlá, kolená, poloha panvy, ako zaktivizujeme brucho, kde smerujú lopatky či hlava. Pohyb rúk smeruje z ramena viac za telo, lakte nekrčíme, vpredu paličky stisneme, vzadu uvoľníme.
Počas desiatich rokov fungovania asociácie SNWA ste si získali skvelé meno doma i v zahraničí. Ovládate najlepšiu techniku na svete. Ako sa vám to podarilo?
Tak, že som jednoducho makala denne na technike a neprestala, až kým mi to nešlo. Následne ma spoznali aj kolegovia zo zahraničia na medzinárodných kongresoch a zistili, že na rozvoji našej slovenskej asociácie pracujem doslova bez prestávky. Práca, ktorú ani nenazývam práca, ma skrátka neskutočne napĺňa a robím ju zo srdca. A to je asi kľúč k úspechu.
Čo ponúkate klientom?
Máme vyškolených vyše 150 inštruktorov a inštruktoriek po celom Slovensku, no už aj v Čechách. Svetová akadémia moderného nordic walkingu ma pred pol rokom vymenovala aj za riaditeľku Akadémie moderného nordic walkingu pre Česko. Prostredníctvom našej zautomatizovanej webstránky sa záujemci dozvedia veľké množstvo informácií o nordic walkingu a môžu sa prihlásiť na kurz či na podujatie, ktoré si vyberú. Prijímame rôznych klientov a klientky, od malých detí cez pacientske organizácie, seniorov, ale aj aktívnych či vrcholových športovcov. Taktiež robíme rôzne walkerské podujatia na mieru.
Tento rok ste sa stali aj riaditeľkou Akadémie moderného nordic walking pre Českú republiku. Keďže ste šéfkou aj pre Slovensko, máte ako jediná na svete na starosti dva štáty. Ako sa cítite v novozvolenej funkcii?
Je to pre mňa veľká česť, na svetových stretnutiach Medzinárodnej rady nordic walking sme s jej riaditeľkou Tiinou Arrankoski a členmi výboru debatovali na túto tému tri roky. Moc som sa do toho nehrnula, viem totiž, aká je situácia s nordic walkingom v Čechách. Je tam roztrieštený trh, mnoho asociácií a klubov.
Osobne poznám veľa českých inštruktorov a inštruktoriek, pričom niektorí z nich sú už u nás aj vyškolení a pôsobia priamo v Čechách. Ja som riaditeľka aj Akadémie moderného nordic walkingu pre Slovensko a viem, aká je to náročná práca. Nikto na svete nevedie dve národné akadémie. Po dlhom rozhodovaní som nakoniec povedala áno. A tento rok sa chystáme urobiť prvý inštruktorský kurz a postupne spopularizovať moderný nordic walking aj u našich skvelých susedov.
Zapájate do vašich aktivít aj svoje deti, partnera či rodičov?
Samozrejme, hýbu sa všetci. Musia. Pohyb je základ. Deti by mali mať príklad od rodičov, aby nadobudli pozitívny vzťah ku športu, aj keď rekreačnému. Doslova každý krok sa ráta.
Aké máte ďalšie plány?
Práve sme vytvorili nový kurz RELAX, ktorý chceme v najbližších mesiacoch dostať medzi ľudí. Je vyvinutý na základe dnešných potrieb zaneprázdnených a vystresovaných dospelákov. Na kurzoch čoraz častejšie vidíme, že sa ľudia nevedia tak sústrediť ako v minulosti. Sami nám hovoria, že chcú v lese viac relaxovať a v pokoji sa učiť techniku chôdze, ako robiť veľké výkony.
Prídu unavení, nesústredení a tešia sa, že môžu „len“ kráčať a vnímať. Síce už počuli o dýchaní, prítomnom okamihu, no často nevedia, ako to robiť v praxi. V prírode sa učíme, čo je to funkčné dýchanie a ako ho správne využívať vo svojom dennom živote. Čo to znamená, byť „tu a teraz“ a ako sa tam dostať. Prestávame vnímať milión myšlienok naraz, prepájame nordic walking ako fyzický pohyb s našim „mentálnym ja“.
Ako oddychujete od športu?
Milujem umenie, výstavy, divadlo, môj kvetinový záhon, cestovanie, spoznávanie nových miest, a to všetko je zároveň aj môj relax. A keď sa pridá aj moja rodina, nie je nad takéto chvíle.