Jeseň bez chryzantém si správny záhradkár nevie ani predstaviť. Do záhonov prinášajú posledné veľmi výdatné farby pred tým, ako sa skončí vegetácia.
Pestovanie chryzantém si vyžaduje slnečné stanovisko – najlepšie prosperujú na mieste, ktoré je 6 až 8 hodín denne osvetlené priamym slnkom. Potrebujú tiež bohatú a dobre priepustnú pôdu a dostatočnú cirkuláciu vzduchu v okolí rastliny. Najvhodnejším obdobím na výsadbu chryzantém je jar, pretože rastliny majú dostatočne dlhý čas na dobré zakorenenie, ktoré im umožní ľahšie prežiť zimné mesiace. Chryzantémy môžeme sadiť hneď, ako pominie hrozba mrazov. Kritickým obdobím pre mladé sadenice chryzantém je aj horúce letné počasie, kedy si vyžadujú častejšiu zálievku. V teplejších regiónoch je možná aj výsadba na jeseň, no takto vysadené rastliny je potrebné dostatočne zatepliť hrubou vrstvou mulču, aby sme im pomohli prežiť zimu.
Ďalšie nároky
Pokiaľ ide o typ pôdy, chryzantémy budú prosperovať v akomkoľvek type pôdy, pokiaľ bude obsahovať dostatok organickej hmoty – najlepšie kompostu. Pôda by však mala byť priepustná, pretože inak budú korene chryzantém hniť. Pri sadení je potrebné vyhĺbiť výsadbovú jamu, ktorá bude 2x hlbšia a širšia ako koreňová sústava chryzantémy. Dobrá výživa je nevyhnutná na to aby chryzantémy prosperovali v zdraví a každoročne nám prinášali potešenie v podobe bohatého kvitnutia. V období najväčšieho rastu si chryzantémy vyžadujú hnojivá bohaté najmä na dusík a draslík. Chryzantémy začíname hnojiť hneď, ako pominie hrozba mrazov a pokračujeme až do júna, prípade júla, keď rastlina nasadzuje kvetné puky. Nasledovné hnojenie bude potrebné opäť až na budúcu jar. Na hnojenie môžeme použiť aj hnojivo s postupným uvoľňovaním, ktoré sa aplikuje iba raz na jar a vydrží po celú sezónu. Chryzantémy majú pomerne plytkú koreňovú sústavu, takže počas dlhšieho obdobia bez zrážok si vyžadujú častejšiu zálievku. Platí to najme pre horúce letné obdobie a obdobie jesene, kedy rastliny kvitnú a ukladajú si energiu na zimu.
Ako sa strihajú
Ak chceme mať chryzantémy vo forme trvaliek nižšie, hustejšie a hlavne bohatšie zakvitnuté, môžeme si pomôcť starou známou technikou strihu – tzv. uštipovaním. Je to jednoduchý spôsob skracovania rastlín. Výhonky skracujeme až keď dosahujú dĺžku 10-15 cm a to tak, že rukou uštipneme koniec výhonku nad druhou skupinou listov zhora. Takéto skrátenie nasmeruje rastovú energiu k nižším častiam rastliny a zamedzí predčasnému kvitnutiu chryzantémy. Skracovanie nových výhonkov môžeme zopakovať viackrát počas sezóny až do júna. Závisí to samozrejme podľa daného kultivaru, no medzi začiatkom kvitnutia a posledným skracovaním chryzantém by mali uplynúť zhruba 3 mesiace. Na jar zostrihávame celú nadzemnú časť chryzantém aby sme podporili nový rast.
Ako ich rozmnožiť
Postup odoberania a výsadby odrezkov z chryzantémy je jednoduchý. Odstrihnite 10 cm dlhý koncový výhonok s listami a vložte ho do priepustného substrátu bez živín a takto vysadenú rastlinku umiestnite na slnečné miesto. Substrát udržujte vlhký a po dvoch týždňoch presaďte odrezok, ktorý medzi tým zapustil korienky do malého kvetináča so záhradným substrátom. Po troch týždňoch môžete chryzantému nasadiť do záhrady. Rozmnožovanie odrezkami je potrebné spraviť čo najskôr v sezóne, aby si mala chryzantéma možnosť vytvoriť dostatočne veľkú koreňovú sústavu do príchodu zimy.
Ochrana v zime
Zakorenené záhradné chryzantémy odolávajú veľmi dobre mrazom. Napriek tomu mladé porasty zakryjeme v prvých zimách ihličnatými chvojkami, ale nikdy nie nazbieraným opadaným lístím zo záhrady, čo by spôsobilo hnilobu rastliny. Okolo koreňov môžeme neskôr na jeseň rozsypať aj čistú rašelinu. Odstraňovať celé stonky s odkvitnutými kvetmi na konci sezóny netreba, stačí dať preč len zvyšky kvetov. Suché stonky odstránime až skoro na jar, a to vo výške asi 5 cm nad pôdou.
Spracované: red
Foto: Shutterstock