Podľa kvetinárov pestré farby cínie odkazujú na krajinu odkiaľ pochádza – na Mexiko. A skutočne, keď si predstavíme pestrý mexický kroj, musíme s tým len súhlasiť. Prenesme si teda „hýrivé“ Mexiko do svojej záhrady.
Do Európy sa Zinnia elegans dostala na konci 18. storočia. A keď si na ňu „posvietili“ šľachtitelia, prišli na trh mnohé krásne odrody s odlišne tvarovanými kvetmi. Táto letnička sa ľahko pestuje a je cenená aj preto, že v kyticiach vo váze vydrží týždeň, niekedy dokonca aj dlhšie. Jej semienka bývajú súčasťou druhovo pestrých zmesí letničiek, ktoré sa vysievajú priamo na záhony ako takzvaná letničková lúka. Okrem toho býva aj v zmesi s druhmi určenými na rez do vázy alebo s druhmi atraktívnymi pre hmyz. Pokiaľ ide o farby, môžete si vybrať z pestrej škály, okrem modrej, ponúka takmer celú paletu.
Odkaz na kaktusy
Aj tvar a veľkosť kvetov môže byť rôzny. V ponuke sú takzvané pomponkovité cínie s priemerom guľovitých kvetov okolo päť centimetrov, tiež „georgínokveté“ s dlhšími okvetnými lístkami, dokonca kaktusokveté s mierne stočenými lupienkami. A pre milovníkov jednoduchej krásy sú tu hlaváčokveté – takzvané „skabiosa“. Aby toho nebolo málo, odrody sa líšia aj výškou a tým aj možnosťami využitia. Zatiaľ čo tie vysoké dorastajúce do výšky okolo 80 až 100 centimetrov sú ideálne do divokých vidieckych záhonov alebo na rez, kompaktné odrody s výškou od 25 do 60 centimetrov sa dajú ľahko pestovať v nádobách alebo ako farebný lem kvetinových záhonov.
Pestovanie
Cínie si môžeme predpestovať v skleníku, alebo semienka vysejme do podlhovastého kvetináča, ktorý umiestnime v izbe a položíme na parapet k oknu. V máji sa môžu semienka vysievať do záhonov. Uprednostníme svetlé a teplé – teda na juh nasmerované stanovisko. V druhej polovici mája môžeme na záhony presadiť aj dopestované sadenice. Pozor, sú veľmi citlivé na mráz, zvoľte teda termín až po „troch zamrznutých“. Ak ste si ich nestihli „vypiplať“ sami, môžete si sadenice kúpiť v záhradkárstvach, alebo hobby marketoch. Keď majú rastliny kvitnúť až na jeseň, vysievajte ich v júni. V prípade, že dáte prednosť semienkam namiešaným v pestrej zmesi s ďalšími letničkami, ktorá je určená na priamy výsev, je vhodné rešpektovať termín podľa odporúčaní na vrecku. Zvyčajne to býva od marca do mája. Keď na rastlinách necháme dozrieť a vypadať semená, množia sa i samovoľne. Sadeničky vyklíčia nasledujúcu jar, no rozkvitnú zvyčajne neskôr, ako v skleníku či v interiéri predpestované rastliny.
Pozor na vlhkosť
Cíniám vyhovuje kvalitná hlinitá pôda, ktorá však musí byť priepustná, pretože neznáša premokrenie koreňov. Ťažké studené ílovité pôdy preto na pestovanie nie sú vhodné. Vlhko spôsobuje rozvoj hubových chorôb, čo je príčinou nevydareného pestovania. Pôdu v blízkosti mladých sadeníc kypríme a odburiňujeme, no hneď ako podrastú, pôdu okolo ich plytkých koreňov viac nenarušujeme.
Náš tip
Ak chcete mať na rastline viac pukov a viac kvetov, zamerajte sa na včasné odstránenie odkvitnutých kvetov. Prípadne zrežete mladé kvety do kytíc. Rez vedieme vždy v mieste vetvenia. Pozor tiež na vietor, vysoké odrody sa môžu prevrátiť, preto ich priviažte k opore z prútov alebo drevených latiek.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock