Dnes je piatok, 14.august 2020, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Náhle zmeny počasia znáša každý po svojom: Vďaka týmto 3 typov vás už nebudú trápiť

máj 25, 2017 - 13:42
Jarné teploty sú momentálne ako na horskej dráhe. V apríli nás prekvapilo sneženie, no v máji už môžeme pokojne vyjsť z domu bez koženej bundy a užívať si skoro letné počasie. Toto ročné obdobie je však priam peklom pre alergikov, no aj pre tých, ktorí teplotné zmeny znášajú veľmi ťažko najmä kvôli oslabenej imunite.

Ak patríte aj vy medzi ľudí, ktorí sa lekárom vyhýbajú oblúkom a uprednostňujete alternatívnu medicínu, možno vás aj my obohatíme o ďalšie jednoduché tipy, ako zatočiť s náznakmi nepríjemnej chrípky.

Naparovanie morskou soľou

Tento jednoduchý trik vám zaručene pomôže s neprestávajúcou nádchou. Stačí, ak si vodu necháte zovrieť na min. 80°. Nalejte ju do stredne veľkej nádoby z odolného plastu alebo klasického hrnca. Pridajte 2-3 lyžice soli (najlepšie morskej, ktorú bežne zoženiete v drogérii). Ak si chcete naparovanie spríjemniť, pridajte ešte pár kvapiek esenciálneho oleja, najlepšie s vôňou eukalyptu. Potom už len tvár nasmerujte tesne nad nádobu s touto zmesou. Na hlavu si prehoďte tenký uterák alebo utierku, ktorá zaistí, že teplo nebude zbytočne unikať a voda zostane dlhšie teplá. Praktizujte 5 – 10 minút.

Prečítajte si tiež: 8 tipov ako si poradiť so suchou pokožkou

Osvedčená klasika alebo experiment?

Prvou možnosťou je vystaviť vaše hrdlo šoku v podobe zmrzliny, ktorá mnohokrát pomôže viac ako horúce čaju. Nie vždy sa však táto „extrémna“ metóda oplatí. Chlad totiž len prechodne zmierni bolesť. Na druhú stranu môže pomôcť baktériám v rýchlejšom rozmnožovaní sa. Ak sa chcete držať pôvodnému plánu s horúcimi nápojmi, určite nešliapnete vedľa so silným zázvorovým čajom. Najlepšou voľnou bude, ak si ho nakrájate na tenké plátky a zopár z nich vhodíte do hrnčeka. Ak nie ste milovníkmi jeho silnej chute, pridajte k nemu aj vrecúško zeleného či bieleho čaju. Táto kombinácia bude chutiť ešte lepšie s lyžičkou medu a citrónom.

Mohlo by vás zaujímať: Praktická Slovenka odporúča: Relax v záhrade

lemon-1617434_1920.jpg

Foto: 
Pixabay

Protizápalový pomocník v podobe šalvie

Nepríjemné pálenie v hrdle možno riešiť viacerými spôsobmi. Prvou pomocou sú zvyčajne tabletky s rôznymi príchuťami, ktoré by mali po pár minútach bolesť utlmiť. Pokiaľ vás už neraz tento spôsob liečby sklamal, siahnite po šalvii lekárskej. Znižuje nadmerné potenie, pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, a dokonca pomáha znižovať horúčku. Často sa používa pri zápale ďasien, hrdla alebo oparoch. Sprej, ktorý obsahuje jej výťažky, nájdete v lekárni za necelé 3€. Aj v tomto prípade platí – za málo peňazí veľa muziky.

sage-1544884_1920.jpg

Foto: 
Pixabay

Zdroj: justnahrin.sk

Dominika Bedecsová

- - Inzercia - -