Dnes je sobota, 19.september 2020, meniny má: Konštantín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Galéria Zichy otvorila výstavu obrazov Ivety Lederer

august 16, 2017 - 13:38
Originálne grafické techniky a nové maľby mimoriadnej umelkyne, majsterky kreativity Ivety Lederer možno spoznať na výstave Staromestskej galérii Zichy, ktorú počas včerajšieho popoludnia slávnostne otvorili.

,,Iveta Lederer je mimoriadne zvláštna žena, tvorivá, ojedinelá a som nesmierne šťastný, že vám ju môžem osobne na tejto vernisáži predstaviť," uviedol kurátor výstavy, PhDr. Ľuboslav Moza, člen Európskej akadémie vied a umení počas jej slávnostného zahájenia. Autorka známa najmä ako módna návrhárka kreslí a maľuje počítačom, jej grafické diela sú vytlačené špeciálnou technikou, vďaka ktorej jednotlivé listy asociujú zamat. V jej tvorbe dominujú vtáci, príroda, výtvory človeka, tiež motív chrámu.

„Vstup tejto umelkyne do výtvarného života bol pre rozvoj slovenskej módy zásadný,“ pripomína Moza. Etapa módneho návrhárstva prekročila u Ivety Lederer zabehané štandardy. Do svojich modelov totiž vnášala aj prvky viacerých výtvarných techník. Za viac ako desať rokov dosiahla originálne výsledky aj vo voľnej výtvarnej tvorbe. Prepracovala sa k nadčasovým experimentom v maľbe na počítači a v tablete a stále pracuje na klasických kompozíciách v úplne nových technikách.

,,Máme všetko, máme autá, telefóny, všetky výdobytky modernej doby, avšak nemáme to, čo chceme, a to je umenie, to, na čom sme závislí. Preto mimoriadne pozitívne hodnotím túto výstavu," uzavrel pán Moza, ktorý neskrýval nadšenie z otvorenia vernisáže.

Iveta Lederer absolvovala v roku 1980 štúdium na pražskej Vysokej škole umelecko-priemyselnej. Počas štúdia si rozvíjala vzdelanie aj v Helsinkách. Od roku 1980 prednáša, najskôr na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení, neskôr aj na iných vysokých školách. Okrem toho vedie krúžky textilných techník.

Na odborných seminároch prednáša spoločenskú etiketu a kultúru odievania. V tejto oblasti sa stala odborným garantom. Vytvorila rad rozmerných tkaných tapisérií i keramických stien pre architektúru, napríklad pre sobášne siene, kultúrne domy a iné. Od roku 1978 mala desiatky samostatných výstav u nás i v Českej republike, Švajčiarsku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Belgicku, Dánsku, Nórsku, Fínsku, Francúzsku, Španielsku a aj v Indii.

Jej diela sa nachádzajú v súkromných i verejných galerijných zbierkach. Od roku 1985 sa venuje originálnej a unikátnej odevnej tvorbe z autorských materiálov a založila svoju značku Lederer, informoval o autorke, ktorá žije a tvorí v Bratislave Ľuboslav Moza.

- - Inzercia - -