Dnes je nedeľa, 29.máj 2022, meniny má: Vilma
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

FOTO: Muzikálový festival Jozefa Bednárika v Brusne

august 21, 2017 - 00:27
Ani výdatný dážď neodradil divákov, aby si v sobotu v Brusne užili to najlepšie z muzikálovej produkcie zo Slovenska a Česka. Počas niekoľko hodinového muzikálového maratónu vystúpili známe tváre zo Slovenska a Česka, záver noci patril Jozefovi Vojtekovi. Vychutnajte si atmosféru v našom fotoreporte.
Foto: 
Ramon Leško

Týždenník Slovenka podporuje Muzikálový festival od jeho začiatku, zdôraznila vo svojom príhovore riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková. Ako dodala, je veľmi rada, že takýto projekt existuje a zároveň je jediným, ktorý nesie meno svetoznámeho umelca a majstra muzikálov - Jozefa Bednárika. "Práve on je symbolom muzikálov nielen na Slovensku, ale i za hranicami a právom mu patrí pocta, ktorú v tejto podobe dostáva," hovorí Mária Reháková. Nezabudla však ani na poďakovanie organizátorom - Jánovi Kubišovi a Štefanovi Hrčkovi, za to, že pre Muzikálový festival poskytol miesto v Kúpeľoch Brusno. 

ram_6840_resize.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Nielen  tým, že tento ročník bol znovu dvojdňový, ale i skutočnosťou, že prvý krát sa na pódiu objavili  tanečníci a živá hudba.  Priestor dostali rovnako mladí ako ostrieľaní, rokmi preverení  umelci a žiadne vekové ani iné bariéry neboli zaznamenané. Sedemdesiatku oslávila v Brusne slávna bratislavská Nové scéna, ktorá ponúkla prierez svojich muzikálových  trhákov, o netradičný záver sa postaral Josef „Pepa“ Vojtek z kapely Kabát, ktorý po prvýraz na Slovensko priniesol svoj muzikálový recitál.  Medzi tým si diváci vypočuli množstvo kvalitnej muzikálovej i filmovej, dokonca kabaretnej tvorby. 

Ocenenia opäť dojali

K muzikálovému programu patria nielen krásne a kvalitné vystúpenia umelcov, ale i niekoľko ocenení, ktoré rovnako ako samotný festival, z roka na rok naberajú na prestížnosti. Zaujímavosťou je, že oceňované osobnosti dopredu ani netušia, čo ich na festivale čaká a občas sa stane, že ich v dave alebo medzi divákmi je potrebné aj hľadať. Hľadať nebolo treba, pretože sedel na svojom mieste a pozorne pozeral slávnostný program, Ing. Vladimír Krajčovič - majiteľ AVG Group, ktorý sa stal nositeľom prvého ocenenia.  Veľmi dôležitého ocenenia – za dlhoročnú podporu a pomoc pri organizovaní festivalu. Dojatý pán Krajčovič prisľúbil po tom, ako si prevzal kvety, diplom a cenu z rúk Jána Kubiša a hudobníka Félixa Slováčka, že bude i v nasledujúcich rokoch nápomocný.

Názov ceny Brusnianska brusnica vymyslel Jozef Bednárik a tento rok bola udelená  za prínos k muzikálovej tvorbe inštitúcii -  divadlu založeného na Petržalskej strane Bratislavy v roku 1828.  V jeho priestoroch sa odohralo množstvo muzikálov – Rent, Rocky Horror Show, či Hriešny tanec a cenu pre divadlo Aréna prevzal s neskrývaným dojatím jeho súčasný riaditeľ Juraj Kukura, ktorému pocty  a ceny odovzdali  Mária Reháková, Miroslav Mikolášik a český hudobný skladateľ Zdeněk Barták. Juraj Kukura sa nestihol spamätať z dojatia z ceny pre divadlo, ktorému roky úspešne šéfuje a už mal dôvod na dojemné slová znova – laureát Mimoriadnej ceny za herecký prínos pre slovenskú kultúru. Tú mu odovzdali Ján Kubiš, autor ceny Achilleus Sdoukos a opäť Félix Slováček.

Pretože sa konal jubilejný ročník festivalu, aj cien výnimočne pribudlo.  Ďalšie dve si z Brusna odniesli z rúk Miroslava Mikolášika, riaditeľa činohry SND Mariána Chudovského a riaditeľa hotela Poľana Štefana Hrčku  - herečka a speváčka, ktorá celé štvrťstoročnie robí radosť divákom i poslucháčom na Novej scéne a spevák, bez ktorého by Cyrano z predmestia nebol kultovým muzikálom – Jarmila Hittnerová Frličková a Jozef Benedik.

Tabuľa slávy - na Terase slávy je ocenenie, ktoré má už niekoľkoročnú tradíciu a hoci Jozef Bednárik nejaký rôčik nie je medzi  nami, organizátori netaja, že  čerpajú stále z jeho ponuky na odmeňovanie. Popri menách Petra Muka, Jozefa Bednárika, Jozefa Urbana, Mariána Slováka, Báry Basikovej, Karola Čálika a Jána Grešša sa objavilo ďalšie meno  a to skvelého slovenského herca, taktiež priaznivca muzikálov a človeka, ktorý prešiel rôznymi kultúrnymi funkciami popri herectve, a tým mužom je Ľubo Roman. Prekvapený a dojatý prevzal kvety, diplom a tabuľu slávy, ktorú následne priskrutkoval k predchádzajúcim,  z rúk Márie Rehákovej, Jána Kubiša a Štefana Hrčku.

Prvú desaťročnicu má muzikálový festival za sebou, organizátori už majú plnú hlavu prichádzajúceho 11. ročníka a tešiť sa môžu aj návštevníci na množstvo ďalších noviniek, ocenení a strenutí s nielen  muzikálovým umením.  


ram_7020_resize.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_7026_resize.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_6845_resize.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_7118_resize.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_6755_resize.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_6644_resize.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -