Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako si vybrať a pripraviť bylinkový čaj

október 26, 2017 - 10:18
Bylinky sú výnimočné rastliny, ktoré si ceníme nielen pre ich schopnosť obohatiť jedlo o chuť a arómu, ale tiež pre ich liečivé účinky. Dlhoročnú tradíciu u nás majú najmä v podobe bylinných čajov, ktoré boli najskôr využívané v lekárstve. Aj dnes sa k nim vraciame a používame ich ako doplnkovú liečbu pri najrôznejších ťažkostiach. Ako si medzi širokou ponukou čajov vybrať a ako ich vôbec správne pripraviť?
Foto: 

V prírode nájdeme nespočetné množstvo byliniek, ktoré majú na naše zdravie pozitívny vplyv. Tieto rastlinky nám prirodzeným spôsobom pomáhajú doplniť minerály a stopové prvky. Taktiež však dochutia naše obľúbené pokrmy, no sú aj nápomocné pri liečbe dýchacích ciest. Navyše napomáhajú  k správnej činnosti ľadvín, slúžia ako prevencia pred srdečnými a cievnymi problémami a sú účinné proti migréne či bolesti kĺbov. 

Bylinkové vs. funkčné čaje

Bylinkové čaje sú rastlinné nálevy, ktoré sú pripravované pre ich liečebné či preventívne účinky. Tieto čaje by sme však nemali piť dlhodobo, pretože sú pripravované z rastlín, ktoré majú až na pár výnimiek nevyrovnaný obsah látok. Nálevy sa obvykle pripravujú z jednej byliny, ale aj zo zmesi byliniek a sú určené pre akútnu potrebu. Zvláštnou skupinou bylinkových čajov sú takzvané „funkčné čaje“. Tie sa využívajú pri riešení konkrétneho problému. Sú výnimočné vďaka starostlivo vybranej kombinácií byliniek. Ich pôsobenie je omnoho výraznejšie, čím sa odlišujú práve od klasických bylinkových čajov. Funkčné čaje obsahujú často okrem byliniek taktiež kvalitné ingrediencie, ako sú napríklad kúsky medu. 

Ako pripraviť kvalitný čaj

Kombinácia byliniek

Pri výbere kvalitného funkčného čaju sa v prvom rade zamerajte na to, čo vás trápi. Pokiaľ vás napríklad bolí v krku, je vhodné vyhľadať kombináciu eukalyptu, harmančeku a medu. Eukalyptus podporuje normálnu činnosť dýchacej sústavy. Harmanček zasa posilňuje imunitný systém a podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Pravidelná konzumácia medu môže pôsobiť preventívne proti nádche, zápalu priedušiek a horných dýchacích ciest. Okrem toho je považovaný za prírodné antibiotikum. Túto kombináciu nájdete napríklad v čaji Pickwick Upokojenie krku. Pri respiračných ťažkostiach pomôže lipový kvet, fenikel, aníz alebo materina dúška. Tieto bylinky odporúčajú bylinkári doplniť tiež tymianom, šalviou či mätou piepornou, ktoré obsahuje lahodný čaj Pickwick Priedušky s lipovým kvetom. 

Overený výrobca

Zásadou číslo jeden by mala byť ako u bylinkových, tak aj funkčných čajov kvalita. Pri ich výbere sa neriaďte iba podľa obalu. „Spoliehajte na overených výrobcov alebo si zájdite pre bylinky do lekárne, kde majú garantovanú kvalitu, aby ste nepili burinu a pesticídy namiesto liečivého odvaru.“, odporúča praktická lekárka MUDr. Andrea Chromcová. Bylinných čajov je na trhu celá rada a tak je niekedy ťažké vybrať ten správny. 

Praktické a bezpečné balenie

Rozhodli ste sa vyhľadať pomoc v prírode a stále váhate, aký bylinný čaj si zaobstarať? Na trhu sa objavujú ako v sypanej, tak aj vo vrecúškovej podobe. Čajov vo vrecúškovej podobe sa určite báť nemusíte, pretože už dávno neplatí zažitý mýtus, že kvalitné sú iba sypané čaje. Pokiaľ si teda chcete čaj pripraviť ľahko a rýchlo, s pokojným svedomím siahnite po čajových baleniach s vrecúškami. Mali by ste ale vyberať tie, v ktorých sú zabalené aj jednotlivé vrecúška. Obaly jednotlivých vrecúšok totiž slúžia ako bezpečná bariéra, ktorá zabraňuje kontaminácií pachov z okolitého prostredia a pomáhajú uchovávať arómu čaju. Zároveň ide aj o hygienický obal. 

Vhodné prestieranie

Pri príprave bylinného čaju venujte pozornosť aj prestieraniu, v ktorom si čaj pripravujete a do ktorého ho nalievate. Všeobecne platí, že nálevové vrecúška sa dávajú do porcelánových, sklenených či nerezových džbánov a zalievajú sa vriacou vodou. Pokiaľ chcete zachovať lahodnú chuť čaju, vyhýbajte sa príprave v zliatinových džbánoch, či džbánoch z materiálov, v ktorých je obsiahnutá meď. „Ďalej pri príprave dbajte na to, aby ste mali prikrytú šálku alebo džbán pokrievkou. V bylinkách sú totiž éterické oleje, ktoré krásne vonia a liečia, ale vyprchali by vám. Naopak po ukončení lúhovania šálku odkryte a pri každom dúšku vdýchnite vlhký vzduch presýtený liečivou vôňou.“, odporúča MUDr. Andrea Chromcová. 

Pozor na citrón

Pokiaľ máte radi čaj s citrónom, najprv si čaj vylúhujte, vytiahnite vrecúško z džbánu alebo šálky a až potom pridajte citrón. Keby ste totiž vytlačili šťavu z citróna do čaju, keď sa ešte lúhuje, celý proces lúhovania by ste tým zastavili. S používaním citrónu buďte v prípade bylinkových čajov opatrní, pretože môže nepríjemne zmeniť ich chuť. Citrón sa najlepšie hodí do čiernych čajov či so samotnou vodou, kedy podporí detoxikáciu organizmu, posilní vašu imunitu a dodá vám energiu. 

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -