Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kali pokrstil knihu Neradost: Má inšpirovať ľudí k hľadaniu vlastnej cesty

november 30, 2017 - 10:00
Ak sa pýtate, kam váš život smeruje, či má vaša práca zmysel alebo žijete život, ktorý nie je podľa vašich predstáv, môže pomôcť a inšpirovať knižná novinka s názvom Neradost. Ide o zbierku poeticko-beletrických diel českého autora Karla Novotného (41), ktoré vytvoril po tom, ako sa u neho prejavila depresívna porucha. Túto knihu pokrstili počas včerajšieho večera v jednom z bratislavských podnikov a jej krstným otcom sa stal raper Kali!
Foto: 

Neradost neznamená smútok

Depresia ale nie je hlavnou témou knihy, ako by sa z názvu mohlo zdať. Vymyslené slovo Neradost podľa autora znamená stav, ktorý nie je ani šťastný ani nešťastný. A máme plný nárok cítiť sa práve tak.

Jednotlivé časti titulu nie sú pochmúrne, skôr predstavujú Novotného originálne myšlienky a náhľady na život. V poézii a poviedkach nájdete odraz života, ktorý žil pred depresiou a na ktorý dnes kriticky nazerá. Otázkami a postrehmi ponúka čitateľovi dôvod na zamyslenie sa, či drží svoj život skutočne v rukách, alebo sa nechá riadiť očakávaniami spoločnosti. „Kniha je cesta von. Môj testament. Môj odkaz. Preto venovaný mojím deťom. Bol som tu. Cesta z kobky, väzenia, kde sa ktokoľvek z nás môže ocitnúť, pokiaľ nechá veci zájsť príliš ďaleko. Pokiaľ si nenechá včas pomôcť. Od malička dom si pripadal iný. Neprišlo mi divné byť divný celý život. Ale potom to presiahlo medze. Medze zdravia. V kobke svietilo iba slabé svetlo nádeje. Sú nás milióny. A kto vie, čo a kto nás do tých kobiek dostáva. Ale vzdať sa je také jednoduché. Odísť. Navždy. Nie. Nie, mám tu ešte veľa práce, veľa povinností,“ hovorí ku svojej knižnej prvotine Karel Novotný.

Autor, otec dvoch detí, úspešný stratég a marketér prizval ku svojmu dielu niekoľkých umelcov. Za kontrastným ružovým obalom aj ďalšími grafickými prácami stojí Jakub Gruber. Knihu doplnila pätnástka výtvarníkov z Česka aj Slovenska 30 ilustráciami, fotografiami alebo obrazmi, ktoré sú pribalené ako pohľadnice.

Krstný otec Kali

Krst ružovej knihy sa konal 28. novembra 2017 v Bratislave a krstným otcom sa stal na želanie Novotného slovenský raper Kali. Dvoch navonok odlišných ľudí spojili texty a depresia. Kali tvrdí, že jeho najlepšie skladby vznikli práve v depresívnych momentoch a český autor hovorí, že by sa podpísal po každý jeden raperov text.

Očami psychológa

Knihe Neradost venovala po prečítaní odkaz aj psychoterapeutka Barbora Kuchárová: „Depresia je dnes veľmi rozšíreným ochorením. Zložitosť doby, nárok na výkon a konzum jeho akcelerácii len napomáha. Nie len tých ľudí oslovuje Novotný svojim literárno-výtvarným počinom. Ako by sa jednalo až o manifest či legalizáciu depresie a nedokonalosti. Do keep smiling plastickej kultúry vstupuje počin, ktorý čitateľovi legalizuje nebyť v pohode, byť nedokonalým, ale o to viac autentickým, ozajstným, viac v kontakte so sebou, s blízkymi, s ľuďmi. Ako by bola depresia návratom ku sebe a k podstate. Rozhodne aj z hľadiska psychológie je depresia veľmi náročná a vyčerpávajúca a zároveň nesmierne hlboká konfrontácia so sebou a vlastným bytím.“

K téme depresie všeobecne sa ale český marketér a autor vyjadruje opatrne: „Nemám návod, ako bojovať s depresiou, aj keď mne sa to úspešne darí. O tom táto kniha nie je. Písal som ju v prvom rade pre seba. Zapisoval si myšlienky, aby som už nikdy nezabudol,“ vysvetľuje autor, ktorý už rozpredal náklad aj prvú dotlač titulu. „Nemá účel, nemá zmysel, každý si z nej odnesie, čo potrebuje. A tím môže mať pro niekoho väčší význam než vypiplané happy endy.“

- - Inzercia - -