Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Úspešná podnikateľka Tatiana Nátna: Je potrebné ísť si za svojim snom!

december 17, 2017 - 12:41
Za dramatických okolností, s pôžičkami, cez vzostupy a pády postupne dávala svojej firme smer a budovala jej meno. V roku 2005 založila svoju druhú firmu Tanja Autocaravan, s. r. o., a v súčasnosti zamestnáva takmer dve desiatky ľudí. TATIANA NÁTNA je jedinou ženou na Slovensku, ktorá je konateľkou a majiteľkou firmy zameranej na prestavby obytných automobilov a pravdepodobne jedinou ženou v celej EÚ v tejto oblasti. Aj táto úspešná podnikateľka sa zúčastnila víkendového VIP Clubu Slovenky, kde nám porozprávala o podnikaní, móde aj Vianociach.
Foto: 
ramon Leško

Pani Nátna, vy sa už pravidelne zúčastnete našich VIP Clubov. Ako hodnotíte tento v Turčianskych Tepliciach?

V prvom rade musím povedať, že rada chodím na tieto stretnutia. Bola som aj pri zakladaní VIP Clubu a som nesmierne šťastná, že funguje toľké roky, a že to pani Reháková zaviedla. Nalieva to do nás energiu, počúvame, aké sú iné životné príbehy podnikateliek, čo ma ohromne posúva ďalej. Konkrétne tento VIP Club bol nádherný a noblesný. Tým, že je už pred Vianocami, každý prišiel s milým, úprimným srdcom. Stretli sme sa tu s radosťou, aby sme si vypočuli jednak inšpiratívne prednášky, ale hlavne aby sme si popriali krásne sviatky a aby sme nabrali zasa veľa energie a elánu do budúceho roka

Už dlhé roky podnikáte v oblasti, ktorá je pre ženu, povedala by som, veľmi špecifická. Kde vznikol prvotný nápad, že začnete s karavanmi?

V počiatkoch som sa stretla s nemeckými partnermi, s ktorými sme chceli vytvoriť firmu s výrobou obytných áut. Žiaľ, nejako sme sa nedohodli a oni si vytvorili firmu s ľuďmi, ktorých sme vyškolili my. Nám teda zostali traja ľudia ale aj napriek tomu sme si povedali, že to skúsime a ukážeme, že do dokážeme. V podstate ma do toho dotlačili chlapi z výroby, ktorí ma veľmi podporovali. Časom sa nám ozvali prví Švajčiari, ktorým sme vyrobili dve obytné autá a postupne som sa učila a učili sme sa všetci na vlastných chybách.

Ako s odstupom vnímate Vaše podnikanie? Bolo to v jeho počiatkoch náročné? V čom je to možno v súčasnosti jednoduchšie?

V začiatkoch sa mi podnikalo veľmi ťažko, pretože financie na rozbeh podnikania neboli tak dostupné, ako je to dnes. Pôžičky od bánk sú v oveľa iných úrokoch a existujú iné možnosti, ako boli kedysi. Mne požičal kamarát 2 milióny slovenských korún, aby som mohla začať, pretože som nemala nič, žiaden majetok. Jediné, čo som mala, boli traja ľudia a prenajaté priestory. Dnes ich máme už svoje, za naše pôsobenie na trhu sme získali množstvo ocenení a na trhu sme sedemnásť rokov. Vyrobili sme okolo 600 individuálov v celej Európe a sme už známi. 

Keď ste spomenuli tie ocenenia, prezraďte nám aspoň niektoré z nich…

V roku 2013 som bola nominantkou v ankete Slovenka roka, v 2016-tom som bola finalistkou Vynikajúca podnikateľka roka a v tom istom roku ma zapísali do Oxford Encyklopédie Osobnosti českej a slovenskej republiky za celoživotné dielo. Tento rok sme získali ocenenie Slovenský Goodwill 2017 v kategórii Partner . Veľmi sa z toho teším a veľmi si to vážim. Za všetko ale vďačím aj týždenníku Slovenka, ktorý nás vytiahol ako neznámych z Martina, písal o nás, o našej firme, o našej práci a predstavil nás celému Slovensku.

Pani Nátna počas preberania ceny Slovenský Goodwill 

_mg_0984.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Hlavou mi ide ale ešte otázka… Dva milióny korún, ktoré ste si požičali skutočne nie je malá suma. Nebáli ste sa, že Vám to nevyjde a ostanete celý život v mínuse?

Keď máte vysnívaný cieľ, a idete si za ním, absolútne to nemôžete hneď na začiatku negovať, pretože vám to nevyjde. Všetko, čo som si vysnívala robím tak, akoby to už bolo. Idem za svojim snom a bojujem, chodím, klopem na dvere, až pokiaľ veci nevybavím. A musím povedať, že nepoznám žiadne váhanie. Vytrvalosť a dôslednosť je veľmi dôležitá. Je potrebné si ísť za svojim (najprv) snom, potom cieľom a neupustiť od neho. Výsledok sa napokon dostaví. Musím povedať, že až teraz prichádza to ovocie a výťažok môjho úsilia. Neprišlo to síce hneď, avšak oplatilo sa. 

Myslím teda, že je veľmi dôležité mať pri sebe aj tých správnych ľudí…

Určite áno. Keď človek nemá prostriedky na ten začiatok, je skvelé, ak má okolo seba človeka, ktorý mu dôveruje. Vy zasa musíte dodržať slovo, ktoré ste dotyčnému dali a tak môžete ďalej budovať. Učím to aj mojich synov - dodržiavať slovo a vymyslieť si to, čo je reálne možné. Vždy je dobré začať niečo ako prvý. Nám sa to podarilo a sme stále jediný, kto ostal na Slovensku v tejto branži. 

Prezraďte mi úprimne. Dá sa to všetko zvládnuť aj popri rodinných povinnostiach?

Tie začiatky pracujete deň-noc a nejako je tá rodina trošku na boku. Dnes, keď je to už zabehnuté, by som to už zvládala. Ak ste však celým srdcom v práci, nie je možno byť zároveň aj plnohodnotne aj v rodine.

Ako ste to zvládli vy?

Mala som to trošku ťažšie , pretože so m na to bola sama, ale mám šikovných synov, ktorí ma v podnikaní veľmi podporovali, aj keď ten mladší chodil ešte do školy. Videli však, že idem za dobrou vecou a chcem niečo vytvoriť. Nikdy mi nič nevyčítali. Dnes sú už 12 rokov so mnou vo firme, z ktorej je rodinná firma. Teším sa z toho, že synovia sú už nastavení tak, že dokážu fungovať spoločne so mnou. Verím, že tá naša tradícia bude aj naďalej pokračovať a chopia sa toho aj vnuci.

Čo Vás pri Vašej práci baví najviac? 

Páči sa mi, že vytvárame pre ľudí niečo, kde trávia svoj voľný čas. Najkrajšie je, že im robíme radosť a keď odovzdávame to auto, sú nesmierne šťastní. Splnili sme ich želanie, vliali sme doň všetko to, čo si predstavovali a ešte ak doň dáte kus srdca, tak je to naozaj domov na kolesách.

Ako dlho trvá výroba jedného?

Zvyčajne to trvá päť až desať pracovných dní. 

Ste úspešná žena. Ako vnímate z Vášho pohľadu ženy podnikateľky? Dokážu byť rovnako úspešné ako muži?

Muži majú svoje postavenie akoby od prírody dané. Ak má podnikať žena, musí sa viac snažiť a prebojovať si to, že aj ona má dobrú myšlienku a aj ona môže dosiahnuť cieľ, ktorý si stanovila. Tak, ako sa to podarilo mne. Keď som začínala a vybavovala som si veci na úradoch, doslova ma vysmiali, čo chce žena robiť s autami… To, že žena zvládne aj počiatočnú nedôveru ľudí a tiež výkyvy, ktoré so sebou podnikanie prináša, je veľké plus. Dôslednosť a vytrvalosť je na prvom mieste a môj názor je, že muži tieto vlastnosti častokrát nemajú.

Prejdime od podnikania k móde. Počas VIP Clubu sme mali možnosť vidieť aj krásnu prehliadku plesových šiat. Aký máte vzťah k samotnej móde? Čo pre Vás znamená?

Aj keď sa mi móda veľmi páči, musím priznať, že na túto oblasť som nikdy nemala čas. Ako deti sme na to ani nemali, nepohybovala som sa ani v oblasti, že by som si mohla módne výstrelky kupovať. Nerozumiem jej tak, ako obytným domom (smiech).

Znamená to, že sa aktuálnymi trendami neriadíte? 

Aktuálnymi trendami sa riadim, avšak potrebujem radu odborníka. Nenakupujem si sama. Mám rada, keď si ma v obchode postavia a oblečú ma od hlavy po päty. Keď idem kamkoľvek, či je to ples alebo nejaká spoločenská udalosť, nechám si poradiť. Je to presne o tom, že každý by mal robiť to, čomu rozumie. Preto využívam tých, ktorí sú odborníci vo svojich oblastiach. Veľmi rada si však pozriem módnu prehliadku a krásne šaty, pretože sa do nich aj rada oblečiem.

Blížia sa nám vianočné sviatky. Ako ich plánujete tráviť?

Nakoľko mi celý život tá moja rodina chýbala, každé Vianoce chcem stráviť s deťmi, vnúčatami, nevestami a bývalým manželom, ktorý bude s nami. Celá rodina sa stretneme a budeme si naplno užívať voľno.

Ako vyzerá Váš štedrovečerný stôl? 

Každé Vianoce z večera na ráno som zvykla piecť sedem druhov koláčov. Ráno sme varili kapustnicu, zemiakový šalát, kapor a pečenú morku. To je u nás najdôležitejšie. Predjedlo býva filetovaný pstruh,  a nasleduje to tradičné. Stôl musí byť stále plný a hojný, aby nikomu nič nechýbalo. 

Keďže nerada nakupujete, ako riešite darčeky?

Darčeky riešim v predstihu.Vnukom nakúpim hračky, avšak deti mi stále povedia, čo chcú, aby sme si nekupovali zbytočnosti.

Čo by ste si chceli násjť pod vianočným stromčekom tento rok? Aký je pre Vás ten najkrajší darček?

Ja sa priznám, že pre mňa je už vianočný darček pobyt tu, v Turčianskych Tepliciach. Procedúry, hýčkanie…. Najväčší darček však je a stále bude, keď sa celá rodina stretne pohromade a budú zdraví.

- - Inzercia - -