Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Telo sa omladzuje samé: Vieme, ako mu pomôcť

február 19, 2018 - 13:57
Vplyvom pribúdajúceho veku sa z našej pokožky postupne vytráca dôležitý kolagén. Gravitácia spôsobuje, že ochabnutá pleť je ťahaná smerom k zemi. Nepomáhame si ani životným štýlom. Príznaky starnutia pleti vidieť skôr u fajčiarov, nevhodné je tiež nadmerné slnenie sa a konzumácia alkoholu. Revolučné MCT ošetrenie vlastnými bunkami však dokáže telu prinavrátiť stratenú mladosť.
Foto: 

V estetickej medicíne sa za ostatné roky rozpráva a píše veľmi veľa o rôznych omladzovacích kúrach, pri ktorých sa využívajú napríklad kmeňové bunky. Tie majú omladiť, ozdraviť i skrášliť miesto, v ktorom sú aplikované. Je tu však jedno dôležité ale... Bunky, ktoré sa v estetickej medicíne označujú za kmeňové, sú najčastejšie odoberané z tukového tkaniva. Je otázne, či práve takéto nediferencované bunky dokážu nahradiť v pokožke pôvodné fibroplasty a fibrocity, teda bunky kože. Navyše, aplikované bunky sa svojej novej úlohy nemusia zhostiť a telo ich môže začať odmietať. 

Anti-aging medicína však napreduje míľovými krokmi aj u nás, na Slovensku. Neustále sa vyhľadávajú liečebné metódy, výsledkom ktorých je čo najefektívnejší spôsob omladzovania. Jednou z nich je MCT ošetrenie vlastnými bunkami. Na omladenie pokožky využíva práve telu vlastné kožné bunky. V súčasnosti sa problematike intenzívne venuje MUDr. Janka Holešovská, MBA., vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade. „Ľudské telo je dokonalý stroj, ktorý sa vplyvom pribúdajúceho veku síce opotrebúva, no zároveň poskytuje veľa možností, ako starnutie spomaliť, a to bez neprirodzeného zásahu. MCT ošetrenie vlastnými bunkami je metódou autológnej implantácie. Jednoducho povedané, bunky určené na implantáciu pochádzajú z tela samotného pacienta, z jeho kože a spracovávajú sa za prísnych podmienok v laboratóriu in vitro,“ vysvetľuje MUDr. Holešovská.

Na rozdiel od nediferencovaných buniek, z ktorých sa majú stať kmeňové, tak ide o procedúru, ktorá na omladenie pleti využíva vlastný bunkový implantát z kožných buniek. „Telu prirodzené aplikované bunky z miesta podania rovnomerne migrujú a začínajú tak produkovať kolagénové vlákna, tvoriace podkožnú hmotu. Stimuláciou tvorby týchto proteínov sa pleť opäť napína, čím dochádza ku korekcii a vyhladeniu vrások. Mechanizmus účinku je tak založený na biologických princípoch regenerácie pokožky,“ približuje podstatu metódy MUDr. Janka Holešovská, MBA.

Moje vlastné

Odber buniek prebieha za prísnych aseptických podmienok na operačnej sále. „Nejde však o bolestivý ani strašidelný zákrok. Bunky sú odoberané prostredníctvom malej vzorky kože spoza ucha. Celý proces netrvá viac ako 15 minút. V súlade so všetkými legislatívnymi úkonmi je vzorka následne uložená do pripraveného transportného média. Pri teplote medzi dvomi až ôsmymi
stupňami Celzia je do pár minút prepravená do špičkového laboratória, vzdialeného pár desiatok kilometrov od nášho centra,“ opisuje MUDr. Janka Holešovská, MBA., vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade.

Zo vzorky sa za prísnych podmienok vyselektujú fibroplasty, teda kožné bunky, ktoré sa po dobu šesť až osem týždňov kultivujú. Po kultivácii sa podrobia kontrole kvality a kontrole morfológie. Až potom sú transportované na kliniku, kde sa aplikujú priamo do podkožia tváre, krku, dekoltu či rúk. „Jedinečnosť terapie spočíva aj v tom, že prvé pozitívne výsledky sa dostavia už po šiestich týždňoch od aplikácie. Navyše, miesto podania nielen omladia, ale majú veľký význam aj pri hojivých a regeneračných procesoch, teda pri minimalizovaní jaziev, akné i popálenín,“ hovorí MUDr. Holešovská. Ideálne je, ak sa MCT ošetrenie vlastnými bunkami, ktoré je vhodné pre obe pohlavia, opakuje dva až tri razy, v pravidelných intervaloch.

Aj nabudúce

Ďalšou z výhod je, že bunky sú uskladnené v tzv. bunkovej banke ešte päť rokov po odobratí. V prípade opakovanej aplikácie po túto dobu nie je ďalší odber nutný. Hovorí sa, že vek človek neoklame. Naše vlastné telo to však elegantným a rafinovaným spôsobom dokáže, stačí mu len trochu pomôcť.

Titulná foto: shutterstock.com

- - Inzercia - -