Dnes je sobota, 15.august 2020, meniny má: Marcela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Dizajnér Tomáš Stríž: čo ho spája s aktuálnymi sviatkami?

november 01, 2019 - 14:50
Pripomeňme si dávnejší rozhovor, ktorý sme pred pár mesiacmi robili s týmto mladým Bratislavčanom. Pri pohľade na jeho tvár by vám zrejme ani vo sne nenapadlo, že vyrastal v rodine vlastniacej pohrebnú službu. Hoci si Tomáš vyskúšal aj profesiu modela, napokon sa vrátil k práci, vďaka ktorej má dnes na našom malom trhu nevšedné miesto.

Dizajnér Tomáš Stríž inklinuje k činnosti, kde dokázal naplno zužitkovať aj svoj umelecký potenciál. I keď je v tejto brandži jediný, svoje postavenie v žiadnom prípade nezneužíva. Ako totiž tvrdí, pracovať s emóciami a spomienkami je pre neho veľká česť a zodpovednosť zároveň.

Tomáš, Vaše meno je medzi ľuďmi pomerne známe, pretože sa venujete aktivitám, ktoré na mnohých pôsobia skôr temnejším dojmom. Ktoré sú to v súčasnosti?

Našťastie sa mi podarilo z tohto temného dojmu za tých pár rokov už vymaniť. Napriek tomu, že to všetko začalo zvečňovaním odtlačkov prstov milovaných (ktorí už nie sú medzi nami), do šperkov. Momentálne však 85% mojej práce pozostáva zo zväčšovania vzájomných odtlačkov prstov zamilovaných, novonarodených detičiek alebo labiek štvornohých miláčikov do strieborných alebo zlatých príveskov, obrúčok či náramkov TOPA TOUCH.

Spolupracovali ste už s množstvom známych mien. Vaše spomienkové predmety nosia i sestry Nízlové či Zuzana Belohorcová. Líšia sa v niečom požiadavky celebrít od bežných klientov?

Musím uznať, že zatiaľ som nemal žiadne špeciálne, respektíve odlišné požiadavky od známych osobností. Myslím, že v tomto smere sme všetci rovnakí. Ide predsa o emóciu a spomienku, ktorá je pre všetkých veľmi vzácna.

Na margo Vašej práce ste už určite dostali desiatky rovnakých otázok. Na ktorú z nich odpovedáte s najväčším sebazaprením?

Najčastejšie dostávam otázku, aké najkurióznejšie odtlačovanie som zažil. Vždy sa pýtajúci snaží získať nejakú senzáciu.

Existuje druh či typ spomienkového predmetu, na ktorý si zatiaľ netrúfate?

Zopár požiadaviek som už odmietol. Medzi nimi spomeniem prosbu jednej mamičky, ktorá chcela nechať do prsteňa zvečniť zopár kvapiek materského mlieka. Na to som sa neodhodlal.

Kde čerpáte inšpiráciu?

Najviac nápadov prichádza určite v posilňovni, v ktorej si dokonale prečistím hlavu a neraz odchádzam plný nápadov. Množstvo impulzov a inšpirácie čerpám i počas ciest do zahraničia. Pred niekoľkými dňami som sa vrátil z Miami a priniesol si toľko nových nápadov, že už sa neviem dočkať ich realizácie.

Nemôže sa stať že by sa nosné predmety Vašich šperkov jednoducho premiešajú? Napríklad popol po kremácii?

Vôbec nie. Každý výrobok má na spodku vyrytý kód, ktorý zaručuje pravosť popola. Ku každému kusu je navyše vystavený certifikát pravosti o použití príslušného popola.

Už na prvý pohľad vidno, že ste nielen pracantom vo svojej profesii, ale staráte sa tiež o vlastné telo. Vyzeráte ako model, a preto sa mi tisne otázka – nie je Vám dokonalá vizáž pri jednaní s klientom niekedy na príťaž?

V mojej práci nejde ani tak o vzhľad, než o prístup k zákazníkovi. Od malička ma rodičia viedli k profesionálnemu a zodpovednému prístupu ku každému klientovi. Pravdepodobne viete, že máme rodinnú pohrebnú službu, v ktorej vypomáham od svojich pätnástich rokov. Tam naozaj nejde o vzhľad, no musím byť predovšetkým empatický a ľudský.

Čo všetko pre Vás znamená zdravý životný štýl a pravidelný pohyb? Je to vo Vašej náročnej práci istá forma ventilovania sa?

Pre mňa to znamená veľmi veľa. Dávam si záležať na tom, aby som žil zdravo a týmto smerom sa snažím viesť i svojich blízkych. Moje telo, môj chrám. Každý deň človek žije sám so sebou, so svojím telom a mal by sa oň starať.

Máte v súčasnosti priateľku? Ako reagujú ženy, keď im poviete, čomu sa venujete?

Nedávno som ukončil päťmesačný vzťah, ktorý vyzeral nádejne, no veci sa z partnerkinej strany vyvinuli úplne inak, než sa javili na začiatku. Pochopil som, prečo sa hovorí, že láska bolí. Čo sa týka reakcií žien, väčšinou mi hovoria, že by ma na takú prácu vôbec netipovali. Ale samozrejme, pokiaľ hovoríme o zvečňovaní odtlačkov ručičiek a nožičiek drobcov alebo labiek štvornohých miláčikov, tak sa im to veľmi páči v spojení so šperkami.

Je po Vašich produktoch dopyt i v zahraničí? Ak áno, z ktorej najvzdialenejšej krajiny Vás oslovili?

Stále dostávam viac a viac dopytov zo zahraničia, čo ma veľmi teší. Jedná sa väčšinou o Slovákov žijúcich v zahraničí. Najďalej som robil prívesok do USA - na Miami, práve Zuzke Belohorcovej. No verím, že moje prívesky sa dostali vďaka ich nositeľom do celého sveta.

Pracovať „so smrťou“ isto nie je jednoduché. Spomínate si na situáciu, ktorá bola i pre Vás vyslovene náročná?

Bohužiaľ, tých situácií je veľa a patria medzi ne najmä tragické udalosti alebo úmrtie detičiek, ktoré sú náročné na emotívne spracovanie.

Aj vo Vašom prípade (rovnako ako u tetovaní) zrejme existuje istá „klišé“ požiadavka a naopak túžba nosiť niečo skutočne originálne. Aký dopyt Vás naozaj, v dobrom slova zmysle, prekvapil?

Samozrejme, dostávam aj také požiadavky. Už neraz chcela buď žena alebo chlap zvečniť svoje intímne partie pre svoju polovičku. Vždy som to odmietol, ale dopyty sa opakujú naďalej, vždy v nejakých časových intervaloch. (smiech)

Nosíte i Vy svoj vlastný spomienkový predmet?

Áno, mám odtlačky svojich rodičov, starkej a brata v príveskoch, ktoré nosím. Rovnako ako moji klienti, i ja mám rád ten pocit, že moji blízki sú neustále pri mne.

- - Inzercia - -