Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

"Suveníry" z dovolenky? Tieto rozhodne nechcete

júl 28, 2018 - 10:03
Tento, pomerne častý scenár, je možno dobre známy aj vám. Strávite horúci letný deň pri bazéne, ale už večer cítite, že niečo nie je v poriadku. Príčiny môžu byť rôzne, menovateľ však rovnaký.
Foto: 
Pixabay.com

Žalúdočné ťažkosti, črevné problémy, hnačka, zápal močových ciest, svrbenie intímnych partií či nôh. Práve plesňové ochorenie chodidiel patrí po návšteve bazénov k tým najčastejším. Dá sa voči nemu brániť?

Hlavne v suchu

Infekciu spôsobujú výtrusy a čiastočky podhubia odlučujúce sa z chorej pokožky. Na miestach, kde sa to ľuďmi len tak hemží, nie je o podobné stavy žiadna núdza, skôr naopak. Okrem verejných plavární je samozrejme reč o sprchách, saune či podlahách, kde sa chodí z určitých dôvodov naboso. Akonáhle spozorujete prvé príznaky, ku ktorým patrí svrbenie, začervenanie či zožltnutie kože, opuch, ale i mokvanie, na nič nečakajte a problém riešte čo najskôr. Bez vášho pričinenia neodznie. Končatiny postihnuté plesňou totiž bývajú zdrojom ďalších, ešte závažnejších zdravotných peripetií. Neliečená infekcia spôsobuje bakteriálny zápal, mokvanie, ale tiež zápach. Gro starostlivosti spočíva v každodennom umývaní končatín a ich dôkladnom vysušení, vrátane priestoru medzi prstami. Po kúpeli postihnuté miesto utrite do sucha a aplikujte naň antimykotikum. Nohy v suchu pritom nespomíname náhodou. Jedná sa o najúčinnejšiu prevenciu vôbec. Nezabúdajte, že aj po ustúpení symptómov a prvotného nepohodlia je potrebné v liečbe pokračovať minimálne desať dní, ideálne dva týždne. Iba tak sa vyhnete recidíve.

Ďalší postrach? Jednoznačne mykóza

Napriek tomu, že bazény bývajú pravidelne dezinfikované modernými prípravkami, paradoxne na ne môže ženský organizmus zareagovať až príliš citlivo. Narušenie pH prostredia v pošve neraz ústi do vaginálnej mykózy, s ktorou sa už stretla väčšina z nás. Tento problém je dobre známy ženám s oslabenou imunitou, užívateľkám antikoncepcie, antibiotík a do rizikovej skupiny patria aj diabetičky. K hlavným príznakom, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, patrí pálenie a podráždenie intímnych partií, svrbenie a silnejší výtok bielej, hustej a hrudkovitej konzistencie. Pokiaľ vás vaginálna mykóza postihne na dovolenke, úľavu vám prinesú voľnopredajné antimykotiká zakúpené v ktorejkoľvek lepšej lekárni. Na trhu dostať kúpiť krémy, prípadne vaginálne tabletky, ktoré pre podaktoré pacientky znamenajú predsa len komfortnejšie riešenie.

- - Inzercia - -