Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Andy Warhol by mal 90: Čo o umelcovi vedel len málokto?

august 13, 2018 - 12:39
ANDY WARHOL bol kontroverzný, plachý i výstredný, revolučný, inšpiratívny a jeho exkluzivita a originalita v tvorbe zmenili svetové umenie dvadsiateho storočia. Šiesteho augusta by sa dožil slávny americký umelec s koreňmi v rusínskej obci Miková pri Medzilaborciach deväťdesiatich rokov.
Foto: 

Počas svojho života provokoval svojím umením aj životom. Bol výnimočný a neobyčajností mal vo svojom živote tento slávny umelec viacero. Sám ich totiž tvoril. Dokázal pretaviť všedné na výnimočné, elitné umenie zmenil na masové, Campbellova polievka a maľby pre Coca-Colu odštartovali jeho masívne komerčnú tvorbu. Kto by nespoznal božskú Marilyn Monroe na viacfarebných obrazoch, alebo Micka Jaggera či Lenina alebo Mao Ce-tunga. Bol reportér doby, výtvarník, fotograf, grafik, producent, manažér rockovej hudby, filmový tvorca, autor divadelných predstavení, ikona, ktorá zmenila umenie dvadsiateho storočia.

Rusínske korene

Narodil sa 6. augusta 1928 v Pittsburghu v USA rusínskym prisťahovalcom Júlii a Andrejovi z obce Miková na východe Slovenska. Bol Američan, ale i Rusín. Hoci Andy Warhol nemal možnosť vrátiť sa do kraja svojich rodičov, bol stále prítomný v jeho živote. Keď sa so svojou mamou Júliou rozprával rusínskym jazykom, pretože skromná a chudobná prisťahovalkyňa sa vo veľkom svete nikdy nenaučila dobre po anglicky, alebo keď zhromažďoval vo svojom newyorskom byte haraburdy v duchu dávnej rusínskej tradície nikdy nevyhodiť z domu ani hrdzavý klinec. Nakoniec izba v jeho newyorskom byte preplnená škatuľami od Campbellových polievok ho vyniesla k miliónom, mimochodom bol zaradený medzi desiatich najlepšie zarábajúcich umelcov po smrti. Zrejme aj tej šetrnosti ho naučila jeho mama, s ktorou žil v spoločnej domácnosti vyše dvadsať rokov, až do jej smrti, a mal s ňou veľmi blízky vzťah.Dokonca vraj zaňho podpisovala jeho diela.

S mamou Júliou a bratom Johnom. Malý Andy vpravo.

To, čo sa Andymu nepodarilo, dnes napĺňajú potomkovia rodiny. Keď sme pred časom písali príbeh lásky umelcovho synovca Donalda a jeho manželky Jarmily, prezradili nám, že svoje korene si ctia, sú na ne hrdí a preto sa radi vracajú na Slovensko, k Rusínom. Jarmila Warholová, mimochodom Češka, sa s príbuzným slávneho umelca zoznámila cez spoločnú známu v Amerike, kam prišla hneď ako padla u nás železná opona. Jarmila vtedy prezradila, že Warholovci ju prijali do rodiny veľmi vrúcne. „Mojím veľkým plusom v ich očiach bolo, že som dobrá gazdinka, aj keď žena zo Slovenska by iste bola úplne dokonalá.“ Povedala, že aj keď obaja manželovi rodičia vyrastali už v Amerike, mali veľmi silný vzťah ku krajine, kde mali svoje korene, a to pestovali aj u svojich synov, a teda i u jej manžela.

Andy so súčasným americkým prezidentom Donaldom Trumpom

Andy ako fotograf. Pred objektívom mu pózuje slávny americký boxer Muhammed Ali s rodinou

Synovec s manželkou na Slovensku

Otec Jarmilinho manžela John Warhola mal zásluhu na tom, že jeho brat, slávny umelec, išiel študovať priemyselné umenie na univerzitu, pretože ho celý život podporoval. „Vzťah medzi Johnom a Andym bol skôr vzťahom otca a syna. Telefonoval mu každú nedeľu celých tridsaťšesť rokov až do Andyho smrti,“ povedala nám o svojom svokrovi pred časom Jarmila.

Po smrti Johna Warhola prevzal miesto viceprezidenta Warholovej nadácie v New Yorku jeho syn Donald, Jarmilin manžel, ktorý zároveň pracuje aj v Múzeu Andyho Warhola v Pittsburghu. Donald Warhola pre svojho strýka istý čas aj pracoval. Zamestnal ho za minimálnu mzdu tristopäťdesiat dolárov týždenne. „Manžel potreboval pomôcť s prácou, a tak povedal strýkovi, či môže zavolať kamaráta, ktorý je na túto časť práce odborník. Súhlasil, ale povedal mu, že peniaze si musia rozdeliť. Keď však bol Donald malý, tak pri jednej návšteve mu strýko dal sto dolárov, len aby videl šokované a rozžiarené detské oči,“ prezradila nám rodinné historky Jarmila Warholová.

Andy s bratom Johnom, ktorý ho podporoval v tvorbe a po smrti založil nadáciu

Umelcov synovec Donald s manželkou Jarmilou pochádzajúcou z Česka a synom Andym

Slávny medzi slávnymi

Andy Warhol túžil byť slávny. Chudobný chlapec, ktorý žil s mamou a s bratom po smrti otca na hranici životného minima, sa dostal medzi smotánku. Jeho sen sa mu splnil, keď jeho vlastné štúdio na Manhattane The Factory (Továreň) sa stalo centrom umeleckého a bohémskeho života, kde sa schádzali svetové celebrity. V šesťdesiatych rokoch sa tam stretávali Mick Jagger, Lou Reed či David Bowie. Práve v tom období predstavil svetu maľby amerických symbolov Campbellovej polievky a Coca Coly. Zameral sa na sieťotlač, aby mohol tvoriť masové umenie. Andy Warhol bol i filmár, nakrútil vyše šesťdesiat filmov. Sú skôr experimentálne, kde kameru nechával stáť aj niekoľko hodín bez pohybu. Mal blízko i k hudbe, bol manažérom newyorskej rockovej kapely The Velvet Underground Lou Reeda, ktorý nachádzal veľa inšpirácie práve v umelcovom štúdiu. Navrhol obal platne skupine The Rolling Stones. Warhol rád navštevoval nočné kluby v New Yorku, kde si obľúbil Blondie či Duran Duran a klávesák z kapely Nick Rhodes bol jeho dlhoročným priateľom.
Zomrel 22. februára 1987 v New Yorku vo veku 58 rokov po banálnej operácii žlčníka. Vraj nikdy nemal rád nemocnice ani lekárov.

Kamufloval svoj pôvod i seba

Na východe Slovenska v Medzilaborciach je múzeum venované umelcovi, ktorý zmenil svetové umenie dvadsiateho storočia. Je v kraji, kde mal Andy Warhol svoje korene. Riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola Martin Cubjak prezradil o svetovom umelcovi veci z jeho života, ktoré len málokto vedel.

Riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Martin Cubjak

Andy Warhol bol maliar, fotograf, filmový režisér, ale aj veľmi excentrický umelec. Jeho jedinečnosť bola prítomná nielen v jeho dielach, ale i v jeho živote. Aký bol?

Zvláštností a osobitostí mal viac. Napríklad mal sedemnásť mačiek a všetky sa volali rovnako, Sam. V jeho legendárnom štúdiu Factory sa schádzala rôzna undergroundová smotánka tej doby a doslova tam mohol prísť hocikto až do roku 1969, keď naňho spáchala neúspešný atentát spisovateľka Valeria Solanas, ktorá predtým hrala aj v jeho filmoch. Spolu s Lou Reedom z kapely Velvet Underground nahral platňu svojej mame Júlii, kde ona naspievala rusínsku pieseň a pozdrav svojej rodine do Mikovej. Warhol rád kamufloval v rozhovoroch, keď sa ho napríklad pýtali, prečo mal IQ iba 50, povedal, že v tom čase viac nepotreboval. Alebo vyslovil vetu: „Ak chcete poznať skutočného Warhola, pozrite sa na moje obrazy, na nich je všetko a pod nimi už nič.“ Nemal vodičský preukaz, bol albín a po atentáte sa rozprával s ľuďmi často iba cez tretiu osobu. V čase najväčšej slávy ho pozývala celebritná americká spoločnosť na rôzne večierky, na ktoré sa kedysi chcel dostať a keď už mohol, bol z toho frustrovaný. V jeho denníku je napríklad zaznamenané: „Dnes mám ísť na večierok s Liz Taylorovou, musím si vziať valetol.“

Ikonická Marilyn Monroe

Andy Warhol sa narodil v Amerike, ale jeho rodičia boli prisťahovalci z obce Miková pri Medzilaborciach. Rusíni ho považujú za svojho rodáka. Ako on vnímal svoje korene, svoj pôvod?

Známy je Warholov výrok: „Ja pochádzam odnikiaľ“, čím vlastne zakódoval to, že je národnosťou Rusín, keďže Rusíni nikdy nemali svojho prezidenta, štát, presne vymedzené územie, čiže akoby boli odnikiaľ. Andy vedel po rusínsky, vedel sa modliť a pravidelne navštevoval grécko-katolícky kostol v New Yorku. Andy zomrel v roku 1987, v bývalom Československu bol čas komunizmu a pop-art bol považovaný za buržoázne kapitalistické umenie, dokonca sa nevyučoval ani ako súčasť dejín umenia. Warhol poznal túto situáciu, preto interakcie s krajom jeho rodičov boli iba cez rôzne listy a pohľadnice. Najbližšie pri Slovensku bol vo Viedni.

Bol plachý aj výstredný zároveň

Múzeum v Medzilaborciach podporoval aj umelcov brat, viceprezident The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts v New Yorku a čestný predseda Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktorá stála pri vzniku múzea, John Warhola. Zomrel koncom roka 2010, ale v jeho snahe pokračuje jeho syn a synovec slávneho umelca Donald Warhola.

Rodina Donalda Warholu veľmi rada chodí na Slovensko stále, keď môže a podporuje svojou prítomnosťou múzeum a jeho aktivity a vízie. Ich vzťah k Rusínom a špeciálne k pôvodu je veľmi hlboký, vďaka výchove ich otca, Johna Warholu, ktorý bol bratom slávneho umelca. Zúčastňujú sa dôležitých akcií múzea, jeho výročí, sú v pravidelnom kontakte s múzeom a zaujímajú sa o jeho dianie. Pri jednej z návštev dostali hokejové dresy Slovenska, boli milo prekvapení týmto atypickým darčekom a ich syn Andy Warhola ho nosil aj v USA.

Tri podoby herečky Ingrid Bergman

Múzeum má v zbierke originálne obrazy zo súkromných zbierok zberateľov. Prezraďte, ktoré sú najvýnimočnejšie?

Máme unikátne portfólio, špeciálnu edíciu Kosákov a Kladív a keď sme pátrali po hlbšom význame, prečo ich umelec vytvoril, tak sme zistili, že kvôli tomuto portfóliu sledoval Warhola americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI), či náhodou nie je sovietsky agent. Alebo máme v expozícii portrét kráľovnej Alžbety II. z kráľovskej edície iba dvoch kusov na svete, označený ako R HC ½. Kráľovná Alžbeta má tento svoj portrét z edície tridsiatich kusov.

Pripravuje múzeum v Medzilaborciach niečo výnimočné k nedožitému okrúhlemu výročiu Andyho Warhola?

Budeme si ich pripomínať prostredníctvom rôznych prednášok, koncertov i konferencie a tieto aktivity budú prebiehať do konca tohto roka. Upravili sme expozíciu o pôvode Andyho Warhola a dokumentačne ju rozšírili viac smerom k reflexii na jeho život a rodinu. Pripravujeme tiež špeciálny výstavný projekt Warhol Tour, ktorý predstaví sakrálnu tematiku v tvorbe Andyho Warhola, ktorá bude exkurzom nazretia do vizuálu filozoficko-kreatívneho pohľadu Andyho Warhola na človeka, život, vieru, smrť. Táto výstava by mala odštartovať v mestách Levoča, Prešov a Bardejov a bude pokračovať aj v iných mestách najskôr v Prešovskom kraji.

Socha Andyho Warhola pred Múzeom moderného umenia v Medzilaborciach

Aké je vaše želanie k odkazu tohto svetového umelca?

Naším želaním je, aby múzeum ktoré nesie v názve jeho meno, neostalo v budúcnosti ako katedrála na púšti, ale aby mohlo dôstojne prezentovať a reprezentovať jednu z najrevolučnejších osobností svetového umenia 20. storočia. Aby Warholov odkaz bol živý aj pre ďalšie generácie. Nech warholových pätnásť minút slávy trvá čo najdlhšie.

Zdroj: Slovenka

Foto: archiv J.W., archiv MMUAW, SITA

- - Inzercia - -