Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nepodceňujte prípravu na tehotenstvo!

august 17, 2018 - 15:01
V súčasnosti nie je nič nezvyčajné, ak ženy premýšľajú nad materstvom až po tridsiatke. Najprv chcú doštudovať, potom pracovať na kariére, alebo len nájsť toho pravého, s ktorým si založia rodinu. Plánované tehotenstvo odkladajú, čo však môže spôsobiť problémy so samotným otehotnením, pretože vo všeobecnosti platí, že čím je žena staršia, tým viac jej hrozí riziko neplodnosti.
Foto: 
shutterstock.com

Nezanedbajte prípravu

Ak ste sa rozhodli, že práve teraz je ten vhodný čas pre bábätko, prípravu na tehotenstvo by ste v žiadnom prípade nemali zanedbať. Je však doba prípravy totožná u žien v mladšom veku ako u žien po tridsiatom piatom roku? ,,Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Čas a spôsob prípravy na otehotnenie môže byť prípad od prípadu rozdielny, záleží totiž od individuálnej kondície a konštitúcie každej ženy," vysvetľuje Helena Bieliková, Ferlity konzultantka. ,,Isté však je, že plodnosť ženy je najvyššia medzi dvadsiatym a dvadsiatym piatym rokom života. Odkladanie tehotenstva na neskôr a ignorovanie potrieb a príznakov tela zvyšuje riziko neskorších komplikácií s plodnosťou."

Každá žena je však iná, a preto aj otehotnenie je veľmi individuálne . Niekto otehotnie bez problémov hneď na prvý pokus, iným zasa potrvá niekoľko mesiacov alebo aj rokov, kým nájdu tú správnu cestu k bábätku. Všeobecne by ste však mali počítať s tým, že obdobie tehotenstva, pôrod aj starostlivosť o bábätko sú fyzicky i psychicky náročné. Preto nezanedbávajte starostlivosť o seba, doprajte si dostatok oddychu, vyhýbajte sa stresu, nastoľte rovnováhu medzi štúdiom či prácou a aktivitami, ktoré vám prinášajú radosť. Počúvajte potreby svojho tela a snažte sa im vyhovieť.

Vyšetrenie plodnosti

Zdravá žena s bezproblémovým menštruačným cyklom, ktorá pravidelne absolvuje gynekologické prehliadky, nemusí začínať snaženie o otehotnenie žiadnym špeciálnym vyšetrením. Ak však máte pocit, že by otehotnenie mohlo byť komplikované, máte nepravidelný menštruačný cyklus alebo iné chronické zdravotné problémy, určite nezaškodí plánovanie tehotenstva prekonzultovať so svojim lekárom a urobiť ešte pred začatím snaženia o otehotnenie aspoň základné vyšetrenia plodnosti alebo folikulometriu - kontrola, či vajíčka dozrievajú, výška sliznice maternice, prípadne aj hormonálny profil.

Civilizačné neduhy

Nielen narastajúci vek u žien znižuje šance na otehotnenie. Poobzerajte sa okolo seba a premýšľajte, v akom kolobehu žijete. Hektické životné tempo, stres, dopovanie kofeínom, nezdravé stravovanie, zanedbávanie pravidelného pohybu môžu mať takisto vplyv na otehotnenie. Ak majú potencionálni rodičia túžiaci po bábätku nechránený styk jeden rok, no zatiaľ žena neotehotnela, je čas obrátiť sa na odborníkov. ,,Ženám, ktoré plánujú otehotnieť, odporúčam aspoň tri mesiace pred otehotnením obmedzovať konzumáciu akýchkoľvek liekov, prípadné menšie ochorenia preliečiť prírodnými prostriedkami. Prípravky, ktoré neprirodzene ovplyvňujú hladinu hormónov, ako hormonálna antikoncepcia, je lepšie vysadiť šesť až dvanásť mesiacov pred plánovaným otehotnením, aby malo telo dosť času obnoviť zdravú hormonálnu reguláciu, ale aj doplniť vitamíny a materiály, ktoré pri užívaní liekov môžu spotrebovať vo zvýšenej miere." Ak patríte k ženám, ktoré dlhodobo užívajú lieky na rôzne civilizačné ochorenia, mali by ste zvážiť možnosť vysadenia liekov a preliečenia sa prírpdnými prostriedkami. Väčšinu chronických zdravotných problémov, ku ktorým ste sa dopracovali postupne v priebehu života - čiže nie sú vrodené, je možné zvládnuť kombináciou úpravy stravy, cvičenia, mentálnej hygieny, či prípadne pomocou výživových doplnkov.

Tipy pre budúce mamičky

K vytúženému otehotneniu treba:

  • vyváženú stravu,
  • dostatočný pohyb,
  • čo najmenej stresu,
  • vhodné výživové doplnky,
  • no existujú ešte ďalšie prostriedky, ako sa dopracovať k vytúženému dieťatku.

Vyskúšajte symptotermálnu metódu

Ženy, ktoré chcú mať prehľad o svojej plodnosti a lepšie sa oboznámiť s priebehom svojho menštruačného a ovariálneho cyklu, môžu pár mesiacov vyskúšať túto metódu. Naučíte sa lepšie určiť svoje plodné dni a zistíte, kedy u vás prebieha ovulácia, ktorá je dôležitá pre dobré načasovanie intímneho styku. Pomocou symptotermálnej metódy si tiež môžete overiť, či je vaša luterálna fáza (obdobie od ovulácie od začiatku ďalšej menštruácie) dostatočne dlhá, a tiež z hodnôt bazálnej teploty zasa zistíte, či vaša štítna žľaza funguje ako treba. Pri tejto metóde je ideálne mať zaznamenané aspoň dva až tri kompletné cykly.

Spermie potrebujú čas na dozretie

Opakovaný pohlavný styk v ten istý deň nijako zásadne nezvýši šancu na otehotnenie. Na oplodnenie je optimálne mať nechránený pohlavný styk každý druhý až tretí deň v období okolo ovulácie. Pretože spermie dozrievajú približne dva až tri dni, častejšia ejakulácia vedie k zníženiu koncentrácie spermií v ejakuláte a zvýšeniu počtu nezrelých spermií s nižšou schopnosťou oplodniť vajíčko. Ak teda príliš premýšľate nad oplodnením, nezabúdajte, že niekedy sú tabuľky prebytočné. Milujte sa vtedy, kedy máte najväčšiu chuť. Dobré naladenie, hlboké uvoľnenie a kvalitný orgazmus zvyšujú šancu na oplodnenie.

Odsledujte si svoj plodný hlien

Pre prežitie a progresívny pohyb k vajíčku potrebujú spermie ,,priateľské prostredie", teda dostatok plodného hlienu, ktorý by konzistenciou mal pripomínať vaječný bielok. Ak opakovane pozorujete, až aj v najplodnejších dňoch máte nedostatok plodného hlienu, alebo hlien menej plodnej kvality (suchý, krémový, drobivý), môžete vyskúšať špeciálne lubrikačné gély na podporu počatia, ktoré svojim zložením napomáhajú pohyblivosti spermií.

- - Inzercia - -