Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jono Lancaster: Vo svojom „nešťastí“ našiel zmysel života

september 18, 2018 - 20:34
Jono Lancaster je ukážkovým príkladom bojovnosti, statočnosti a obdivuhodnej schopnosti popasovať sa s vlastným osudom.
Foto: 
Facebook

Jono má totiž od narodenia vzácnu genetickú poruchu, v medicínskej literatúre známu ako Treacher Collins Syndrome. Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Choroba je nevyliečiteľná, možno ju iba korigovať invazívnymi lekárskymi zákrokmi. Porucha sa objavuje ešte v siedmom týždni tehotenstva, napríklad po liekoch, ožarovaní či iných vonkajších vplyvoch. Syndróm sa týka takmer výlučne tvárovej časti človeka a nemá žiadny vplyv na jeho intelekt. Kým podaktorí jedinci s danou diagnózou sú takmer na nerozoznanie od zdravých ľudí, u iných môže poškodenie tváre viesť k ohrozeniu života pre ťažkosti s dýchaním a prijímaním potravy.

O detstvo neprišiel

Keď Jona krátko po pôrode zbadala vlastná matka, ostala v šoku. Neverila, že môže byť niekedy schopná prijať synovu vadu a radšej sa ho vzdala. Už ako malé bábätko tak Jono putoval do ústavu. Našťastie, príliš dlho sa v ňom „neohrial“. Jeho smutné oči a dobrosrdečná tvár si načisto podmanili Jean Lancaster, ktorá si ho vo veku päť rokov adoptovala a dala mu krásne detstvo plné radosti a lásky.

Jono Lancaster je považovaný za inšpiratívnu osobnosť, býva pozývaný na rôzne akcie, semináre, prednáša na školách, navštevuje nemocnice a aj rodiny s rovnako postihnutými deťmi. Práve im dodáva silu potrebnú pre boj s týmto neľahkým osudom. No ako on sám tvrdí: "Som zmierený s tým, ako vyzerám. Mojím poslaním je byť presne takýto a povzbudzovať ľudí, dávať im nádej, že nič nie je stratené a život ani zďaleka nekončí."

jono5.jpg

Foto: 
Facebook

jono4.jpg

Foto: 
Facebook

jono1.jpg

Foto: 
Facebook

jono2.jpg

Foto: 
Facebook

- - Inzercia - -