Dnes je streda, 02.december 2020, meniny má: Bibiána
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ovulácia: Keď počatiu bráni bolesť

október 01, 2018 - 11:55
Ovuláciu často sprevádza nepríjemná bolesť v podbrušku, tlak v prsiach či bradavkách, nevoľnosť, ale aj nafúknuté brucho. Hoci je u mnohých žien prirodzenou súčasťou menštruačného cyklu a nedá sa jej zbaviť, jej intenzita sa dá výrazne zmierniť. Pozor však, aby ste si ovulačnú bolesť nezamenili s vedľajšími príznakmi závažnejších chorôb.

Hektická doba, nezdravý životný štýl, ale aj málo času na neznosti medzi partnermi. Aj to je nelichotivá vizitka dnešných párov, ktorá sa však podpisuje pod oveľa dramatickejšie štatistiky. Rapídne nám pribúda počet žien s problémom otehotnieť. A tak prichádza na rad počítanie plodných a neplodných dní, aby sa nič nenechalo na náhodu. Čo však v prípade, že  počatiu počas ovulácie, ktorá nastáva medzi 13. až 15. dňom menštruačného cyklu bráni bolesť?

,,Ovulačnú bolesť" v odbornej literatúre označovanú aj ako Mittelschmerz, z nemeckého bolesť uprostred, skutočne charakterizuje bolesť v podbruší približne uprostred menštrulačného cyklu ženy," vysvetľuje MUDr. Jakub Daniš, gynekológ z bratislavskej súkromnej kliniky zdravia a krásy. Hoci sa ovulačnej bolesti nedá predísť, dá sa zmierniť. Dôležité však je, či bolesti v podbrušku pramenia skutočne z ovuláie, alebo skrývajú závažnejšie ochorenia.

Štartér bolesti

Hoci sa mnohým ženám zdá, akoby sa bolesť vynorila znenazdajky, jej štartérom je prirodzený cyklus dozrievania folikulu s vajíčkom, obklopeným malým množtvom tekutiny vo vaječníkoch. ,,Na základe zmeny hladiny pohlavných hormónov dochádza k prasknutiu folikulu na povrchu vaječníku a vyplavenie vajíčka. Vyplavená tekutina vedie k podráždeniu podbrušnice a tým vzniku bolesti. Súbežné prasknutie povrchu vaječníka s následným možným zakrvácaním vedie rovnako k dráždenu, a tým bolesti," vysvetľuje odborník. Bolesti obvykle ustúpia po fyziologickej absorpcii tekutiny. Aj preto je u niektorých žien ovulačná bolesť znesiteľná a krátka, trvajúca len pár hodín, no u iných môže byť silná a trvajúca aj niekoľko dní. Bolesť môže mať kŕčovitý, tlakový, pichavý charakter alebo ide o tupú, stálu bolesť. Aj jej lokalizácia môže byť v niektorých prípadoch viac na pravej, inokedy viac na ľavej strane. ,,V priebehu cyklov sa dokonca lokalizácia mení v závislosti od vyplavenia vajíčka, z toho ktorého vaječníka," spresňuje gynekológ.

Variabilita pocitu bolesti

Hoci totiž ovulácia nastupuje obvykle okolo 14. dňa menštručného cyklu, jej čas je variabilný v závislosti od dĺžky menštruačného cyklu a hormonálneho stavu. Dokonca variabilnosť menštruačného cyklu sa podpisuje pod to, že sa v priebehu života ženy môže táto bolesť meniť. Trpieť ňou môžu ženy pred pôrodom, no v materstve ako by sa bolesť zázračne stratila. ,,Rovnako však u niektorých žien práve po pôrode zmenou hormonálneho stavu organizmu ženy zosilnejú ovulačné bolesti a ich vnímanie ženou," upozorňuje doktor Daniš.

Je to ovulačná bolesť, či nie?

Práve presné stanovenie diagnózy umožňuje aj cielenú liečbu na zmiernenie bolesti. ,,Pri ovulačnej bolesti je dôležitá jej cyklickosť v priebehu menštruačných cyklov. Ak ide o bolesť, ktorá sa prejavuje každý mesiac v rovnakom čase menštruačného cyklu, trvá iba niekoľko hodín, maximálne dni a sama odznie, ide o ovulačnú bolesť," vysvetľuje základné príznaky gynekológ. 

Bolesť môže byť maskovaná lokalizáciou jeden mesiac vpravo, druhý vľavo. K bolesti sa počas ovulácie môže pridružiť špeciálne špinenie z náhleho poklesu hormónov v organizme. Úplne bežné sú tiež pridružené príznaky, ako nafúknutie brucha, bolesti v pošve, vystreľujúca bolesť v krížovej a driekovej oblasti, prípadne aj v boku a v slabinách. Žena sa môže cítiť zle a sťažovať sa na bolesti hlavy, bolesti a tlak v prsníkoch a bradavkách, na opuch a bolesť dolných končatín, dokonca mierne zvýšenie telesnej teploty.

Bez strachu a výčitiek

Ako pripomína gynekológ, bolestivá ovulácie ešte nepredstavuje negatívne symptómy  a dá sa zmierňovať bežne dostupnými analgetikami. ,,V prípade silnejšej bolesti sa odporúčajú voľno predajné lieky od bolesti. Z nefarmakologických metód pomáha teplý kúpeľ, teplá sprcha na kríže a podbrušie, prípadne použitie suchého tepla," radí MUDr. Daniš. Ak žena neplánuje v blízkej dobe tehotenstvo, je vhodná blokáda ovulácie pomocou tabletiek hormonálnej antikoncepcie. Samozrejme, ak otehotnieť chce, je lepšie bolesť zmierňovať aplikáciou tepla. Vždy je však vhodné si značiť bolesť v priebehu cyklov a tým aj určiť plodné a neplodné dni, prípadne výkyvy v bolestiach. Pri akejkoľvek zmene či nejasnostiach je lepšie bez výčitiek navštíviť gynekológa. Často sa totiž môže svojou intenzitou na pravej strane mylne interpretovať ako zápal slepého čreva, no na druhej strane môžu ualrávať zákernejšieho nepriateľa.

Skrytý nepriateľ

Pri návšteve gynekológa je preto dobré vedieť, kedy ste mali ovuláciu a vedieť prípadne popísať intenzitu a charakter bolesti aj s lokalizáciou. ,,V prípade, že je bolesť veľmi silnej intenzity. neprechádza ani po niekoľkých dňoch, pridružia sa teploty, vracanie, prípadne iné príznaky, treba vyhľadať lekára," upozorňuje MUDr. Daniš. Ide najmä o rôzne cystické zmeny vaječníkov, zápalové ochorenia pohlavných orgánov alebo močového mechúra, prípadne aj pooperačné zrasty tkanív brušnej dutiny po operácii slepého čreva, po cisárskom reze, laparoskopických  operáciách a podobne. Vo všetkých prípadoch ide totiž pocitovo o bolesť ako pri ovulácii, no jej intenzita a lokalizácia, trvanie a hlavne cyklickosť je  predsa len iná. 

Každý zo zápalov vnútorných pohlavných orgánov ženy - maternica, vajíčkovody, vaječníky, vedie neliečená k tvorbe zrastov a následne možnej neplodnosti. Napríklad pri zápale vaječníkov sa bolesť lokalizuje zväčša na jednu stranu, ale je stála, neustupujúca, sú pridružené vysoké teploty. Zápal vaječníkov vo väčšine prípadov vyžaduje hospitalizáciu a infúznu antibiotickú liečbu. Cysty a nezhubné nádory na vaječníkoch by mali byť odhalené pravidelnými preventívnymi prehliadkami. Dokážu spôsobiť výraznejšiu, stálejšiu bolesť, no môžu rásť aj niekoľko mesiacov bezpríznakovo. Náhla bolesť môže vzniknúť pri otočení sa okolo vlastnej osi, alebo pri samovoľnom prasknutí. V priebehu každého menštruačného cyklu ženy na vaječníkoch vznikajú drobné cystičky, ktoré však spontánne praskajú - ovulácia. Pri opakovanej tvorbe cýst u pacientky je prevenciou ich tvoby hormonálna antikoncepcia. Azda najhorším scenárom je zhubný nádor na vaječníku. Dôvodom je, že aj tu sa nepriateľ skrýva za ovulačnou bolesťou. Pômôcť môže len včasná diagnostika a liečba.

- - Inzercia - -