Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pauza neznamená koniec

október 02, 2018 - 13:11
Akákoľvek hormonálna zmena dokáže značne ovplyvniť naše celkové zdravie a psychickú pohodu. Návaly horúčavy, potenie, podráždenosť, osteoporóza, inkontinencia, priberanie, pokles kvality sexuálneho života či stopy na pleti. Pohlavné hormóny s pribúdajúcim vekom ubúdajú v každom z nás. V Poprade sa preto spojili viacerí špecialisti, aby pacientom v období menopauzy a andropauzy poskytli kompletnú starostlivosť.
Foto: 
shutterstock.com

Málokto si uvedomuje účinok pohlavných hormónov na fungovanie ľudského organizmu. Úlohou estrogénov nie je len rozvoj a udržiavanie ženských pohlavných orgánov. V puberte ovplyvňujú veľkosť maternice, vajíčkovodov, pošvy a mliečnych žliaz. Okrem iného vplývajú na rozloženie tuku v oblasti panvy a stehien, na výskyt ochlpenia, zjemňujú kožnú tkaninovú skladbu, regulujú tvar panvy i charakter hlasu. V dospelosti udržujú primárne a sekundárne pohlavné znaky, zvyšujú produkciu vybraných hormónov. Mimo estrogénov sú v živote ženy dôležité i gestagény. Tie pripravujú ženský organizmus na tehotenstvo. Približne v päťdesiatom roku života ženy však dochádza k ich postupnej regresii. „Zárodočné tkanivo vaječníkov sa počas celej doby pohlavnej zrelosti veľmi opotrebovalo. Oba vaječníky obsahujú pri narodení asi milión vajíčok. Do obdobia menopauzy sa spotrebujú na 99%. Po menopauze, čo je posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi, je ich v tele ženy už len do 10-tisíc. Obmedzená funkcia vaječníkov má značný vplyv aj na tvorbu pohlavných hormónov. Kvôli ich nedostatku dochádza k organickým zmenám, ktoré v prvom rade postihujú sliznicu genitálií. Ďalšími dôsledkami sú osteoporóza a zvýšenie krvného tlaku,“ hovorí gynekológ MUDr. Adnan Saade.

Nepodceňujte

Existujú ženy, ktoré dokážu zvládnuť toto obdobie bez problémov. Väčšina nežného pohlavia však hormonálne zmeny zvláda ťažko. Klimaktérium pritom môže trvať aj desať rokov. Nemenej problematický je i nástup osteoporózy, ktorý s menopauzou úzko súvisí. Úbytok estrogénu sa totiž prejavuje na počte a kvalite kostných buniek. Tie ubúdajú rýchlejším tempom, akým nové vznikajú. Osteoporóza je dlho bezpríznakovým ochorením. Často sa prejaví až pri vzniku zlomeniny. „Niekedy môžu pacientky pociťovať len chronické bolesti chrbtice. Bohužiaľ, až 50% zlomenín stavcov zostáva nediagnostikovaných, pretože pacientky s bežnou bolesťou chrbta často ani nejdú k lekárovi,“ varuje renomovaný ortopéd MUDr. Ján Marcinko.

Všetko spolu súvisí

V období menopauzy je dôležité venovať zvýšenú pozornosť aj štítnej žľaze. Hypotyreóza, ako sa zníženej funkcii štítnej žľazy odborne hovorí, sa u žien s menopauzou vyskytuje častejšie. Jej nedostatočná funkcia môže ešte viac prehĺbiť klimakterické ťažkosti, a preto je dôležité mať ju zdravú. „V neposlednom rade musí byť štítna žľaza v dobrej kondícii aj v prípade hormonálnej terapie. Ženy, ktoré majú žľazu v poriadku, na ňu reagujú bez problémov,“ upozorňuje endokrinológ MUDr. Viktor Hundža.

Pomôžu vlastné bunky

Hormonálne zmeny sa podpisujú aj na kvalite pleti, vlasov, nechtov a slizníc pokožky. V dôsledku pribúdajúceho veku a poklesu tvorby pohlavných hormónov dochádza i k úbytku prirodzeného kolagénu v pokožke. Gravitácia spôsobuje, že ochabnutá pleť je ťahaná smerom k zemi. „Je veľmi dôležité, aby bola pokožka ženy v období menopauzy hydratovaná. Prirodzenou formou dnes už navyše dokážeme kolagén v pleti naštartovať rozmnožením pleťových buniek, ktoré pochádzajú z tela pacientky, sú jej teda prirodzene vlastné,“ hovorí o MCT ošetrení vlastnými bunkami MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade, ktorá v spolupráci s renomovaným gynekológom, ortopédom, endokrinológom, psychológom a psychiatrom v špecializovanej popradskej ordinácii pomáha zvládnuť toto zložité obdobie nielen v živote každej ženy, ale aj muža.

Hoci si to mnohí muži neuvedomujú, aj v ich prípade dochádza k poklesu tvorby testosterónov. Mužský prechod, andropauza či climacterium virile. Tak je toto obdobie v živote muža označované. Príznaky sú takmer totožné s menopauzou. Chlap je unavenejší, podráždený, bez chuti na sex. Výnimkou nie sú poruchy erekcie, spomalený metabolizmus, priberanie, úbytok svalovej hmoty i bolesti kĺbov.

Väčšina mužov sa však o svojich pocitoch a o telesných zmenách nechce rozprávať. Navštíviť urológa, sexuológa či psychológa by však mali aj oni. Dôsledným a komplexným vyšetrením sa totiž môžu vylúčiť ďalšie závažnejšie ochorenia. Ateroskleróza je v tomto období veľkým skrytým nepriateľom muža. Usádzanie tukových látok do poškodenej cievnej steny môže skončiť náhlym infarktom alebo mozgovou porážkou. Ako u žien, tak i mužov je okrem aterosklerózy zvýšené riziko osteoporózy.

- - Inzercia - -