Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Katrina Grey: Prvá Slovenka, ktorá natočila horor

november 06, 2018 - 14:53
Stretnúť dnes ženu režisérku nie je nič zvláštne, ale stretnúť ženu, ktorá napíše scenár, potom film režíruje a zároveň v ňom hrá hlavnú úlohu, to sa tak často nevidí. A keď tým filmom je psychologický triler, horor, tak je to až dvojnásobné prekvapenie. Slovenka KATRINA GREY, ktorá dlhodobo žije v zahraničí, láme doterajšie klišé o nežnom pohlaví.
Foto: 

Katrina Grey, vlastným menom Gregušková, pochádza z Ilavy. Momentálne je v Londýne, no posledných päť rokov strávila v Thajsku. Tam nakrútila svoj prvý celovečerný film Daytime Nightmare (Denná nočná mora). „Nie som fanúšik romantických filmov. Odmalička som mala rada sci-fi, akčné filmy, trilery a horory. Preto som nakrútila takýto žáner. Nehovorím, mám rada aj romantiku vo filme, ale v malom množstve,“ vysvetľuje 27-ročná ambiciózna mladá žena. „Tento film je moja autobiografia. Je o mojich skutočných nočných morách, ktoré sa mi snívali. Divákov navnadím ešte tým, že má neočakávaný koniec,“ vraví Katrina.

S označením Slovak Director

Napísanie scenára – finálnej verzie, trvalo umelkyni tri týždne. Sama si vybrala hercov, lokalitu a zabezpečila technické vybavenie na nakrúcanie. „Áno, bolo to vyčerpávajúce, režírovať aj hrať. A ja som navyše robila aj supervízora pre scenár. Išlo totiž o nízkorozpočtový film, takže každý v štábe mal viac úloh,“ vysvetľuje Katrina. Film sa nakrúcal v Thajsku a Katrina ho sama financovala. „Veľmi dlho trvá, kým človek zoženie peniaze, preto som sa rozhodla riskovať a dať na to vlastné financie,“ vraví odvážna čiernovláska. Podľa nej výhoda nezávislého filmu je, že režisér má úplnú voľnosť. Mohla vytvoriť, čo chcela. Výsledné dielo má podobu, akú chcela. Do projektu vložila rok života, ale neľutuje. Jedným dychom vraví, že chce nakrúcať ďalšie filmy. Dokonca slovenské, teda napísané v slovenčine, horor totiž písala v angličtine. Prehodí však výhybku, uvažuje o veľkorozpočtových filmoch – historických, sci-fi alebo fantasty. Katrina „rúbe“ poriadne vysoko. Malo by ísť o filmy typu – Star Wars, Hobbit, Prometeus. Chce k nim napísať scenár, aj v nich hrať.

Hoci dlhé roky žije v zahraničí, stále sa cíti byť Slovenka. Aj pod svoj prvý celovečerný film Daytime Nightmare, ktorý chce prezentovať na festivaloch v USA, Anglicku i v Karlových Varoch, hrdo uvedie, že je slovenská režisérka. „Som hrdá na to, že som Slovenka. Mám rada Slovensko a často chodím domov. Preto aj chcem reprezentovať našu krajinu vo svete.“

S Marcom Fosterom (uprostred), ktorý nakrútil bondovku Quantum of Solance

Tínedžerka v Mexiku

Ako sa Katrina dostala do zahraničia? Z rodného Slovenska odišla ako šestnásťročná a namierila si to do Mexika. Dostala totiž štipendium na Colegio de Chihuahua a na strednej škole sa venovala muzikálom. Divadlu ako záľube sa venovala od malička. Chodila do Základnej umeleckej školy v Ilave, odbor divadlo, spev, tanec a akordeón. Potom prišla späť a študovala v Brne na Mendelovej univerzite, odbor International Development Studies, v angličtine. Má titul bakalára a v súčasnosti „doťahuje“ štúdium, aby získala titul magister. Študuje externe, keďže niekoľko rokov žije v Thajsku. „Po príchode do Ázie som bola komparzistka v reklame, neskôr som v reklame dostala rolu a potom prišli menšie filmové úlohy. Robila som aj dablérku pre americkú herečku Blake Lively vo filme All I see is you (Vidím iba teba), čo je tiež psychologický triler. Pre RTVS som v Thajsku nakrútila epizódu do dokumentárneho cyklu Cestou necestou. Nemám herecké vzdelanie, všetko som sa naučila v praxi, ale chodím na kurzy, na ktorých ,trénujem‘ svoje herectvo. Momentálne chodím aj na kurzy písania scenárov a kurzy, na ktorých učia, ako produkovať filmy.“ Svoju filmársku budúcnosť Katrina rozhodne nenecháva na náhodu.

V súčasnosti žije v Londýne

Plagát k filmu Daytime Nightmare

- - Inzercia - -