Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Päť byliniek, ktoré vám po sviatkoch naštartujú trávenie

január 02, 2019 - 18:00
K najobľúbenejším sviatkom roka nánosy jedál a popíjanie drinkov rozhodne patria. Výdatnými porciami a rozmanitými gastro kombináciami si však môžeme aj uškodiť. Našťastie, množstvo bežných ťažkostí tráviaceho charakteru dokážu vyriešiť (ne)obyčajné bylinky.
Foto: 
Shutterstock

O niektorých bylinkách je známe, že vám pri zdolávaní tráviacich ťažkostí pomôžu viac, než by ste predpokladali. Tieto k nim rozhodne patria. Stačí veriť v silu prírody.

Klinček vonný

Klinčeky sa skvele osvedčili pri liečbe žalúdočných nevoľností, pri pálení záhy a zaručene dajú do pohybu lenivý metabolizmus. Pre antiseptické účinky sú taktiež výborným pomocníkom pri kataroch žalúdka.

Puškvorec obyčajný

S tráviacimi ťažkosťami rôzneho druhu si poradí pre mnohých neznámy puškvorec. Má silnú, korenistú chuť, ktorá síce jazyk nepohladí, no vo finále pomôže. Je overenou voľbou pri liečbe črevných ťažkostí a žalúdočných vredov.

Palina pravá

Mimoriadne účinnou bylinkou je i palina pravá. Po nej siahnite, ak vás trápi prekyslený žalúdok alebo pri ťažkostiach súvisiacich s konzumáciou pokazeného jedla. Čaj vypite ideálne ráno na lačný žalúdok, avšak pozor si dajte na množstvo použitej paliny. Táto bylina je totiž príliš horká.

A čo ďalšie bylinky?

Zemežlč menšia posilní žalúdok, zlepší trávenie a uľaví od pálenia záhy. Správny efekt na vylučovanie žalúdočných štiav majú horčíny v nej obsiahnuté. Pri zdolávaní tráviacich ťažkostí stavte aj na zázvor pravý, púpavu lekársku, harmanček či majoránku záhradnú.

- - Inzercia - -