Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbeh: Neveril môjmu rozhodnutiu, preto sa teraz trápi

január 08, 2019 - 18:00
Som už dvanásť rokov šťastne vydatá. Alebo skôr bola som? V poslednej dobe ma totiž manžel obviňuje z niečoho, čo som mu zdôrazňovala hneď od začiatku vzťahu.
Foto: 
Shutterstock

... a síce, že netúžim po deťoch, nikdy som na vlastnej koži necítila tikanie biologických hodín, a i z toho dôvodu som môjho terajšieho partnera viackrát nabádala, aby si dobre zvážil, či chce stráviť zbytok života so ženou, ktorá mu dieťa jednoducho nedá. Pretože nechce.

Peter, tak sa môj manžel volá, ma ale od začiatku utvrdzoval v tom, že jediné, na čom mu záleží, je, aby som navždy stála po jeho boku, či už so spoločným potomkom alebo nie. Idylka v našom vzťahu trvala krásnych desať rokov. Ostatné dva sa môj muž zmenil. Samozrejme, v našom okolí rapídne klesol počet bezdetných známych, čo bol spúšťač manželových nálad. V poslednej dobe čoraz častejšie umocnených alkoholom.

Zrejme si viete predstaviť, aké narážky musím priamoúmerne so stúpajúcou hladinou alkoholu v jeho krvi počúvať ... presne tak ... výčitky o tom, že ho nemilujem, pretože v opačnom prípade by som mu dala dieťa. Po vytriezvení sa manžel pochopiteľne ospravedlňuje a snaží sa ma presvedčiť, že akonáhle si vypije, rozpráva hlúposti a nemám ho počúvať. Ja si však myslím opak. Nezbavuje človeka práve alkohol zábran a nedodá mu odvahu vyriecť nahlas to, čo by inak ostalo nevypovedané?

V tomto smere mám ale svedomie čisté. S Petrom som vždy jednala narovinu, pred svadbou som sa ho asi tisíckrát pýtala, či si je týmto vážnym krokom istý. Nikdy neodpovedal opak. Keď som videla, že situácia začína byť neúnosná, navrhla som mu adopciu dieťatka. Odpovedal mi, že cudzie dieťa vychovávať nechce, keďže môže mať svoje.

Viem, že ho to vo vnútri zožiera a už párkrát zaznelo z mojej strany slovo rozvod. Peter ale o ukončení manželstva nechce počuť. Tvrdí, že ma ľúbi a s našou situáciou je zmierený. Ja sa však pýtam, dokedy? Koľko takých kríz ešte prekonáme? Koľkokrát budem čeliť jeho výčitkám? Mám sa vôbec cítiť previnilo, keď o všetkých mojich pocitoch a víziách do budúcnosti vedel hádam ešte skôr, než by bolo potrebné?

Ubehlo 12 rokov a už dávno nemám 30. Ani s pribúdajúcim vekom necítim žiadne výčitky, svoje rozhodnutie nemať deti by som ani rokmi nemenila a ukrivdený výraz tváre môjho manžela na tom nič nezmení. Napriek tomu ale čoraz častejšie čelím myšlienkam na rozchod, pretože pre Petra neskoro nie je a svoj nahlas nevyslovený sen o dieťati si splniť stále môže. Keď mu ale niečo také naznačím, okamžite povie, že by ma nevymenil ani za tucet detí, pretože o žiadnu ďalšiu ženu nestojí. Mám vôbec inú možnosť, nech nechať riešenie v moci času?

Čitateľka Mária

- - Inzercia - -