Dnes je sobota, 19.september 2020, meniny má: Konštantín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Peter Stašák: Mal som byť farár

február 01, 2019 - 15:40
Mama z neho chcela mať farára, otec elektrikára. Jeho zlákala hudba a kantilény. Spevák PETER STAŠÁK je už dlho neodmysliteľnou súčasťou slovenskej hudobnej scény. Hrdý východniar telom i dušou, šoumen a v súkromí milujúci manžel, otec a parťák dvoch vnukov, ktorým sa snaží byť neochvejnou oporou.

Začneme asi obligátne, ako sa máte? Ako žijete?

Mám sa dobre, optimálne, nemôžem si sťažovať. Keď má človek päťdesiat a ucíti, že ho niečo bolí, je naštvaný. Potom si pomaly zvykne. Som na tom podobne. Preto často odpovedám – mám sa adekvátne veku. Ráno vstanem, bolia ma kĺby, chrbát, ale to je v poriadku. Mamička mojej ženy má 93 rokov a má fantastické výsledky, len raz za čas ide na kondičné preliečenie. Občas mám pocit, že my máme viac neduhov. Sme iná generácia než oni, akoby sme boli viac opotrebovaní, ako boli naše staré mamy. Žili vo väčšej spätosti s prírodou, menej sa naháňali ako my.

Stále pracujete?

Pracujem stále veľa, chvalabohu. Mám okolo desať vystúpení za mesiac, koniec roka som mal výborný. Prekonal som svoj celoživotný rekord, mal som za mesiac až dvadsaťosem koncertov. Stále ma volajú, vystupujem na firemných večierkoch, plesoch... Som za to vďačný, neviem komu, asi tomu hore. Tento rok budem mať šesťdesiatdeväť. V mladosti by mi nezišlo na um, že v tomto veku ešte budem spievať.

Ale predpokladám, že papierovo ste už dôchodca.

(Smiech.) Áno. Som zvýhodnený. Sedem rokov poberám dôchodok a ten je pomerne „vysoký“, niekedy mi stačí na benzín, niekedy mi ostane aj na jeden obed.

Je fascinujúce, že umelci neodchádzajú do dôchodku.

Kým ma ľudia chcú počúvať, volajú ma na vystúpenia. Kým sú na mňa zvedaví, rád pôjdem. Umenie nie je také náročné ako iné, fyzicky náročnejšie povolania. Naozaj som netušil, že v tomto veku budem ešte takýto aktívny, že budem pripravovať v poradí dvadsiate piate cédečko, že začnem tvoriť knihu...

A pritom, vraj mal byť z vás farár?

Áno. No nakoniec som na teológiu nešiel, hoci si to mama veľmi priala a plakala, keď videla, že sa zo mňa stáva spevák. Mala strach o moje živobytie, herci a speváci boli v jej očiach komedianti, no nakoniec bola rada a ja tiež. Nie preto, že by som mal niečo proti kňazom, ale je to veľmi vážne zamestnanie, nemyslím si, že by som ho zvládol...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

 

- - Inzercia - -