Dnes je nedeľa, 29.máj 2022, meniny má: Vilma
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pozor na železo počas tehotenstva. Prečo je dôležité a ako ho dopĺňať?

marec 15, 2019 - 11:00
Privítanie nového človiečika na svete je radosť ale aj veľká zodpovednosť. Správny a zdravý vývoj dieťatka by mala každá budúca mamina podporovať už keď je bábätko v brušku.
Foto: 
Shutterstock

Zamysleli ste sa pred kupovaním výživových doplnkov, čo vlastne skutočne potrebujete, či nemíňate svoje peniaze zbytočne? Jednou zo základných mikroživín, ktorú musí tehotná žena do tela dopĺňať je železo – či už vhodnými potravinami, ktoré železo obsahujú alebo aj efektívnymi doplnkami výživy. Železo je pre tehotné ženy nevyhnutné a preto pri jeho nedostatku majú neskonalú chuť na mäso, pretože to obsahuje pre ne najľahšie prijateľnú formu železa – hémové železo.

Potraviny bohaté na železo

Platí základne pravidlo - pestrá a rozmanitá strava! V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Aký je medzi nimi rozdiel? Nehémové sa nevie do nášho tela vstrebať v takej miere ako hémové. Výhodou je, že vstrebávanie hémového železa podporuje vstrebávanie aj toho rastlinného. Hémové železo je obsiahnuté najmä v červenom mäse (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti – pečienky). Nehémové železo sa nachádza v strukovinách, listovej zelenine, semiačkach a podobne. Pozor však s čím potraviny s obsahom nehémového železa kombinujete a zapíjate. Čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného nehémového železa.

Železom vyživujete aj dieťa – prečo zvýšiť hemoglobín?

Ako rastie dieťa v brušku, aj jeho nároky na železo sa zvyšujú. Zásoby železa máme v pečeni, ale najviac sa ho nachádza v krvi, tam plní svoju úlohu. Červené farbivo teda hemoglobín v krvi roznáša kyslík do celého tela a to vďaka železu. Ak má žena málo železa v krvi, aj bábätko má obmedzený prístup ku kyslíku, teda nedostatočne dýcha. A to je už naozaj významný dôvod na to, aby si uvedomila, že zo všetkých minerálov a vitamínov je práve dostatok železa v tehotenstve kľúčový. Je dôležité nepodceniť situáciu s nízkymi hladinami hemoglobínu a reagovať na signály ako bledosť, únava, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, ktorými jej telo dáva jasne najavo, aby na dostatočné hladiny železa myslela. Ak má budúca mamička málo železa v krvi a ona túto situáciu dlhšie nerieši, môže byť aj s dieťaťom v ohrození. Anémia alebo chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa môže zapríčiniť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, v najhorších prípadoch až smrť plodu.

Ako zistíte, že máte nedostatok železa?

Nedostatok železa sa zisťuje z krvného testu najbežnejšie určením množstva hemoglobínu v krvi. Hodnoty železa, čiže množstvo železa v krvi priamo ovplyvňuje hodnoty hemoglobínu a tie sú pre mužov a ženy rôzne. Ženy by mali mať minimálne 120 g hemoglobínu na liter krvi, muži minimálne 135 g/l. Dôležité je vedieť aj hodnoty železa, ktoré by mal organizmus prijať za deň. Ženský organizmus je kvôli svojej reprodukčnej sústave a poslaniu donosiť zdravé deti viac závislý na kolísaní potrieb denného príjmu železa. Tabuľka prehľadne ukazuje, ako sa menia nároky žien na železo počas menštruácie a tehotenstva.

 

mg železa/deň

Žena bez menštruácie

0,8

Žena počas menštruácie

1,4 - 3,2

Žena na začiatku tehotenstva

2,5

Žena v druhom trimestri

6,6

Žena v treťom trimestri

7,5

Ako doplniť železo počas tehotenstva

V mnohých prípadoch tehotným ženám nestačí bohatá a pestrá strava na udržanie zdravej hladiny železa a sú nútené užívať tablety so železom. Mnohé mamičky skúsia užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobujú tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začnú dávkovanie redukovať alebo s užívaním skončia úplne. Aké je riešenie? Vyberajte si prípravky s prírodným hémovým železom, dopĺňanie bude rýchlejšie a efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Mnohé budúce mamičky majú veľmi dobré skúsenosti s výživovým doplnkom Globifer forte (www.globifer.sk), ktorý vyvinuli vo Švédsku, v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode. A keďže obsahuje prírodné hémové železo, výborne sa z neho železo vstrebáva a nespôsobuje žiadne tráviace ťažkosti (nadúvanie, zápcha, kŕče a pod.). Globifer forte obsahuje fortifikované hémové železo a je vhodné aj pre tehotné. Mať dostatok železa v tele je pre naše telo nevyhnutné a obzvlášť v tehotenstve je dôležité si ho strážiť, aby boli aj mamička aj dieťatko v dobrej kondícii.

- - Inzercia - -