Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

10 MÝTOV o laserových operáciách očí

marec 28, 2019 - 10:00
Zima je za nami, prichádza obdobie dlhších dní, s možnosťami na aktívny relax v prírode. Prechádzky, šport, prevetranie šatníka. No dioptrické okuliare môžu radosť z týchto činností prekaziť. Nehovoriac o blížiacom sa lete.
Foto: 
shutterstock.com

Napriek tomu, že laserové operácie očí sú ideálnym spôsobom, ako sa s nepraktickým rámom a hrubými sklíčkami rozlúčiť, spája sa s nimi niekoľko mýtov. Pozrime sa na ne s MUDr. Miriam Záhorcovou, očnou lekárkou a chirurgičkou z očnej kliniky NeoVízia.

MÝTUS 1: Operáciu nepotrebujem

Niektorí z nás majú to šťastie, že dioptrie nepotrebujú riešiť do vysokého veku. A tak považujú okuliare za módny doplnok. Krehký módny doplnok, ktorý nie je lacný, zvykne sa stratiť alebo sa zlomiť. Potom sú medzi nami jedinci, ktorí dioptrie potrebujú, ale okuliare nosiť nechcú. Preto siahajú po kontaktných šošovkách. Tie však predstavujú riziko infekcií a poškodenia rohovky. Bezbolestná laserová operácia priamo v rohovke odstráni dioptrie natrvalo a s dokonalejším efektom ako okuliare či najlepšie šošovky.

MÝTUS 2: Laserová operácia bolí 

Počas zákroku je bezbolestná každá metóda. Otázne je hojenie. Povrchové laserové metódy (PRK, Lasek, epi-LASEK, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser), pri ktorých chirurg odstraňuje povrch rohovky, spôsobujú určitý stupeň bolesti. Prvé tri dni po zákroku epitel dorastá, čo je pre pacienta bolestivé. Pri najmodernejších zákrokoch, ktoré očný chirurg vykonáva pomocou femtosekundového laseru, pacient počas operácie ani po nej žiadnu bolesť necíti! Už večer v deň zákroku môže čítať, posielať e-maily, pozerať televíziu a na druhý deň pohodlne pracovať.

MÝTUS 3: Operácia počká  

Pokojne aj do tridsiatky. Opak je pravdou. Čím skôr šetrenú laserovú operáciu podstúpite, tým dlhšie si budete môcť užívať slobodu a dokonalý zrak. Operácia femtosekundovým laserom trvá pár minút a už večer v deň zákroku uvidíte svet neopísateľne inak.

MÝTUS 4: Laserová operácia môže skončiť slepotou

Po operácii vždy uvidíte lepšie než s okuliarmi. Súčasné metódy sú natoľko bezpečné, že aj keby ste počas operácie mrkli alebo pohli hlavou, chirurg bezpečne dokončí operáciu do konca. Pred zákrokom absolvujete veľmi podrobné vyšetrenie, ktoré zahŕňa aj kontrolu sietnice a očného pozadia. Obe oči sa operujú naraz, rekonvalescencia je rýchla. Priamo po operácii už vidíte výborne, bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Bez obmedzení môžete o niekoľko dní aj športovať. Dlhšie si musíte počkať len na plávanie.

MÝTUS 5: Operácia je drahá

Operácia je o životnom štýle a živote bez obmedzení. Investícia do nového dokonalého zraku dá človeku toľko radosti a slobody, koľko nedokáže vytvoriť žiaden najnovší telefón či značková kabelka. Laserová korekcia dioptrií je navyše investíciou nastálo. Ostražitosť je na mieste najmä v prípade kliník, ktoré majú ceny postavené prinízko. Tiež v prípade tých, ktoré sľubujú predoperačné vyšetrenie a zákrok v jeden deň. Operáciu je možné navyše financovať aj na splátky, bez navýšenia.

MÝTUS 6: Rekonvalescencia po operácii trvá dlho

Pri operáciách femtosekundovým laserom s využitím metód NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D sa väčšina pacientov môže už na druhý deň vrátiť do práce. O týždeň môžete športovať alebo sa kúpať.

MÝTUS 7: Vysoký počet dioptrií sa nedá odstrániť

Operovať sa dá v dnešnej dobe akýkoľvek počet dioptrií. U vyšších počtov sa využívajú nelaserové metódy, takzvané fakické šošovky ICL. Ide o  účinnú bezbolestnú metódu, pri ktorej je možné pacientovi aj s dioptriami mínus 30 znížiť dioptrie prakticky na nulu.

MÝTUS 8: Astigmatizmus sa nedá odstrániť

O cylindrickej očnej chybe (astigmatizme), ktorá znižuje zrakovú ostrosť a znemožňuje rozoznávanie detailov, často vôbec nevieme. Nekorigovaný astigmatizmus pritom neraz  sprevádzajú bolesti hlavy, únava, pálenie a rezanie očí, znížená výkonnosť. Môže sa pridružiť aj vypadávanie vlasov alebo rias. Typické je tiež privieranie viešok pri pohľade do diaľky. Pri astigmatizme je tiež časté zhoršené vnímanie kontrastov. Veľmi často je prítomný u krátkozrakých a ďalekozrakých pacientov. Dnes ho vieme úspešne odstrániť pomocou laserovej metódy NeoLASIK HD alebo špeciálnych vnútroočných šošoviek.

MÝTUS 9: Na operáciu si musí žena počkať až po pôrode

Ženy nemusia s operáciou na nič vyčkávať. Ale asi u 20% žien s vyšším počtom dioptrií sa môže zrak po skončení tehotenstva mierne zhoršiť. U 80% ostáva dioptrická hodnota stabilná. V prípade, že zhoršenie zraku nastane, v rámci doživotnej laserovej záruky je možné mierny rozdiel bezplatne doladiť.

MÝTUS 10: Dioptrie sa mi môžu vrátiť

Ako sa bude vaša očná chyba do budúcna vyvíjať, nie je schopný predvídať nikto na svete. Po laserovej operácii sa môže natrvalo zastaviť. Ale ak sa pred operáciou dioptrie rýchlo zvyšovali, môžu ďalej rásť. Práve preto volia špecialisti zákrok s použitím femtosekundového lasera. Šetrná metóda umožňuje následné dolaserovanie. Viaceré slovenské očné kliniky poskytujú k femtosekundovým zákrokom doživotnú záruku. Znamená to, že ak sa vám v budúcnosti nižšia dioptrická chyba opäť objaví, dolaserovanie šetrnou metódou máte bezplatne.

- - Inzercia - -