Dnes je piatok, 14.máj 2021, meniny má: Bonifác
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Návrhárka Zarina Šimkovič: "Móda je umenie, no v prvom rade biznis." (1. časť)

apríl 01, 2019 - 08:00
Meno mladej a talentovanej návrhárky Zariny Šimkovič sa na slovenskej módnej scéne v ostatných mesiacoch udomácnilo. A niet divu. Víťazka projektu Nové tváre módnej scény za rok 2017 každou novou kolekciou len potvrdzuje, že má módu v krvi.
Foto: 

Ako sa k navrhovaniu modelov dostala, kto je pre ňu najväčšou inšpiráciou, akými slovami by opísala vlastné modely alebo čo znamená v preklade Zarina, nám porozprávala v prvej časti rozhovoru.

Zarina, Vaše meno znie pomerne medzinárodne. Viaže sa k nemu nejaká zaujímavá historka?

Aj keď moje meno znie zahranične, pochádzam zo Slovenska, tak ako aj celá moja rodina. Vždy, keď sa ma niekto spýta ako som dostala svoje zvláštne meno poviem, že jednoducho. Moja mama ho našla v knihe s menami pre bábätká. Pôvodne malo byť moje meno Zarrin, no keďže vtedy na Slovensku všetky mená museli končiť na A, dostala som meno Zarina. Význam mena je ,,zlatý“ a má perzské korene. Smiešnou pikoškou je, že keď sa narodil môj o 20 rokov mladší brat, dostal meno Alexander. Keď som sa maminy pýtala prečo, odpovedala jednoducho, chcela mať deti od A po Z.

Ako by ste seba, i Vašu tvorbu, opísali čitateľom, ktorí Vás zatiaľ nepoznajú?

So šitím som začínala na vysokej škole. Keďže som sa viac ako 15 rokov venovala spoločenskému tancu, začala som šiť tanečné oblečenie. Najskôr pre seba, potom pre všetkých ostatných. No vždy som túžila tvoriť módne kolekcie. Hneď po vysokej škole som sa prihlásila do súťaže ,,Nová tvár módnej scény“ každoročne vyhlasovanej  Bratislavskými módnymi dňami. Tú súťaž som nakoniec vyhrala. Odvtedy tvorím ucelené módne kolekcie, no venujem sa aj šitiu na zákazku. Za necelý rok a pól od mojej výhry vzniklo 5 kolekcií pod značkou Zarina Šimkovič a zúčastnila som sa dohromady siedmich prehliadok BMD. Moje kúsky sa predávajú v troch dizajnérskych obchodoch v Bratislave, ale aj Prahe. Podarilo sa mi spolupracovať so známymi tvárami ako Celeste Buckhingham, jej sestrou Carmel, Dianou Mórovou, Gabikou Drobovou či Barborou Krajčírovou.

Moju tvorbu by som opísala ako elegantnú , ženskú a praktickú. Chcem, aby si ženy mohli moje kúsky obliecť na normálny deň, ale aj na večerný kokteil s kamarátkami. Dôraz kladiem na jedinečnosť a kvalitu. Tvorím ucelené kolekcie, ktoré už na pohľad pôsobia ako celok a každý kúsok je sám o sebe dizajnérsky unikát. Každá kolekcia má svoje meno a hlavnú tému, ktorej sa pri tvorbe držím. V každej kolekcií sa snažím použiť inú špeciálnu techniku, či už ide o plisovanie vlastných látok alebo vytvorenie vlastnej potlače materiálov.

Ak sa vrátime na začiatok Vašej kariéry, čo Vás priviedlo práve k návrhárstvu?

Pamätám si, keď som mala asi 11 rokov a dostala som svoj prvý šijací stroj. Vtedy som si ušila nohavice z posteľnej plachty a následne som ich batikovala vo vani. Takýchto pokusov bolo samozrejme viac. Vždy ma bavilo objavovať niečo nové. Neskôr som začala kopírovať strihy, či už z Burdy, alebo aj z iného oblečenia a učila som sa šiť. Som vlastne samouk, šitie som nikdy neštudovala. Neskôr, keď som si vyberala vysokú školu, chcela som ísť študovať návrhárstvo, rodičia z toho príliš nadšení neboli, chceli pre mňa to najlepšie. Nakoniec som sa rozhodla študovať dizajn produktov, ktorý síce so šitím a návrhom oblečenia nesúvisel, no naučil ma dôležité procesy tvorby. No počas celej vysokej školy som sa venovala šitiu a založila som si firmu. Keď som štúdium ukončila, voľba bola jasná. Víťazstvo v súťaži BMD ma v tom iba utvrdilo.

Dá sa dnes návrhárstvom na Slovensku uživiť?

Áno, dá, no je to veľmi náročná a ťažká práca. Ale také je asi každé podnikanie. Dizajnér musí byť v dnešnej dobe všetkým - návrhárom, obchodníkom, social media managerom, fotografom, stylistom. Musíte stále vymýšľať niečo nové, iné, čo by ľudí zaujalo, čo by sa predalo. Móda je umenie, no v prvom rade biznis ... ako každý iný. No aj keď je to tak, svoju prácu by som nemenila za nič iné. Návrhárstvo bolo vždy mojim snom a krôčik po krôčiku sa stále posúvam vpred. 

Máte povedzme aj iné záľuby / činnosti, v ktorých vynikáte?

Na vysokej škole som sa naučila robiť v rôznych počítačových programoch, ktoré dodnes využívam pri tvorbe svojich kolekcií, grafických vizuálov či potlače na látku. Ak je to potrebné, venujem sa aj tvorbe interiérov, ktorú som študovala na magisterskom stupni.  Posledný rok som začala aj s fotením vlastných kolekcií a následnou post produkciou. Ako som už spomínala, dlhé roky som tancovala, s naším tímom sme boli niekoľkonásobní majstri Slovenska, ale aj siedmi na majstrovstvách sveta. Ani teraz si bez pohybu neviem predstaviť život. No myslím si, že vynikám skôr osobnostnými črtami. Som veľmi trpezlivá, nevzdávam sa a verím svojim snom. 

Na základe akého kritéria volíte materiály na šitie Vašich modelov?

Vo svojej tvorbe kladiem veľký dôraz na kvalitu a presne také musia byť aj materiály, ktoré používam. Musia byť v prvom rade príjemné na dotyk, na nosenie. Tvorím módu, ktorú majú ľudia používať, čo znamená, že materiály musia byť prispôsobené aj na opakované pranie a údržbu.

Koľko ľudí pôsobí vo Vašom tíme? Ako máte rozdelené úlohy?

Môj tím je veľmi malý. O väčšinu vecí sa starám sama, stále aj veľa šijem, no spolupracujem aj s ďalšími krajčírkami, keďže sa to nedá všetko stíhať. Veľa vecí sa rieši externe, potlače látok, plisovanie... Občas najímam externých fotografov, no rada si kolekcie nafotím aj sama. Takisto mám pár modeliek, na ktoré sa môžem spoľahnúť, a s ktorými spolupracujem, či už pri fotení alebo na prehliadkach. Posledný rok sa do tímu pridal už teraz môj budúci manžel, s ktorým preberám všetko, čo sa značky týka, od návrhov kolekcií, materiálov, spoluprác, ale aj celkové smerovanie značky. Je veľký pedant a neunikne mu ani jedna nitka na práve dokončených šatách.

Ako vnímate konkurenciu? Napriek tomu, že na módnej scéne nepôsobíte dlho, máte pocit, že i Vy ste pre návrhárov inšpiráciou?

Konkurenciu  samozrejme vnímam, no skôr ako inšpiráciu. Vždy si rada pozriem ich kolekcie z BMD, Fashion Live či pražského týždňa módy. No myslím si, že sme každý veľmi rozdielny, každý má svoj jedinečný štýl a tvorí iný typ módy. Či som pre niekoho inšpiráciou? To vôbec netuším, no verím, že o pár rokov ňou budem môcť byť. Bude mi cťou.

Keď už sme pri inšpirácii, kde ju najčastejšie nachádzate?

Proces tvorby kolekcií je u mňa vždy taký istý. Hľadanie inšpirácie k nemu nepochybne patrí. Vždy sa inšpirujem novými svetovými trendmi. Pár z nich vždy pretavím aj do novej kolekcie. Takisto si zvolím tému kolekcie, názov, a k nej hľadám následné inšpirácie, čím vznikne takzvaný moodboard.  Vždy však dbám na to, aby veci, ktoré navrhnem, vyjadrovali filozofiu mojej značky.

Čo aktuálne obdivujete na domácej / svetovej módnej scéne?

Už pár rokov som fascinovaná značkou Valentino pod taktovkou dizajnéra Pierpaola Piccioli, ktorý tento rok vyhral významné celosvetové ocenenie ,,Dizajnér roka“. Každá jeho kolekcia ma nechala v nemom úžase. Premyslené od začiatku do konca. Verím, že raz vytvorím aj ja kolekciu, ktorá sa aspoň trochu priblíži tým jeho. Na domácej scéne je mojim favoritom jednoznačne Boris Hanečka. Je to umelec v pravom slova zmysle. Na poslednej jeho prehliadke mi vyhŕklo aj pár sĺz. Bolo to predstavenie par excellence s krásnymi šatami v hlavnej úlohe.

Chceli by ste spolupracovať s niektorým z našich či zahraničných návrhárov?

Zatiaľ som nad tým nerozmýšľala. Skôr si viem predstaviť stáž v nejakej zahraničnej módnej značke. Vidieť ako sa móda robí naozaj vo veľkom svete. Na Slovensku si viem skôr predstaviť spoluprácu s dizajnérmi, ktorí tvoria produkty, ktoré by moju značku dopĺňali – kabelky, topánky, rôzne doplnky.

Ukážka tvorby návrhárky Zariny Šimkovič:

Zdroj foto: Archív Zarina Šimkovič

Viac foto nájdete TU.

Druhá časť rozhovoru už zajtra! Dočítate sa, ktorým známym Slovenkám Zarina navrhla šaty, čo považuje za najnudnejší kúsok v dámskom šatníku, v čom najčastejšie vídať ju a ešte oveľa viac. :-)

- - Inzercia - -