Dnes je nedeľa, 25.október 2020, meniny má: Aurel
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Veronika Hložníková: Moje modely zvýrazňujú osobnosť a ženskosť

apríl 13, 2019 - 13:03
Je talentovaná, kreatívna a úspešná. Módna návrhárka VERONIKA HLOŽNÍKOVÁ oslavuje dvadsať rokov úspešnej tvorby na našej módnej scéne. Ako po minulé roky, aj teraz sa predstaví na Bratislavských módnych dňoch.

Neuveriteľné, už dvadsať rokov úspešne pôsobíte na našej módnej scéne! Aké sú vaše pocity?

Ťažko povedať. Za tie roky som prešla určitým procesom. Niečo som sa naučila, prípadne sa aj poučila. Tých dvadsať rokov na módnej scéne pre mňa znamená istú stabilitu, pri svojej práci mám pocit pokoja. Neprežívam silné emócie. Je pozitívne, že sa v sebe, aj vo svojej práci lepšie vyznám.

Vaša tvorba oslovuje konzervatívnejších ľudí, ale aj takých, ktorí radi experimentujú. Akí klienti vás vyhľadávajú najviac?

Moju klientelu tvorí široké spektrum zákazníkov. Robím pre rôzne typy ľudí, či už z hľadiska veku, alebo konfekčnej veľkosti. Základ mojej klientely tvoria ženy štyridsať plus. Menej vytváram modely pre mladšie klientky, maximálne šijem pre dcéry svojich stálych zákazníčok. Tvorím pre dámy, ktoré potrebujú biznis modely. Moja tvorba nezahŕňa bežnú konfekciu, ale skôr modely so zaujímavými prvkami a ženskými detailami. Zameriavam sa na klientky, ktoré potrebujú modely do práce. Mojím cieľom je, aby model vyjadroval ich osobnosť, nemal by to byť úplne bežný kúsok.

Je podľa vás, z pohľadu návrhárky, ťažké presadiť sa na slovenskom trhu, ak netvoríte produkt pre masy?

Prešla som si istým vývojom. Pred rokmi, keď som začínala, bolo na scéne oveľa menej módnych návrhárov. Nebolo vtedy zložité sa presadiť. Myslím si, že každá doba má rada mladých módnych tvorcov. Mladý človek sa chvíľkovo ľahšie presadí, dôležité je, aby si dokázal udržať svoju kvalitu a líniu. Ak je návrhár šikovný, tak nájde spôsob ako preraziť. Mladí módni návrhári dnes majú možnosť zaujať a presadiť sa rôznymi spôsobmi či prezentáciami.

Ako sa vy osobne „pasujete“ s konkurenciou? Vnímate ju?

Samozrejme, že u nás mám konkurenciu, ale tak je to v poriadku. Nerada by som zaspala na vavrínoch, keby tu konkurencia nebola. Vnímam to pozitívne. Konkurencia ma dokáže pozitívne naštartovať. Viem oceniť kolekciu svojich kolegov, ak sa im niečo skvelé podarí. Beriem to skôr ako motor pri svojej tvorbe. Musím byť neustále v strehu a do svojej tvorby vložiť veľkú energiu.

V módnom biznise pôsobíte roky. Ak by ste mali vymenovať tri míľniky, ktoré módu za ten čas ovplyvnili najviac, aké by to boli?

Minimalizmus v mojej tvorbe mi veľmi nesedel. Skôr sa mi páčil „luxury“ štýl a ženská móda. Teraz je momentálne určitý trend šialenej módy. Presadzujú sa iné modely, ako sa nosili kedysi. Do popredia prišla skôr individualita. Dnes sa aj čosi škaredé v móde považuje za pekné. S touto mladou a šialenou módou sa však veľmi nestotožňujem. Je to zrejme problém mojej generácie. Viem si však vybrať aj prvky extravagancie. Vo všeobecnosti však v mojich kolekciách dominuje ženskosť a ženské prvky.

Čo zaručene nenájdeme vo vašom šatníku?

V mojom šatníku nenájdete takmer žiadne farby. Chodím oblečená výhradne v čiernej farbe. Už sa chystám, že tento rok zaradím do svojho šatníka aj nejaké farbičky. Určite si však neoblečiem nič žlté či tyrkysové, hoci tieto farby milujem. Používam ich vo svojich kolekciách, ale na mne ich neuvidíte.

Z čoho by ste originálny kúsok nedokázali vytvoriť ani vy?

Nemám rada nekvalitné materiály. Nevyhovuje mi polyester a iné umelé materiály. V mojej tvorbe je základom kvalitný materiál modelov. Nepáčia sa mi ani flitre, tento materiál mi je veľmi nepríjemný na dotyk. Viem, že flitre sú stále veľkým hitom, napriek tomu sa im bránim.

Čo považujete za najnudnejší kúsok v šatníku žien?

Nechcem niečo úplne zavrhovať. Ak sa zamyslím, tak s každým kúskom sa dá niečo vymyslieť. Mám rada aj celkom obyčajné veci, ak sú dobre skombinované. Pre mňa sú nudným kúskom v šatníku telové pančuchové nohavice. Nedá sa im však vyhnúť. Telové pančuchy by sme v šatníku mať mali. No ja osobne uprednostňujem iné typy tohto kúsku.

Ako by ste zhodnotili štýl obliekania Sloveniek?

Myslím si, že Slovenky sa vedia pekne obliecť. Majú cit pre módu. Všimla som si, že v niektorých krajinách sa ženy nevedia vhodne obliecť. Slovenky sa vedia krásne upraviť aj obliecť a vedia vyzerať mimoriadne šarmantne a štýlovo. Máme to jednoducho v krvi.

Môžeme sa podľa vás niekedy priblížiť k úrovni svetových metropol módy?

Myslím si, že máme na Slovensku veľmi veľa kvalitných módnych tvorcov. Vedeli by sa popasovať aj so zahraničnou konkurenciou. Všetko je, žiaľ, otázkou financií a v zahraničí je to v tomto smere pre návrhárov ľahšie ako u nás. Nápady či kreativita našim tvorcom rozhodne nechýbajú.

Čo je na navrhovaní modelov z vášho pohľadu najnáročnejšie?

Najťažšie je podľa mňa vytvoriť model, ktorý máte v hlave. Niekedy to ide jednoducho, poslúcha vás látka aj strih. Inokedy sa to diametrálne líši od toho, čo ste si predstavili a ako sa materiál správa v dielni. Mám rada, ak dokážem nájsť riešenie, aby bol model podľa mojich predstáv. Nie vždy sa spojí predstava s realizáciou. Podobné je to však aj v živote. Nie vždy sa nám podarí všetko, čo sme si vysnívali.

Koľko času vám zaberie príprava kolekcie na BMD?

Vždy pripravujem menšie kolekcie šiestich či siedmich modelov. Realizácia a šitie modelov na toto krásne podujatie mi trvá týždeň až desať dní. Samozrejme, ako po iné roky, aj tento rok sa na Bratislavské módne dni veľmi teším.

- - Inzercia - -