Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Za toto sa vám vaše telo vo vyššom veku poďakuje!

máj 20, 2019 - 16:00
Väčšinová skúsenosť hovorí, že v mladosti na starobu veľmi nemyslíme. Lekári však už celé roky upozorňujú na to, že najlepšou medicínou je prevencia. Ako budú vaše kosti vyzerať o pár rokov?
Foto: 

Až 99% našich kostí a zubov tvorí vápnik. Maximum kostnej hmoty sa pritom vytvára do približne 25. roku života, do 55. roku života žijeme v udržiavacom režime, kedy je potrebné dbať na dostatočný príjem vápnika a udržať si kosti a zuby zdravé. Po 55. roku života dochádza k rapídnemu úbytku vápnika, kedy je potrebné jeho príjem ešte viac posilniť. Stručne povedané, vápnik potrebujeme dopĺňať počas celého života. Rozprávali sme sa o tom s internou lekárkou, MUDr. Timeou Kovácsovou.

Kedy je potrebné zvýšiť príjem vápnika?

Nakoľko vápnik si naše telo nedokáže vytvoriť samo, celkovo je dôležité konzumovať potraviny, z ktorých ho prijmeme dostatok. Sú to napríklad brokolica, vajíčka, sezamové semienka, sója, orechy, ryby či ovsené vločky. Na druhej strane, spoľahnúť sa výhradne na bežné stravovanie sa je odvážne, keď si pomyslíme, že vápnik je najviac zastúpeným a potrebným minerálom pre naše telo. Preto určite odporúčam doplniť jeho prijímanie prostredníctvom kvalitných výživových doplnkov. Nie je potrebné prijať nimi 100 % odporúčanej dennej dávky, zvyšok sa naozaj prijme v potrave.

Na čo dbať pri výbere správneho doplnku výživy?

Konkrétne pri vápniku je veľmi dôležité, aby bol súčasťou aj vitamín D, ktorý je na správnu absorpciu a využitie vápnika v tele nepostrádateľný.

Rad Wellness by Oriflame prišiel s novinkou v podobe výživového doplnku Morský vápnik+vitamín D. V čom vidíte jeho pozitíva?

No v prvom rade obsahuje spomínaný vitamín D. Ďalším pozitívom je, že obsahuje komplex Aquamin™. Ide o jedinečný morský komplex pochádzajúci zo 100% morských rias, ktoré poskytujú bioaktívny vápnik, horčík a 72 ďalších stopových minerálov. Mnohé vápnikové doplnky sú vyrobené zo zemitých hornín a obsahujú len jeden minerál, vápnik. Navyše to, že je čerpaný z morských rias, znamená, že pochádza z udržateľných zdrojov a je ľahko stráviteľný, takže nezaťažuje naše trávenie.

V akej forme je vhodné dopĺňať vápnik?

Často sa stretávam s tým, že aj napríklad moji pacienti vápnik síce užívajú, ale vo forme tabliet, kedy ho jednoducho prehltnú. Nie je to vhodné, pretože vápnik je ťažko stráviteľný. Aby sme nášmu tráveniu pomohli, je vhodné buď ho cmúľať alebo rozkúsať. Morský vápnik + vitamín D od Oriflame je v cmúľacej forme, čím tiež prispieva k jeho ľahšiemu stráveniu.

Objednajte si nový Morský vápnik+vitamín D od Wellness by Oriflame na www.oriflame.sk. Po registrácii na stránke navyše môžete všetky produkty od Oriflame objednať so zľavou 20%.

- - Inzercia - -