Dnes je piatok, 23.apríl 2021, meniny má: Vojtech
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ak snívaš o kariére dizajnéra, máš ešte päť dní

jún 10, 2019 - 11:54
Už len do tohto piatku sa môžeš prihlásiť do súťaže ,,Nové tváre módnej scény“ od BMD by Mercedes-Benz, preto by som ti rada povedala, ako súťaž prebieha a čo víťazstvo prinieslo mne.
Foto: 

Do tejto súťaže som sa prihlásila, keď som končila vysokú školu. Už počas štúdia som sa venovala šitiu, bola to taká moja ,,brigáda“ popri škole. Šila som tanečné kostými, keďže som dlhé roky tancovala. Vždy som však snívala o tom, ako budem tvoriť vlastné kolekcie. Tak som sa prihlásila, s malou dušičkou. Príliš som si neverila. Vlastne ani vtedy, keď zverejnili výber finalistov.

Ďalej nasledovalo osobné stretnutie s porotou, kde každý finalista priniesol jeden ušitý outfit a odprezentoval myšlienku svojej kolekcie. Témou môjho ročníka bola ,,Vôňa kávy“. Priznám sa, že kreslenie nebolo vždy mojou silnou stránkou, no na vysokej škole som sa naučila robiť v grafických programoch, ktoré mi pomohli aj pri kreslení mojej prezentácie do súťaže.

Po stretnutí s porotou nasledoval veľký deň, v podobe prehliadky, kde každý finalista predviedol svoju finálnu kolekciu ôsmich outfitov. Tá moja sa konala v úžasných priestoroch kostola Klarisiek. Stále si pamätám pocit, keď som tam ráno prišla a mala som pocit, že moja kolekcia je úplne odlišná od ostatných, len som nevedela, či v tom správnom smere.

Musím uznať, že finálny večer bol stresujúci, prvý krát sa predstaviť pred ľuďmi so svojou prvou ucelenou kolekciou. No myslím, že si to všetci súťažiaci veľmi užili a získali veľmi cenné skúsenosti do života.

Vďaka víťazstvu na BMD som získala mnohé vecné ceny, no čo si vážim ešte viac, získala som študijný program na MOD’SPE Paris Central Europe, prestížnej fashion business škole, ktorá sa nachádza priamo u nás, v Bratislave. Všeobecne si myslím, že naši dizajnéri sú veľmi kvalitný po umeleckej stránke, no čo sa týka tej business stránky, trochu zaostávame. A presne to sa učí na tejto škole. Ako naplánovať kolekciu, ako si pripraviť rozpočet, prieskum trhu a mnoho ďalšieho, pod vedením zahraničných lektorov.

Ďalším veľkým benefitom bola pre mňa možnosť zúčastniť sa aj na ďalších BMD  v priebehu roka a predviesť aj ďalšie svoje kolekcie a tým sa pomaly zaradiť medzi etablovaných dizajnérov.

Ak stále váhaš, či sa prihlásiť, nemáš sa čoho báť. Stojí to za to. A ak nevyhráš, aspoň si vyskúšaš, ako vytvoriť ucelenú kolekciu a predvedieš ju na jesenných BMD 2019.

Za foto ďakujem Petre Pavlík Huraiovej.

Prajem pekný týždeň,

- - Inzercia - -