Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veľký deň pre Slovensko, veľký deň pre slovenskú módu

jún 15, 2019 - 21:52
Dnes sa uskutočnila inaugurácia prezidenta Slovenskej republiky. Táto udalosť je o to výnimočnejšia, že na túto pozíciu prvý krát v dejinách Slovenska nastúpila žena.
Foto: 
Ramon Leško

Pani prezidentka sa už od začiatku prezentovala ako podporovateľka slovenskej módy, aj tým si ma získala. Už v minulosti sme ju mohli vidieť v kabáte z dielne Petry Tóth, či v šatách od Dany Kleinert. Uplynulý týždeň sa dokonca objavila na titulke česko-slovenského Vogue, čo je synonymom módnej biblie, kde zapózovala v elegantnom kostýme od slovenskej značky Nehera. Preto je samozrejmé, že som sa nevedela dočkať na šaty, ktoré zvolí na svoj veľký deň.

Šaty na inauguráciu pre pani prezidentku navrhol slovenský dizajnér Boris Hanečka, ktorého mám ja osobne veľmi rada. Boris je v mojich očiach veľký umelec. Jeho diela sú často krát až teatrálne, vyjadrujú hlbšiu myšlienku. Na post prezidentky sa však viaže prísny protokol, ktorý musí každý dizajnér dodržať. Práve preto sme na dnešnej udalosti mohli vidieť prezidentku v minimalisticky strihaných puzdrových šatách, v dĺžke pod kolená, svetlo modrej farby. V oblasti pliec a rukávov dizajnér použil zaujímavý detail zvlnenej látky, ktorý umocnil eleganciu šiat na tak dôležitú udalosť. Tento detail, pásy látky, ktoré sa tiahli plecami až po spodok rukávu, vyjadrujú tok rieky Dunaj. Modrá farba šiat zase vyjadruje dôveru, úprimnosť, stabilitu. Mimochodom, táto farba učarovala už Márií Terézií v dobe jej vlády, čo bol ďalší významný míľnik pri výbere slávnostných šiat. Ja osobne som z návrhu unesená. Šaty pôsobili elegantne, no zároveň moderne. V jemnej modrej farbe pani prezidentka vynikla,  strih puzdrových šiat lichotil jej štíhlej postave. Myslím, že v tom môžeme nájsť aj hlbšie posolstvo, výber šiat môže vyjadrovať víziu jej budúcej vlády. S citom a rozvahou viesť náš štát v modernej dobe.

Celkový styling doplnila pani prezidentka svetlo modrými lodičkami na strednom opätku a elegantnou kabelkou bielej farby.

Zuzanu Čaputovú, našu novú pani prezidentku, vnímam už od začiatku ako novú ikonu a som naozaj hrdá, že sa rozhodla podporovať slovenský dizajn. Slovenská tvorba sa vyznačuje kvalitou a nápadom, preto si veľmi vážim, že sa prostredníctvom hlavy štátu táto kvalita môže prezentovať a ukázať celému svetu.

- - Inzercia - -