Dnes je utorok, 04.august 2020, meniny má: Dominika, Dominik
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Umelecký festival v Trenčianskych Tepliciach sa zapojil do boja proti odpadu

jún 18, 2019 - 14:00
Už 21. – 23. júna bude v Trenčianskych Tepliciach multižánrový festival ART IN PARK. Okrem kvalitného umenia chcú organizátori podporiť edukáciu v oblasti odpadu a šíriť princípy zero waste. Súčasťou bude kompostovateľný riad, prednášky, workshopy a filmové premietanie na tému ochrany životného prostredia.

Umelecký festival ART IN PARK každoročne prináša do kúpeľného mesta Trenčianske Teplice kvalitné  a ľahko uchopiteľné umenie pre široké vekové kategórie.  Za jeho organizáciou stojí občianske združenie CULTURA a Oblastná organizácia cestovného ruchu Trenčianske Teplice. Okrem umeleckého zážitku chcú organizátori podujatia edukovať návštevníkov v oblasti ekológie a zabezpečiť tak, aby festival nebol záťažou pre životné prostredie. Do programu zaradili filmového premietanie s ekologickou tematikou, prednášky a workshopy na tému, ale aj ekologický riad na mieste. „Touto cestou sme sa rozhodli ísť kvôli množstvu odpadu, ktorý podobné akcie vyprodukujú. Festival sa stal počas predchádzajúcich 3 ročníkov naozaj obľúbený medzi obyvateľmi aj návštevníkmi mesta. Je to príležitosť sprostredkovať im dôležitosť tejto témy,“ uviedla organizátorka z CULTURA o.z, Zuzana Danechová.

Kompostovateľný riad a separačné zóny

Hlavným krokom v podpore zero waste myšlienky bude pre organizátorov vyžívanie kompostovateľného riadu a ďalšieho príslušenstva v gastro zóne festivalu. „Využívať budeme riady z materiálov ako cukrová trstina alebo kukuričný škrob,“ hovorí Z. Danechová. V rámci festivalu budú zároveň vyhradené zóny so separovaným odpadom. Pre biologicky rozložiteľný odpad bude vyhradená samostatná nádoba určená pre kompostovateľný riad. Na festivale bude tiež okrem separovania a kompostovania využívaný systém vratných pohárov.

Spolupráca s INCIEN

Do programu festivalu organizátori zaradili diskusie o koncepte  zero waste a udržateľnosti v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky. Martina Ľuptáková sa s návštevníkmi v prvej prednáške porozpráva o problematike rýchlej módy a jej dopade na planétu a životy ľudí, ktorí pracujú v textilnom priemysle a vysvetlí pojmy ako upcyklácia, recyklácia, downcyklácia alebo princípy kapsulového šatníka.  V druhej prednáške rozoberie mýty a pravdy o odpade a zodpovie, ako to v skutočnosti je so systémom vratných plastových fliaš alebo či je separácia odpadu postačujúca.

Edukácia prostredníctvom filmov

Jednou z nosných častí festivalu je filmová tradícia mesta, ktorá má už 26 rokov. Tento rok je rozdelená do 5 filmových sekcií, do ktorých bude zaradená aj sekcia EKO. Súčasťou budú edukatívne dokumenty, ktoré festival prináša v spolupráci s environmentálnym združením MY SME LES. Premietaný bude slovenský dokument Nesmrteľný les, islandský film Woman at War alebo dobrodružné Putovanie so sobíkom.

K ekológii sú vedené aj deti

Do programu festivalu zaradili organizátori aj tvorivé workshopy určené pre deti aj dospelých, ktoré pripravujú spolu s partnerom podujatia, so slovenským týždenníkom Praktická Slovenka. Charakteristické budú využívaním recyklovaných materiálov. Deti v sprievode rodičov si tak osvoja myšlienku opätovného využívania niektorých predmetov. Tvoriť sa budú interiérové doplnky, detské hračky či záhradné dekorácie.

Program v parku bude počas trvania festivalu ART IN PARK 21. – 23. júna pre všetkých návštevníkov zdarma. Všetky informácie o 4. ročníku môžete sledovať na www.artinpark.sk alebo Facebooku.

- - Inzercia - -