Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Lucia Rybárová: Takto vyzerá móda podľa MamaLu

august 11, 2019 - 20:00
Móda. Človek by povedal, že pre niekoho, kto žije módou v súkromí a tak nejak prirodzene aj v práci, ide o jednoduchú tému. Keď sa ma niekto pýta na moju prácu, vyslovujem to však s veľkým rešpektom. Áno, som módna dizajnérka.
Foto: 

Potom občas prídu otázky s tým spojené: Ako k tomu prišlo? Čo si študovala? Čo si robila predtým? Áno, to by mohol byť celkom fajn úvod. Zvyknem totiž vravieť, že to, že niečo vyštuduješ, ťa ešte nerobí odborníkom v danej oblasti a nie je zárukou úspechu. Mám okolo seba veľa živých príkladov. Úspech ti bude naklonený vtedy, ak to, čo robíš skutočne miluješ a dávaš do toho kus svojho srdca. To je aj môj prípad. Študovala som fotografiu, neskôr masmediálnu komunikáciu, bola som v zahraničí a dlhé roky pracovala v realitnom biznise. No mojím svetom bola móda. Fakt, že sa konečne stala mojou prácou, je to, čo mi dáva krídla, hoci je to neraz ťažký boj.

Móda v mojej tvorbe

Keď sa na seba pozriem spätne ako na mladučkú babu až po súčasnosť, keď som mamou, vždy som mala blízko k netradičným kombináciám. Týka sa to najmä farieb a vzorov. Farby sú podľa mňa život a ten je príliš krátky krásny na to, aby sme nosili šedé či čierne kabelky nudných strihov. Nehovorím, že sa neviem nadchnúť pre čiernu kabelku, ale u mňa musí obsahovať niečo netradičné, čo nesie moju stopu. Stopu slobody, inakosti a svojskosti. Mám jednu líniu, ktorá vznikla po úmrtí, respektíve v deň úmrtia veľkého Karla Lagerfelda. Aj kabelka nesie meno Karl. Ide o "basic biznis tašku" v dvoch veľkostiach s čistou hladkou líniou, no predsa len má úplne ledabolo strihanú klapňu.

Hra s farbami je to, čo ma baví najviac. Vyhľadávam farby v práci aj súkromí. I keď u mňa nájdete líniu kabeliek klasického strihu, bude žiariť farbami a pravdepodobne na nej nebudú chýbať strapce.


Ja a moja dcéra

Nemám rada prvoplanové veci. Vždy ocením pridanú hodnotu a ak je za tým niečo viac. Z môjho pohľadu je veľmi milé, ak si mama a dcéra oblečú rovnaké šaty a sú "na zjedenie". No mne to i tak nestačí. Moja pozornosť patrí detailom a doplnkom. Opakujúca sa látka na oblečení, avšak v inom strihu, prípadne čelenka u dcérky a vrecko na košeli u mamy z tej istej látky. Tým, že sa zaoberám aj výrobou kožených mokasín a sandál na mieru, ide najmä o topánky z rovnakej kože, ideálne zaujímavej farbou, dizajnom, alebo kabelka a mini kabelka. Móda je hra a čím viac sa s ňou pohrám, tým viac nás obe môže baviť a tešiť.

Záverom ...

... by som rada napísala úvahu o dnešnej móde. Ja ako veková kategória 30 + si pamätám dobu, keď sme s rodičmi (ja ako školáčka) mohli ísť do Rakúska a kúpiť si veci od výmyslu sveta. Bol to veľký sviatok. Na Obchodnej ulici v Bratislave bolo tiež pár obchodov, no nič extra. Odvtedy pretieklo veľa vody a aj módy. Treba mať oči i uši otvorené. Nepovažujem za kreativitu navštíviť niektorý z reťazcov a nakúpiť 3 tašky oblečenia, ktoré sú vlastne hotové outfity aj s topánkami a kabelkami.

V momente, keď sme s rodinou začali cestovať aj do Ázie alebo keď som v USA videla váľať sa haldy odevu bez akejkoľvek hodnotu, keď som začala byť nervózna z vlastného preplneného šatníka, prišla potreba niečo zmeniť. Extrémne rada sa pohrabem v sekáči a akonáhle nájdem dizajnérsky poklad za pár eur, to je radosti! :-) 

Vždy, keď po niečom skutočne túžim, hoci ide o dizajnérsky kúsok, na ktorý treba pár mesiacov šetriť, milujem ten pocit, keď ho konečne mám.  No a taká je aj moja tvorba. Lacných vecí je plný svet. Nechcem produkovať ďalšie. Chcem prinášať krásu a kvalitu, ktorú jedného dňa možno zdedia aj naše dcéry. Kúsky - originálne a svojské, ktoré nesú môj rukopis a budú vás tešiť dlhý, predlhý čas.

- - Inzercia - -