Dnes je nedeľa, 24.január 2021, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chystáte sa na Deň kroja? Zažiariť môžete aj v tomto!

august 12, 2019 - 07:00
V histórii každého národa patrí významné miesto ľudovej kultúre ako nositeľke najvýraznejších etnických špecifík. Osobitné postavenie pritom patrí tradičným odevom - krojom.
Foto: 

Tie už stabilne pútajú pozornosť nielen nás laikov, ale tiež umelcov a etnografov. Prvých pre svoju farebnosť a malebnosť, druhých pre bohatú výpovednú hodnotu o kultúre a spôsobe života ľudu, ktorý ho vytvoril. 

Dnes si prezradíme čosi bližšie o kroji zo Šariša. (Fotografie si pozrite napríklad TU) Postupne budeme pokračovať ďalšími regiónmi, a to až do dlhoočakávanej udalosti Deň kroja 2019!

ŠARIŠ

Rozsiahle horstvá a podhorské pásma, množstvo potokov a riek, prírodné krásy a nádherné kultúrne pamiatky. To je región Šariš. Od najstarších čias ovplyvnili kultúru regiónu viacereé vlny prisťahovalcov - Nemci, valaská kolonizácia, neskôr Rusíni, Ukrajinci. Popri Slovákoch tu žijú dodnes. Drevené zvonice i kostolíky Rusínov a Ukrajincov zdobené ikonami sú dokonca na Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na krojoch sa však etnická pestrosť neprejavila. Mužské odevy šili krajčíri pre široký okruh obyvateľstva, no ženské kroje sa odlišovali výzdobou. Ich typickým reprezentantom sú obce západného Šariša, medzi ktoré patria aj Kojatice. Čepce mali okrúhle dienko zdobené krásnou čipkou. Živôtik sa zdobil stuhami, flitrami a zlatými nášivkami. Aj mužské nohavice z ľanového plátna sa bohato zdobili okolo rázporkov, a to ornamentmi z našívaných šnúrok. Používali sa tiež ozdobné súčasti z červeného tkaného plátna. Na severe regiónu sa zachovali archaickejšie krojové prvky.

Slovenský unikát

Šarišský kroj z medovníka môžu vidieť návštevníci v prešovskej Passage na Floriánovej ulici. Je replikou originálu, ktorý je zdokumentovaný v Krajskom múžeu v Prešove. Tento typ kroja sa nosil v 70 obciach regiónu Šariš. Zhotovila ho Mária Muráriková.

Na Dni kroja v Banskej Bystrici určite nebude núdza ani o kroje zo Šariša. Srdečne vás naň pozývame:

Zdroj foto: SITA

Informácie pochádzajú z publikácie KROJE SLOVENSKA (autori: Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová, Peter Brenkus)

- - Inzercia - -