Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na výbere správneho školského batohu záleží

august 16, 2019 - 06:00
Dôležitý míľnik v živote každého dieťaťa je jeho nástup do školských lavíc. Zmení sa jeho denný harmonogram, pribudnú povinnosti a domáce úlohy. S týmito pribúdajúcimi zmenami, na ktoré si musí zvyknúť, súvisí aj výber vhodnej školskej tašky, s ktorou bude spätý niekoľko hodín denne.
Foto: 

Školáci sa predovšetkým zaujímajú o vzhľad svojho školského batohu. Vedia sa na prvý pohľad zamilovať do potlače svojich obľúbených komixových hrdinov, zvieratiek či princezien z animovaných rozprávok. Áno, túto by som chcel/a! V tejto chvíli pre nich prestali existovať iné kritériá, podľa ktorých by si mali svoju školskú tašku vybrať. V tomto momente by sa do tohto dôležitého rozhodovacieho procesu školákov mali zapojiť rodičia, ktorí myslia predovšetkým na zdravie a celkový vývin svojho dieťaťa. Niekoľkokilové školské tašky tvoria obrovskú záťaž na chrbty a celkové držanie tela malých školákov, ktorí si takto dennodenne nosia úctyhodný náklad kníh, učebníc, pomôcok a jedla, ktoré si bohužiaľ nevedia správne ergonomicky rozložiť.

Kritéria, ktoré nepodceňujte

Na čo všetko by mali rodičia dohliadať pri výbere školskej tašky či už ide o prváčika, alebo staršieho žiaka? Predseda Slovenskej komory fyzioterapeutov RNDr. Mgr. Csaba Csolti hovorí: „Pri výbere školskej tašky odporúčam ruksaky s pevne vystuženou chrbtovou časťou ako aj ramennými popruhmi, aby boli plochy dotýkajúce sa tela prevzdušnené. Pri väčších rozmeroch by mali byť tašky vybavené nastaviteľnými zaisťovacími pásmi aj vpredu. Tiež je potrebné vysvetliť deťom, že majú nosiť tašky na oboch ramenách naraz a na chrbte, nie na zadku. Tým sa zaistí rovnomerné rozloženie ťažiska a minimalizovanie jednostranného zaťaženia a vývinu svalovej nerovnosti.“

Za kvalitu si priplaťte

Z týchto dôvodov je investícia do správneho školského batohu na mieste. Značka Herlitz má vo svojom produktovom portfóliu dizajnovú radu školských tašiek ako Motion (129,90 EUR), Loop (s výbavou 72,90 EUR a bez výbavy 57,90 EUR), Bliss (52,90 EUR) a Be.bag (84,90 EUR), ktoré nielen pekne vyzerajú, ale dbajú aj na zdravie a správne držanie tela školákov. Pre tých menších, žiakov 1. stupňa, majú tieto batohy pevnú konštrukciu a dve komory. Kvalitné školské tašky sa vyznačujú nízkou hmotnosťou a vďaka výškovo nastaviteľným popruhom a hrudnému pásu prispôsobíte usadenie na chrbte dieťaťa, ktoré môže rásť spolu s taškou.

- - Inzercia - -