Dnes je piatok, 27.november 2020, meniny má: Milan
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Festival Uprising sa blíži! Zisťovali sme, na čo sa môžete tešiť a k tomu SÚŤAŽ o 2 lístky!

august 16, 2019 - 14:30
Je celkom možné, že presne o týždeň sa budete spolu s nami zábavať na bratislavských Zlatých pieskoch na v poradí 12. ročníku obľúbeného festivalu Uprising. Pár dní pred jeho štartom sme od Rasťa Pružinca - jedného z organizátorov, zisťovali zaujímavé, nielen zákulisné informácie.

Tak schválne, o týchto ste vedeli? :-) Odpovedá Rasťo Pružinec:

1. Prvý interpret, s ktorým ste na festival Uprising podpísali zmluvu, bol ... Macka B.

2. Na tom, aby festival Uprising vyzeral presne tak, ako si ho v ostatných rokoch užívajú návštevníci, pracuje ... 15 – 600 ľudí (stovky pracovníkov sú to až pár dní pred začiatkom festivalu).

3. Umelec, pri ktorom sa ti z obdivu zatriasli kolená, bol ... Tarrus Riley a Jimmy Cliff.

4. Požiadavky, ktoré vám dali najviac zabrať, pochádzali od ... jednoznačne od manažmentu Lauryn Hill. Na ich splnenie sme museli najať extra človeka.

5. Z hľadiska celého procesu plánovania / organizovania festivalu Uprising je pre usporiadateľa najnáročnejšie ... že deň má iba 24 hodín. A postaviť dramaturgiu tak, aby vyhovovala čo najviac ľuďom.  

6. Muži alebo ženy? Koho je viac? Na festival sa chodia zabávať v pomere .... ten pomer odhadujem na 55% ku 45%.

7. Ak je reč o aktuálnom ročníku, najviac sa tešíš na ... na svoju hosťovskú rodinku z Nového Zélandu, ktorá ma tam príde navštíviť, ďalej na celú atmosféru a z vystupujúcich hlavne na Lauryn Hill, Naturally 7, Grouch in Dub, Third World a speváčku Nneka.

8. Obdobie krátko pred festivalom je veľmi náročné. Stres a emócie ventiluješ .... hlavne prácou. Keď sú veci lepšie pripravené, stresových situácii býva menej. V tom čase sa vyhýbam priveľkej socializácii a alkoholu, ale aj to sa občas zadarí. (smiech)

9. Účinkujúcich na festivale vyberáš tak, ... aby program bol čo najpestrejší a každý si v ňom našiel to svoje. Musí to byť kombinácia interpretov, ktorí možno nie sú príliš známi, ale veríme, že ich vystúpenie bude kvalitné. A potom tých, ktorých pozná masa ľudí a budú si chcieť kvôli nim kúpiť lístok. Dôležitá je aj cenová dostupnosť a celková ponuka interpretov, ktorí sa k nám žánrovo hodia, sú v tom čase voľní a v Európe.

10. Ak je reč o sprievodnom programe? ... ten pocitovo a podľa toho, čo ľudia radi robia, sledujú, zaujíma ich a rozosmeje, pri čom sa naučia niečo nové – mám na mysli športové aktivity, stand up comedy, joga, cestovateľské diskusie. Na festivale sme vymysleli aj „Uprising game“ kde sú ľudom posielané cez Instagram rôzne úlohy. Keď ich všetky splnia, môžu vyhrať náš merch, lístok na ďalší ročník a podobne. Tieto úlohy sú často vtipné alebo aj užitočné, napríklad: pozvi niekoho nového na drink a nájdi si nového kamoša, prípadne urob dobrý skutok. Dosť sme sa pobavili pri úlohe, kde ľudia mali napodobňovať zvuky zvierat žijúcich v amazonskom pralese.

11. Tento rok vyskúšaš ... ak bude čas, možno si dám rannú jogu. Máme na festivale novú zónu, ktorú sme nazvali „Healing Area“ a oba dni bude venovaná hlavne joge, vedená viacerými profesionálnymi inštruktormi.

12. Najkurióznejšia situácia, na ktorú asi nikdy nezabudneš, nastala, keď ... na festivale sa každý rok objaví zopár kurióznych ľudí typu exhibicionista, ktorý sa hrdo prechádza po areáli úplne nahý alebo ďalší, ktorý zas príde s labuťou ako domácim zvieratkom. Spomínam aj na chlapíka, ktorý mal lístok nakreslený detskou čarbanicou na papieri a presviedčal nás s plačom, že si ho kúpil (dotyčnej osobe som za herecký výkon daroval vstup ) a veľa ďalších, ktoré tu radšej nebudem spomínať. Ale za tých 12 rokov sa tu už počalo nejedno dieťa. (smiech)

13. V momente, keď sa s kolegom Sveťom postavíte na pódium pred dav tlieskajúcich ľudí, cítiš ... čo sa emócií týka, tie na mňa dopadnú až po skončení festivalu. Počas festivalového víkendu som totiž v úplne inom móde. Nie je to pre mňa zábava v pravom slova zmysle, ale skôr obrovská zodpovednosť. A keď pozerám z pódia na tisíce ľudí, za ktorých svojím spôsobom zodpovedám, uvedomujem si to ešte viac. Bezpečnosť návštevníkov je počas tých dvoch dní pre mňa absolútne prvoradá.

14. Na festivale sa okrem Slovákov každoročne zúčastňujú aj obyvatelia ... festival Uprising navštívilo v roku 2018 okolo 16 000 návstevníkov zo Slovenska a okolitých krajín.

  • Slovensko predstavuje hlavnú návštevnícku základňu s percentuálnym podielom cez 67%,
  • Česko predstavuje druhu najväčšiu základňu návštevníkov, približne 15%,
  • zvyšok je najmä Rakúsko 4,5%, Maďarsko 2,5%, Nemecko 2%, Anglicko 2% a Poľsko 1,5% (a ďalšie krajiny sveta)

15. Festivaly, ktoré ty považuješ za veľmi profi, sú ... určite Sziget, Glastonbury a jeden z mojich top zážitkov bol na Burning Man.

16. S vystupujúcimi umelcami komunikuješ v jazyku ... všetci vystupujúci majú od nás guidov „sprievodcov“, ktorí musia vedieť komunikovať jazykom interpreta, ktorý im bol pridelený.

17. Absolútnymi novinkami na festivale sú tento rok ... Healing Area, ktorú som spomínal vyššie. Už tretí ročník budeme mať na festivale sobášnu kaplnku, druhýkrát Uprising Insta Game.

18. V rámci počasia, čo je zásadný bol, ktorý rozhodne o tom, či bude festival úplne zrušený alebo "iba" prerušený? ... v prípade, že by počasie ohrozovalo zdravie a životy ľudí, povedzme veľmi silný vietor,  by sme produkciu prerušili. No v týchto situáciách robíme maximum, aby sme mohli v programe pokračovať, a to ihneď po ukľudnení počasia.

19. Doposiaľ najväčší počet vystupujúcich umelcov pochádzal z ... Jamajky.

20. Dokážeš si ako miesto konania festivalu Uprising predstaviť aj inú lokalitu?  ... veľmi nerád by som sťahoval Uprising z Bratislavy, pretože ide o dlhoročné spojenie. V rámci Bratislavy sme už riešili pár alternatív, ale lepšiu sme zatiaľ nenašli. Viem si predstaviť aj produkčne menej náročný areál než sú Zlaté piesky. No myslím si, že festival Uprising nepatrí na letisko.

21. Najviac lístkov sa predá ... najrýchlejšie sa lístky predávajú pred Vianocami, keď sú v tej najlacnejšej fáze. Vždy idú rýchlejšie krátko pred zdražovaním, ale najviac sa predá tesne pred festivalom a priamo na festivale.

22. Návštevníkom festivalu odporúčaš nezabudnúť si pribaliť ... hlavne dobrú náladu, niečo teplejšie na noc, ale aj plavky, uterák, pre istotu aj pršiplášť. Ak stanujú, tak aj hygienické potreby. Veľa pekných a tematických vecí návštevníci nájdu aj v našom Uprising shope.

23. S umelcami je alebo nie je možné sa aj osobne stretnúť? ... do našej VIP zóny volávame po vystúpeniach umelcov na tzv. meet & greet. Tam je možnosť stretnúť našich headlinerov, urobiť si s nimi fotku, prípade prehodiť pár slov. Tieto lístky sa ale vždy veľmi rýchlo vypredajú.

Tohtoročný festival je zameraný na ženy:

Uprising Festival 2019 TV SPOT

Kto je Rasťo Pružinec?

Tridsaťštyriročný Bratislavčan je jednou z ústredných postáv hudobného festivalu Uprising a práve on stojí za nápadom priniesť festival zameraný na reggae a urban music aj na Slovensko. Rasťo Pružinec je tiež vášnivým cestovateľom a milovníkom všetkého, čo zaváňa adrenalínom a životom. Veľmi dobre si totiž uvedomuje, že iba človek, ktorý sa nebojí vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, môže dokázať veľké veci. A festival Uprising k takým rozhodne patrí. Veď od svojho vzniku v roku 2008 sa Uprising rozrástol na najväčší stredo-európsky festival zameraný na reggae a urban music a podarilo sa mu zaradiť medzi Top 40 európskych festivalov. Rasťo vníma festival a dianie okolo nielen ako svoju prácu, ale i životný štýl. Je profesionál, ktorý prípravám festivalu venuje väčšinu roka. Aj počas ciest do najodľahlejších kútov sveta premýšľa nad tým, ako festivalový víkend vylepšiť a zatraktívniť ešte väčšej mase ľudí.

Pýtate sa, čo okrem cestovania a práce vypĺňa jeho dobrodružný život? Určite sú to priatelia, rodina, milovaná neter, psy, nikdy nepohrdne dobrým jedlom, špeciálne poriadne ostrým. Hlavu si najlepšie vyvetrá jazdou na motorke, prípadne pobytom na Novom Zélande, ktorý považuje za svoj druhý domov.

!SÚŤAŽ O LÍSTKY!

Obľúbeného festivalu sa môžete spolu s nami zúčastniť i vy. Stačí odpovedať na otázku, v akej formácii figurovala Lauryn Hill – hlavný ťahúň aktuálneho ročníka, a vymenovať aspoň dve skladby už neexistujúcej kapely. Správne odpovede nám posielajte do utorka 20.8.2019 na mailovú adresu motuz@starproduction.sk!

Výherca: Tatiana Misnikova, Humenne

Vystúpenie Lauryn Hill bude určite veľkým zážitkom:

Lauryn Hill - Everything Is Everything (Official Video)

Nezabudnuteľný hudobný zážitok určite ponúkne i formácia Chase & Status:

Chase & Status - Count On Me ft. Moko

... ale určite aj speváčka Nneka:

Nneka - Heartbeat (Videoclip)

Takto to na festivale Uprising vyzeralo minulý rok:

UPRISING FESTIVAL 2018 Official Documentary

Viac informácií o festivale nájdete TU.

Zdroj foto: UPRISING FESTIVAL Facebook

- - Inzercia - -