Dnes je nedeľa, 24.január 2021, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Deň kroja sa blíži! Zažiarte v ľudovom odeve z Myjavy

august 20, 2019 - 14:15
Vedeli ste, že kroje, ktoré sú ukážkou zručnosti a vkusu ľudových vrstiev, sa do súčasných rozmanitých podôb formovali až približne v priebehu posledných 250 rokov? Súviselo to s rozvojom manufaktúr a priemyslu. Na Slovensko začali intenzívnejšie prenikať vplyvy celoeurópskej módy. A ľud sa chcel parádiť. Dnes si priblížime ďalší kroj, tentokrát z Myjavy.
Foto: 

Územie obklopené zo všetkých strán zelenými pahorkatinami a horskými pásmami Karpát, na ktorých sa už od začiatku 17. storočia vytvárali kopanice, nazývané tiež roztratené osídlenia.

Miestni obyvatelia využívali dostupné prírodné materiály a vyrábali predmety zo slamy, prútia, tkali plátno a šili mlynské vrecia. Typická bola aj výroba dreveného riadu a hračiek. Garbiari z Brezovej pod Bradlom spracúvali ovčie kožky, vyrábali z nich futrá do čižiem i topánok, kožu z teliat potom predávali obuvníkom.

Charakteristické črty ľudového odevu

Samotné kroje sa dlho šili z materiálov, ktoré si ľudia vyrábali doma. Až v prvej polovici 20. storočia sa začali šiť z kupovaných látok. Prevládala modro-biela farba, ale vyskytovala sa tiež žltá, zelená a čierna. Farebná striedmosť v odievaní sa pripisuje protestantskému náboženstvu. Jedinými ozdobami krojov bývali filigránové okrúhle gombíky a paličkovaná, prípadne šitá čipka.

Jemné, tzv. vláčkové čipky sa plietli z tenkých bielych nití od Myjavy až po Nitru. Používali sa na vejárovité čelenky na čepci, ďalej golier a okraje rukávov. Pre tento región je charakteristická špeciálne viazaná šatka - až tak silne naškrobená, že sa uviazaná snímala dole z hlavy.

Prehliadka myjavských krojov počas sprievodu mestom v rámci 60. ročníka podujatia Medzinárodný folklórny festival Myjava 2019:

Zdroj foto: Archív SITA

Informácie pochádzajú z publikácie KROJE SLOVENSKA (autori: Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová, Peter Brenkus)

Aj touto cestou si vás dovoľujeme pozvať na Deň kroja do Banskej Bystrice. Už teraz sa na vás všetkých tešíme:

- - Inzercia - -