Dnes je piatok, 27.november 2020, meniny má: Milan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

BIO dekoratívna kozmetika: rešpektuje nielen zdravie žien, ale aj prírody

august 23, 2019 - 08:00
Vedeli ste, že dnes si už môžete kúpiť líčidlá vyrobené z kvetov? Že existuje kozmetika, ktorá rešpekujte prírodu i našu pokožku? To, ako kozmetické produkty prešli z chemických na takmer celkom prírodné, vám teraz prezradíme.

Ako to všetko začalo

Zo starých kníh sa dozvedáme, že najpoužívanejšími skrášľovacími prostriedkami v minulosti  boli rôzne bylinky, ktoré si ženy miešali samy. Dokonca aj tvár egyptskej vládkyne Kleopatry zdobili prírodné farby. Pre Kleopatru boli typické farebné viečka a tmavočierne linky okolo očí. Za tie vďačila minerálnej zmesi s uhlíkovým základom – kajalu. Egypťania verili v jeho zázračné a liečivé schopnosti. Mysleli si, že dokáže zlepšiť slabý zrak a zabraňovať očným infekciám. Okrem iného si kráľovná pravidelne dopriala kúpele v mlieku a mede, peelingy s morskou soľou či pleťové obklady a masky. Tie si z dostupných byliniek mixovala sama.

Škodlivá chémia

Začiatok moderných dejín vo svete kozmetiky sprevádzala tragická udalosť. Na svedomí ju mala vtedajšia novinka na trhu - maskara Lash Lure. Následkom jej používania prišlo veľa žien o zrak a jedna dokonca otrave podľahla. Vplyvom tejto udalosti sa zvýšila opatrnosť pri výrobe kozmetiky, začala sa testovať, neskôr bohužiaľ i na zvieratách.

Postupne vznikalo nespočetné množstvo značiek, ktoré zaplavili trh rôznymi kozmetickými produktmi. Kozmetika neplnila už  iba dekoratívnu, ale aj čistiacu, ošetrujúcu a ochrannú funkciu. Niektoré kozmetické výrobky boli veľkým nepriateľom našej pokožky. Išlo hlavne o produkty obsahujúce syntetické chemické látky, toxíny a ďalšie nebezpečné zložky poškodzujúce pokožku.

Kozmetika z kvetov

V súčasnosti sa začala (opäť) vyrábať a používať prírodná dekoratívna kozmetika, najmä biokozmetika, ktorá si vďaka svojím pozitívnym účinkom na človeka a zdravotnej nezávadnosti získava vo svete čoraz väčšiu popularitu. Vracia sa na začiatok, čiže do obdobia, keď sa v kozmetike využívali liečivé bylinky, kvety a oleje. Krásnym príkladom spojenia prírody a dekoratívnej kozmetiky je austrálska značka Zuii Organic, zameraná na výrobu líčidiel z kvetov.

Líčidla Zuii sú ručne vyrábané a obsahujú 95-97% kvetín. Je to celosvetovo prvá certifikovaná bio dekoratívna kozmetika, neobsahuje žiadne parabény, chemické látky, modifikované zložky či konzervačné látky. Vďaka prírodnej dekoratívnej kozmetike máme možnosť používať líčidlá na dennej báze, bez toho, aby sme našej pleti škodili, prípadne ju akokoľvek zaťažovali.

Naopak, kozmetika obsahuje prírodné oleje a výťažky z kvetov s nepopierateľnými hojivými účinkami. Je preto ideálna aj pre veľmi problematickú pokožku. A čo je najdôležitejšie, svojím zložením rešpektuje potreby prírody.

Fotografie: Zuii, Biorganica.cz

- - Inzercia - -