Dnes je utorok, 04.august 2020, meniny má: Dominika, Dominik
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Brnianska nemocnica prezradila detaily o liečbe a pôrode mozgovo mŕtvej ženy

september 03, 2019 - 16:00
Lekári vo Fakultnej nemocnici Brno oslavujú raritný prípad, keď sa im podarilo 117 dní udržať životné funkcie mozgovo mŕtvej tehotnej ženy a následne porodiť zdravé dievčatko.

Ako prezradili v pondelkovej tlačovej správe, 27-ročnú ženu letecky previezli 21. apríla na Oddelenie urgentného príjmu do FN Brno po tom, ako ju našli v bezvedomí. Záchranári udržali dychovú aktivitu a po vyšetrení CT jej zistili rozsiahle krvácanie v ľavej mozgovej hemisfére. Následne sa zastavila spontánna dychová aktivita a klinické neurologické vyšetrenie potvrdilo areflexiu, teda smrť mozgu.

Od tej chvíle vyvinuli lekári spolu s nelekárskymi zdravotnými pracovníkmi Kliniky anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny FN Brno a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity (LF MU) spolu s lekármi Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Brno a LF MU všetko úsilie, aby žene zaistili stabilizáciu vitálnych funkcií a mohli zachrániť plod v tele matky.

Detaily raritného prípadu

Zaviedli komplexnú dlhodobú resuscitačnú starostlivosť, ktorá štandardne zahŕňa starostlivosť o funkcie srdca, pľúc a obličiek. Súčasťou bola maximálna snaha o zachovanie integrity kožného povrchu a prevencia proti infekčných komplikáciám. Špeciálnu pozornosť venovali problematike výživy s cieľom zabezpečiť energetické potreby matky a optimálny rast a vývoj plodu.

V pondelok 24. júna gynekologické konzílium potvrdilo hmotnosť plodu 980 gramov s nádejou, že sa vyvíja. V júli sa ukázalo, že liečbu nastavili dobre, keďže plod naberal na hmotnosti, ktorá v polovici júla dosiahla 1500 gramov. Obetavú a profesionálnu prácu poskytoval aj tím nelekárskych zdravotných pracovníkov.

Vo štvrtok 15. augusta, na Deň Brna, v Centrálnych operačných sálach FN Brno cisárskym rezom ukončili graviditu v 34+3 týždni tehotenstva. Dievčatko malo po narodení hmotnosť 2130 gramov a meralo 42 centimetrov.

Ojedinelý prípad vo svete

Ako prezradili zástupcovia FN Brno, žena strávila v nemocnici do pôrodu necelých 17 týždňov. Jej klinickú smrť zapríčinila cievna malformácia a následné krvácanie. Počas pobytu v nemocnici nastali štyri razy infekčné komplikácie, ktoré si vyžadovali nasadenie cielenej antibiotickej liečby. Všetky lieky museli zvoliť s ohľadom na plod.

Podľa ich informácií podobných prípadov opísali na svete približne 20, no tento je výnimočný v dĺžke hospitalizácie a s tým súvisiacou veľkosťou plodu, ktorú sa im podarilo dosiahnuť.

Informácie agentúre SITA poskytol Pavel Žára z Centra komunikácie FN Brno.

- - Inzercia - -