Viete, ktorý kroj sa nezaobíde bez zdobených a rohatých čepcov?
Tekov. Trblietavá perla juhu s bohatými tradíciami. Jeho poloha ho predurčila na ťažbu zlata, striebra a na razenie mincí pre celú Európu. Región výrazne ovplyvnili Nemci, ktorých sem pritiahli bane. Slováci priniesli kroje, folklór a vinohradníctvo, Maďari zas poľnohospodárstvo.
Kunešovskí výrobcovia hračiek i brežianski hrnčiari či gajdoši z novobanských štálov dotvárali jeho kultúrnu pestrosť. Etnograficky najvýraznejšou oblasťou Tekova je čilejkárska oblasť, osobitá nárečím aj nádhernými krojmi. Ľudia chodili na námezdné práce na veľkostatky a do miestnej módy zavádzali kupovaný materiál.
Dominantný prvok
Oblečenie si zdobili stuhami, korálikmi, trblietavými flitrami a plieškami. Mladé ženy nosili počas sviatkov veľkolepé, bohato zdobené rohaté čepce s čiernymi čelenkami. Široké sukne si podšívali papierom, aby vyzerali bohatšie. Sviatočný kroj vážil do 16 kilogramov a pre komplikované zhotovenie sa niektoré jeho súčiastky nikdy neprali. Na jeho čistenie ženy používali špeciálny postup, ktorý ho dokázal uchovať aj desiatky rokov.
Ukážky tekovského kroja nájdete TU.
Ani hrdé nositeľky tekovského kroja nebudú chýbať na blížiacom sa podujatí, ktoré pre vás organizujeme:
Komentáre