Dnes je streda, 20.január 2021, meniny má: Dalibor
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Viete, ktorý kroj sa nezaobíde bez zdobených a rohatých čepcov?

september 03, 2019 - 12:30
Slovensko má veľa tvárí. Každú si obľúbite, len sa na ňu treba na chvíľku zahľadieť. Na svoje si prídu fanúšikovia kopcov i roviny, priaznivci teplých letných nocí aj snehových fujavíc, obdivovatelia gotických veží i drevených chalúp. A my len dodáme - aj milovníci ľudových krojov.
Foto: 

Tekov. Trblietavá perla juhu s bohatými tradíciami. Jeho poloha ho predurčila na ťažbu zlata, striebra a na razenie mincí pre celú Európu. Región výrazne ovplyvnili Nemci, ktorých sem pritiahli bane. Slováci priniesli kroje, folklór a vinohradníctvo, Maďari zas poľnohospodárstvo.

Kunešovskí výrobcovia hračiek i brežianski hrnčiari či gajdoši z novobanských štálov dotvárali jeho kultúrnu pestrosť. Etnograficky najvýraznejšou oblasťou Tekova je čilejkárska oblasť, osobitá nárečím aj nádhernými krojmi. Ľudia chodili na námezdné práce na veľkostatky a do miestnej módy zavádzali kupovaný materiál. 

Dominantný prvok

Oblečenie si zdobili stuhami, korálikmi, trblietavými flitrami a plieškami. Mladé ženy nosili počas sviatkov veľkolepé, bohato zdobené rohaté čepce s čiernymi čelenkami. Široké sukne si podšívali papierom, aby vyzerali bohatšie. Sviatočný kroj vážil do 16 kilogramov a pre komplikované zhotovenie sa niektoré jeho súčiastky nikdy neprali. Na jeho čistenie ženy používali špeciálny postup, ktorý ho dokázal uchovať aj desiatky rokov. 

Ukážky tekovského kroja nájdete TU.

Kroje z rôznych regiónov Slovenska - kroje z okolia Starého Tekova

Ani hrdé nositeľky tekovského kroja nebudú chýbať na blížiacom sa podujatí, ktoré pre vás organizujeme:

- - Inzercia - -